Temelín můžeme začít stavět v roce 2016
Rubrika: Zajímavosti
Projektová příprava plánované dostavby Jaderné elektrárny Temelín je v plném proudu, říká v rozhovoru pro Konstrukce ředitel projektu dostavby Jaderné elektrárny Temelín v Metrostavu Ing. Petr Procházka. „V současné době Westinghouse stupňuje spolupráci s českými strategickými partnery a potenciálními dodavateli, aby se co nejlépe obeznámili s technologií AP1000. Probíhá řada vzdělávacích akcí a čeští inženýři požadují stále nové informace. S ohledem na to připravujeme ve spolupráci s ČVUT Praha, Westinghouse a Toshibou dvoudenní seminář o přínosu realizace bloků AP1000 v Temelíně pro českou energetiku,“ zdůrazňuje Procházka. Proběhne 27. a 28. února v prostorách ČVUT Praha. České firmy se ve spolupráci s Westinghouse učí, jakým způsobem vyrábět zařízení pro AP1000 při dodržení potřebných jaderných standardů. Westinghouse se řídí předpisy a normami ASME. A pokud české firmy získají mezinárodně uznávanou certifikaci ASME, mohou toho využít nejen u projektu Temelína, ale i v zakázkách mimo jaderný průmysl.
Co všechno zahrnuje role Metrostavu jako potenciálního generálního dodavatele pro Temelín?
Rozsah dodávky Metrostavu na projektu dostavby JE Temelín a jeho role jako exklusivního partnera jsou jasně definovány v dohodě o spolupráci, kterou jsme se společností Westinghouse a Toshiba podepsali již v květnu 2012. Metrostav je na projektu v pozici generálního dodavatele stavební části včetně dodávky systémů pro technické zařízení budov, některých dalších vybraných systémů (např. okruh chladící vody), chladících věží a návrhu, vybudování a zajištění provozu zařízení staveniště celého projektu. V rozsahu jsou i související projekční práce a územní a stavební řízení včetně dokumentace požadované pro jednotlivé povolované činnosti.
Pokud se tendr nezdrží a rozhodne se ještě letos, kdy mohou reálně začít stavební práce?
Musíme samozřejmě vycházet z termínů společnosti ČEZ. Pokud bude do září rozhodnuto o vítězi a smlouva s ním podepsána do konce tohoto roku, potom by přípravné práce mohly být zahájeny koncem roku 2016. Skutečný termín je závislý na průběhu územního a stavebního řízení při splnění zákonných podmínek pro umísťování, výstavbu, uvádění do provozu a provoz jaderných zařízení. Pozitivním signálem je, že ČEZ předal na SÚJB žádost o povolení umístění stavby dvou nových jaderných bloků koncem listopadu minulého roku. A tím byl zahájen licenční proces podle atomového zákona.
Při dostavbě se má použít tzv. modulární technologie výstavby, v čem se liší od běžných technologií? Vidíte v ní strategicky budoucnost stavebnictví?
Hlavní rozdíl je v tom, že řada stavebních činností, které byly v minulosti prováděny postupně, lze při použití modulární technologie provádět paralelně. To má za výsledek nejen kratší dobu výstavby, ale i zlepšenou kvalitu použitých komponent. Důvodem vyšší kvality je, že komponenty jsou testovány a kontrola kvality provedena ještě před odesláním z výrobny. V případě jakéhokoliv nedostatku je podstatně snazší vadu odstranit přímo ve výrobně, než později na staveništi. Zvládnutí technologie modulární výstavby by pro Metrostav znamenalo cennou zkušenost a další rozšíření technologického potenciálu firmy o progresivní postupy využitelné nejen v energetice, ale i v jiných stavebních oblastech. Poskytnutí „know-how“ na technologii modulární výstavby jenom potvrzuje, že Westinghouse přenáší svoje znalosti na trh, kde pracuje.
Vzhledem k útlumu jaderné energetiky v Evropě nemá s výstavbou jaderných elektráren zkušenost žádná stavební firma včetně Metrostavu, do jaké míry vám může pomoci zkušenost s výstavbou konvenčních elektráren a jak se budete snažit minimalizovat rizika?
Praktickou zkušenost s výstavbou reaktorů Westinghouse typu AP1000 nemá v současnosti žádná česká ani evropská firma. Metrostav má rozsáhlé zkušenosti s výstavbou konvenčních elektráren a pro provedení stavební části projektu [dostavby JE Temelín] nabízí potřebné schopnosti a kapacity. Naše technologie snesou srovnání s technologiemi vyspělých zahraničních firem a některé vyvinuté metody jsou v daných oblastech unikátní. Zvládnutí projektu takového rozsahu vyžaduje dokonalou projektovou a organizační přípravu a stanovení rizik spojených s tímto projektem před vlastním zahájením prací. Tím lze výrazně snížit realizační rizika. Optimální postup u jaderného projektu vyžaduje, aby projekt byl zcela kompletní a schválený před zahájením jakékoliv stavební činnosti (konstrukcí) související s jadernou bezpečností. Zásady jaderné bezpečnosti vyžadují dvě zásadní změny ve způsobu uvažování. První je, že souběžné projektování a výstavba nejsou realizovatelné (to vyžaduje delší dobu plánování a projektování včetně plného souhlasu regulátora před zahájením). A druhá, zajišťovat práce pouze podle schváleného projektu a pracovních postupů (pragmatický a kreativní přístup k řešení problémů není akceptovatelný – regulátor může kdykoliv zastavit práce).
Součástí procesu řízení rizik takového projektu je podrobná a průběžně aktualizovaná analýza rizik, podpořená zkušenostmi Westinghouse z probíhající výstavby AP1000 v USA, v Číně a z procesu licencování v GB. Praktické zkušenosti s výstavbou reaktorů AP1000 již nyní získáváme při pracovních pobytech na stavbách běžících projektů výstavby těchto reaktorů ve světě, které nám i našim českým dodavatelům Westinghouse umožňuje. Výstavba jednotek v Temelíně pak bude podpořena projektovými týmy z ukončených staveb AP1000 v Číně a USA, aby se přenesly všechny získané zkušenosti z realizace těchto projektů ve světě. Nicméně, 92 % pracovníků potřebných pro výstavbu jednotek v Temelíně bude z českých firem.
Které obory mohou z dostavby Temelína podle vás nejvíce těžit?
Přínos dostavby Temelína je třeba vidět ve dvou rovinách. První je období přípravných prací, vlastní výstavby a uvádění bloků do provozu. Jedná se o období asi deseti let a vytvoření pracovních míst v řádech desetitisíců v odvětví stavebnictví a zpracovatelského průmyslu (hutnický průmysl, chemický průmysl, strojírenský průmysl, průmysl stavebních hmot, elektrický a elektronický, skla a keramiky). V tom jsou zahrnuty i projekční a inženýringové společnosti, které se budou podílet významnou měrou. Výrazný podíl budou mít výrobci oceli a produktů z oceli. Nelze pominout ani vědecká a akademická pracoviště. Druhé je období provozu jaderných reaktorů generace III+, které vytváří podmínky pro investice do nejvyspělejších (posledních) technologií a umožňuje adoptovat nejvyšší a nejkonkurenceschopnější standardy pro náš průmysl.
Jaká bude konkrétní participace českých firem? Resp. o jaký objem z plánovaných několika set miliard by se podle vás mohlo jednat?
Již dnes je jasné, že české firmy získají zakázky (objednávky) v řádech desítek miliard korun, pokud Westinghouse v tendru zvítězí. A to ještě stále probíhají jednání s dalšími českými dodavateli. Metrostav v roli generálního dodavatele stavební části bude plně odpovědný i za rozsáhlou dodávku systémů pro technické zařízení budov a projekt, výstavbu a zajištění provozu zařízení staveniště celého projektu. Výčet všech českých firem podílejících se na projektu by byl nad rámec tohoto rozhovoru. Z přístupu našich hlavních partnerů, firem Westinghouse a Toshiba, k realizaci tohoto projektu, kdy prioritou je maximální využití a zapojení českých podniků, vyplývá, že české firmy budou participovat, mimo kompletní dodávky stavebních prací, kterou zajišťuje Metrostav, i na projektování, výrobě a dodávkách technologického zařízení, modulů, řídicího systému a elektročásti, montáži zařízení, dílčím řízení výstavby a samozřejmě uvádění do provozu.
Nedávno jste uzavřeli dohodu o spolupráci s ČVUT, v čem přesně spočívá a plánujete partnerství i s dalšími univerzitami a výzkumnými ústavy?
Ustanovení dohody pokrývají spolupráci s většinou fakult ČVUT (stavební, strojní, elektrotechnickou, jadernou a fyzikálně inženýrskou a informačních technologií) v oblastech, které mají patřičnou důležitost pro temelínský projekt a technologii AP1000.
Součástí dohody je i to, že ČVUT bude spolupořadatelem série seminářů/přednášek o technologii reaktoru AP1000 na půdě ČVUT za účasti předních technických expertů a expertů na licencování společnosti Westinghouse a jeho partnerů. Kromě toho a konkrétněji, dohoda poskytne výjimečnou příležitost skupině studentů ČVUT se účastnit na mezinárodně uznávaném programu stáží společnosti Westinghouse [Summer Internship Program], který se koná v její centrále v Cranberry Township, Pensylvánie, USA. Westinghouse s jeho partnery uvažují o využití odborných znalostí ČVUT v řadě specializovaných oblastí temelínského projektu, jako jsou pevnostní výpočty, pevnostní výpočty se zatížením, zkoušky materiálů apod.