Téměř 3 900 pracovních míst mohou Jihomoravskému kraji přinést energeticky úsporné renovace budov
Vládní strany se v koaliční smlouvě zavázaly k masivní podpoře zateplování veřejných i soukromých budov. Pokud se nové vládě skutečně podaří vytvořit dlouhodobý a stabilně financovaný program, může jen v Jihomoravském kraji vzniknout zhruba 3 900 nových pracovních míst.
Do roku 2020 lze ve stabilním programu, který by pomáhal domácnostem i institucím s energeticky úspornými renovacemi, efektivně využít 80-100 miliard korun, tedy až 12 miliard korun podpor ročně. Celorepublikově by takto nastavená podpora energeticky úsporných renovací pokrývající soukromé i veřejné budovy dokázala vytvořit 35 tisíc pracovních míst ve všech regionech České republiky.
Pro Jihomoravský kraj, kde žije přibližně 11 % obyvatel České republiky, by taková výše podpory znamenala podle konzervativních odhadů 3 900 nových přímých pracovních míst ve stavebnictví a subdodavatelských odvětvích [1].
Vláda však musí zajistit úspěšné čerpání prostředků z fondů Evropské unie, které nabízejí více než tři čtvrtiny potřebné částky – celkem 75 miliard korun – a vztahují se k energeticky úsporným renovacím veřejných budov a bytových domů.
Dalších 27 miliard korun z prodeje emisních povolenek je již nasměrováno do programu Nová zelená úsporám, který je určen pro rodinné domy. V případě výpadku příjmů z povolenek, který se dá v tomto i v příštím roce kvůli derogacím očekávat, musí pak vláda zajistit dofinancování programu ze státního rozpočtu. I tento scénář se přitom státní kase vyplatí. Během jednoho roku se do ní totiž vynaložené prostředky vrátí [2].
Jihomoravský kraj by se měl proto u vlády zasadit o vytvoření dlouhodobého programu, kdy lze také ve spolupráci s Úřadem práce dohodnout příspěvek na vytvoření nového pracovního místa v tomto oboru přímo u stavebních firem. Počet nových pracovních míst může být ještě vyšší, pokud kraj bude i nadále atraktivní pro výrobní firmy z oblasti stavebnictví. Kraj by také měl zohlednit možnost nových pracovních příležitostí v energeticky úsporném stavebnictví při přípravě rekvalifikačních kurzů.
Pavel Ševčík, viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR, řekl:
„Stavebnictví se v současné době nachází ve velmi složité situaci, jak každý měsíc potvrzují výsledky šetření Českého statistického úřadu. Dlouhodobá strategie v oblasti snižování energetické náročnosti budov by měla přinést tolik očekávané zakázky – především malým a středním firmám. Česká republika se jako členská země EU zavázala k přijetí opatření, která povedou k úsporám nákladů na vytápění a k šetření energiemi. Proto jsem velmi rád, že vláda schválila program Nová zelená úsporám, který by měl poskytnout dotace ve výši 27 miliard. V možnostech tohoto programu a programu Panel 2013+ vidím velkou šanci pro Jihomoravský kraj. Díky vysokému multiplikátoru pak bude zásadně ovlivněna zaměstnanost ve stavebnictví a vzrostou i přínosy do státního rozpočtu.”
Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy, řekl:
„Stabilní program podporující energeticky úsporné renovace rodinných a bytových domů i veřejných budov může přinést Jihomoravskému kraji téměř 3 900 pracovních míst ve stavebnictví. Nová vláda zatím tyto snahy podporuje, záležet ale bude na konkrétních krocích, které provede. Vedle financování Nové zelené úsporám musí především vyčlenit dostatek prostředků z evropských fondů, využít lze až 75 miliard korun.“
Ing. Pavel Krejčí, místopředseda představenstva KOMFORT, a.s., řekl:
„KOMFORT, a.s., jako dlouhodobý a stabilní dodavatel stavebních prací v jihomoravském regionu má za sebou celou řadu úspěšných realizací, zejména v oblasti systémových regenerací panelových domů, občanských staveb (zejména škol), ale i regenerací starých továrních hal a budov s využitím moderních technologií. Při vlastní developerské činnosti také uplatňujeme energeticky správné projekty.
Poslední významnou realizací je Pasivní bytový dům pro seniory Modřice, který byl před několika měsíci dokončen a je opravdovou špičkou v tomto segmentu staveb. Po náročné realizaci stojí dnes v Modřicích u Brna budova, která udává směr celé této oblasti stavebnictví.
KOMFORT, a.s., je schopen nabídnout po celém území ČR, ale zejména na Jižní Moravě komplexní dodávku a montáž veškerých stavebních prací, souvisejících s energeticky úspornými stavbami. Práce provádíme vlastními zaměstnanci s dlouhodobou praxí a tradicí od roku 1991.“
Poznámky:
[1] Více v analýze ekonomů Miroslava Zámečníka a Tomáše Lhotáka s oponentním komentářem Luďka Niedermayera: Studie srovnání dopadů národních programů zvyšování energetické efektivity budov s jinými alternativami – ke stažení na tomto odkazu: http://www.sanceprobudovy.cz/studie/analyzy/2012/studie-srovnani-dopadu-narodnich-programu-zvysovani-energeticke-efektivity-budov-s-jinymi-alternativami
Tyto odhady také odpovídají obecnému pravidlu, že na 1 milion korun celkové investice se v pozemním stavitelství vytvoří 1 pracovní místo. Viz. např. studie Deloitte: http://www.deloitte.com/assets/Dcom- CzechRepublic/Local%20Assets/Documents/Real%20Estate/vyvoj_stavebnictvi_do_roku_2012_101021.pdf
[2] Více v analýze ekonomů Miroslava Zámečníka a Tomáše Lhotáka s oponentním komentářem Luďka Niedermayera: Studie srovnání dopadů národních programů zvyšování energetické efektivity budov s jinými alternativami – ke stažení na tomto odkazu: http://www.sanceprobudovy.cz/studie/analyzy/2012/studie-srovnani-dopadu-narodnich-programu-zvysovani-energeticke-efektivity-budov-s-jinymi-alternativami
Podle odhadu Zámečníkovy studie každá koruna, kterou získají od státu občané, na sebe nabalí další 3 až 4 koruny soukromé, což mobilizuje ekonomickou aktivitu země a přispívá k růstu HDP. Vložené prostředky se během jednoho roku vrátí právě v podobě tisíců nových pracovních míst zejména v malých a středních firmách v regionech a tím i vyšších odvodech na daních a nižších sociálních dávkách v nezaměstnanosti.