Teplo pro WERK ARENU dodá tradiční výrobce tepla v regionu
Rubrika: Werk aréna Třinec
ENERGETIKA TŘINEC , a. s. v roce 2013 postaví, z hlediska instalovaného topného výkonu, svou doposud největší výměníkovou stanici. Ta bude sloužit pro vytápění právě budované WERK ARENY – nové multifunkční sportovní haly v Třinci. Budoucím provozovatelem bude akciová společnost HC Oceláři Třinec.
Již v roce 2012 třinecká energetika zahájila realizaci přeložek podzemního horkovodního rozvodu v délce cca 250 metrů pro plánovanou stavbu. Realizaci přeložky v délce cca 200 metrů a průměru potrubí DN 100 prováděla externí firma Bednář Ostrava s. r. o. V září 2013 pracovníci Energetiky Třinec realizovali přípojku horké vody do nově vybudované haly. Celkové náklady na přeložky a přípojku činily 1,2 milionu korun. Současně s realizací přípojky byla řešena instalace nových sekčních ventilů. Ty byly umístěny za odbočku pro WERK ARENU mimo zpevněné plochy. Pro zajištění přístupu k ventilům bylo nutno vybudovat novou šachtu. Vzhledem k výšce spodní vody bylo rozhodnuto pro instalaci plastové šachty s dělicí rovinou ve výšce procházejícího potrubí. Tuto šachtu vyrobila na míru místní firma GONAP spol. s r. o. Cílem instalace ventilů bylo zajištění spolehlivější dodávky v případě poruchy na potrubí horké vody (HV) za odbočkou pro WERK ARENU. Výrobcem sekčních ventilů a předizolovaného potrubí použitého při přeložkách HV a pro novou přípojku byla firma FINTHERM, a. s., dnes UNOPOR INFRA FINTHERM a. s.
V průběhu realizace přeložek řešili problematiku vlnovcových kompenzátorů, které se po necelých 20 letech provozu staly zdrojem poruch stávajícího horkovodu. Kompenzátory byly za dobu provozu vlivem změn teplot v rozvodu na hranici své životnosti. Za dobu provozu kompenzátoru je předpokládán určitý počet cyklů roztažení a stlačení. Kompenzátory byly demontovány a kompenzace byla řešena přirozenými lomy trasy a předehřátím potrubí před zásypem. Principem postupu je, že se potrubí před zásypem zahřeje horkou vodou na přibližně 70 °C a v tomto stavu se zasype. Vlivem teploty je již na polovinu roztaženo. Při provozu do teploty 130 °C se již potrubí rozpíná jen o polovinu původního prodloužení a je tedy namáháno poloviční silou v tlaku. Při vychladnutí na 10 °C je namáháno stejnou silou ale v tahu.
Ve výměníkové stanici WERK ARENY bude celkem devět výměníkových modulů. Z toho šest modulů bude určeno pro vytápění (dva pro vzduchotechniku, dva pro ústřední vytápění, jeden modul pro wellness a jeden pro podlahové vytápění) a tři moduly slouží pro ohřev teplé užitkové vody. Z toho jeden pro využití odpadního tepla z chlazení, druhý pro ohřev vody pro rolbu a třetí pro ohřev teplé užitkové vody pro sociální zařízení. Při návrhu stanice byla zvolena koncepce více samostatných výměníků bez směšovacích okruhů na jednotlivých větvích. Toto řešení zajistí lepší vychlazení HV, spolehlivější a ekonomický provoz. Z důvodu omezení rizika zamrznutí topných vložek vzduchotechniky budou topné okruhy pro tuto vzduchotechniku naplněny nemrznoucí kapalinou. Výměníkové moduly třinecká energetika nakupuje od externího dodavatele firmy SYSTHERM, s. r. o., která je již osvědčeným dodavatelem. Moduly jsou dodavatelem navrhovány dle technického zadání a jsou vždy vyráběny dle individuálních požadavků. Montáž modulů ve výměníkové stanici a napojení na topné rozvody je zajišťována vlastními pracovníky.
Vlastní montáž stanice o celkovém instalovaném výkonu 3,2 MW bude realizována v období 26. 11. až 10. 12. 2013 s náklady cca 1,5 milionu korun.
Veškerá regulace výměníkové stanice (VS) bude řízena regulátorem typu Siemens PXC100 se zobrazovacím panelem PXC 20. Vzhledem k množství výměníkových modulů, lepší přehlednosti elektrického zapojení a zjednodušení práce při opravách byl zvolen nový způsob zapojování čidel a regulačních prvků do centrálního rozvaděče řídicího systému prostřednictvím podružných sdružovacích rozvodnic u každého modulu. Každý modul VS obsahuje sedm až devět prvků (měřené veličiny – čidla a akční prvky – čerpadla, elektrické pohony). Budeme‑li uvažovat připojení průměrně 8 kabelů od každého modulu do rozvaděče MaR a modulů je 9, tak počet kabelů 72 je opravdu velmi velký. Takto budou do rozvaděče vstupovat dva kabely od každého modulu tj. jen 18. Tento způsob zapojení je také cenově výhodnější. Projekt elektro a měření a regulace včetně realizace a programování je zajišťován vlastními pracovníky.
Výměníková stanice bude prostřednictvím komunikačních kabelů napojena na dispečink vytápění ENERGETIKY TŘINEC, a. s. Prostřednictvím toho bude možno ovládat veškeré funkce a měnit provozní parametry výměníkové stanice. Samozřejmostí jsou signálové vazby na další vytápěcí zařízení a předávání informací o provozních a poruchových stavech. Regulace ústředního vytápění bude ekvitermní (Pozn. Ekvitermní regulace teploty v místnosti spočívá v nastavení teploty topné vody – neboli v regulaci zdroje tepla v závislosti na venkovní teplotě). Všechny okruhy výměníkové stanice budou mít možnost nastavení komfortního a útlumového režimu v rámci týdenního programu. Předpokládaný odběr tepla budoucí arény bude činit cca 6 150 GJ/rok.
Heat for WERK ARENA Shall be Provided by a Traditional Heat Producer in the Region
ENERGETIKA TŘINEC, a. s. shall build in 2013, from the aspect of installed heat output, its so far biggest heat exchange station. It shall be used for heating of the WERK ARENA – new multipurpose sport hall in Třinec. Joint stock company HC Oceláři Třinec shall be future operator.