Tekla BIM Awards 2017 letos rekordní
Rubrika: Projektování
V červenci letošního roku vyhlásila společnost Construsoft, výhradní dodavatel softwaru Tekla Structures, vítěze tradiční soutěže 3D modelů staveb vytvořených v programu Tekla Structures. O národní kolo soutěže Tekla BIM Awards 2017 byl letos v rámci České republiky a Slovenska rekordní zájem. Celkem bylo přihlášeno 17 různorodých BIM projektů z obou zemí. Všechny soutěžní modely byly posouzeny odbornou komisí, jejímiž členy byly i takové osobnosti jakými jsou prof. Adam Glema z Poznaňské univerzity v Polsku nebo Jeroen Coenders, zakladatel a ředitel společnosti White Lioness technologies, přednášející na technické univerzitě Delf v Nizozemsku. Nejlepší modely budou oceněny v rámci jubilejního 20. Setkání uživatelů programu Tekla Structures v Hrubé Vodě a postoupí do celosvětového kola Tekla Global BIM Awards 2018.
ČVUT – ČESKÝ INSTITUT INFORMATIKY, ROBOTIKY A KYBERNETIKY – BUDOVA A (CIIRC)
Firma EXCON, a. s. přihlásila do soutěže projekt výstavby sídla sdružujícího excelentní vědu napříč informatickými obory. Projekt řeší celkovou rekonstrukci, nástavbu a přístavbu stávající budovy Technické menzy ČVUT. Novostavbu tvoří desetipodlažní budova se třemi podzemními podlažími a s parkovacím zakladačem osobních vozidel určeným pro pedagogy, zaměstnance a studenty ČVUT. První NP je půdorysného rozměru přibližně 35,4 m × 24,6 m. Celková výška dosahuje přibližně 40,1 m. Nosnou konstrukci tvoří ocelová rámová konstrukce s patrovými sloupy. Stropní rošt je opřen do betonového monolitického jádra. Konstrukce 2. – 4. NP je na východní straně konzolovitě předsazena přes hranu 1. NP. Od 5. NP jsou jednotlivá podlaží včetně nosných sloupů vzájemně pootočena o 1,5 °. Sloupy jsou díky tomu v těchto podlažích šikmé.
Projekt byl oceněn 1. místem v kategorii Projekty veřejného zájmu a postoupil do mezinárodního kola soutěže.
LETIŠTNÍ TERMINÁL JANA KAŠPARA V PARDUBICÍCH
Společnost SKÁLA & VÍT, s. r. o. se do národního kola přihlásila s modelem letištního terminálu. Objekt slouží k odbavení cestujících, zavazadel a posádek dopravních letadel. Zajišťuje zázemí pro cestující (restaurace a obchody), ale i zázemí pro personál letiště. Stavba je rozdělena na tři objekty. Hlavní objekt, kde se nachází vstupní hala restaurace a zázemí letiště, odletovou halu, kde je zázemí pro odbavené cestující, a příletovou halu. Konstrukce objektu je kombinací nosné prefabrikované konstrukce a příhradových ocelových rámů. Celkové rozměry konstrukce jsou 159 m × 49 m a její hlavní objekt je dvoupodlažní. Vstupní halu tvoří otevřený prostor na celou výšku objektu. Ocelová konstrukce je navržena jako příhradové rámy, které se skládají ze sloupu uloženého na čepu a vazníku uloženého na prefabrikovaném sloupu. Mezi hlavními rámy, které jsou ve vzdálenosti 6 m, jsou fasádní sloupy po 2 m. Horní a spodní pás příhradového vazníku jsou provedeny z válcovaného profilu (HEA, HEB), diagonály jsou provedeny z trubek.
Projekt byl oceněn 1. místem v kategorii Projekty infrastruktury a postoupil do mezinárodního kola soutěže.
HORNBACH AFFOLTERN/ŠVÝCARSKO
Jedná se o novostavbu komerčního centra firmy Hornbach ve švýcarském Affolternu z projekce společnosti SKÁLA & VÍT, s. r. o. Objekt je jako obvykle rozdělen na dvě části – první část tvoří Baumarkt a druhou tzv. Gartenmarkt neboli zahradní centrum. Pod první částí se nacházejí podzemní garáže, které jsou zakončené nájezdovou rampou z úrovně terénu. Podzemní konstrukce, tj. opěrné stěny a základová deska, jsou řešeny jako vodě nepropustná bílá vana. Strop nad garážemi je prefabrikovaný trámový s filigránovými deskami a horní monolitickou vrstvou. Nadzemní a podzemní podlaží je propojeno schodišťovou a výtahovou věží. Ocelová střecha je tvořena příhradovými vazníky a průvlaky uloženými na hlavách železobetonových prefabrikovaných sloupů. Objekt je zvýrazněn reklamním pylonem do výšky 18 m.
Projekt byl oceněn 1. místem v kategorii Komerční projekty, vyhrál veřejné hlasování soutěže a postoupil do mezinárodního kola.
SOCCER FC DAC ARENA
Firma Hescon s. r. o. se do národního kola soutěže zapojila s projektem nového fotbalového stadionu s částečnou rekonstrukcí již existující zástavby. Nový stadion se nachází na Slovensku ve městě Dunajská Streda a bude tvořit nové zázemí pro fotbalový klub FC DAC 1904 Dunajská Streda. Stavba započala na jaře 2016 a dokončena by měla být kompletně v roce 2018. Maximální kapacita stadionu je 13 000 diváků. Základy a hlavní budova jsou vyrobeny z prefabrikátů, konstrukce střechy a opláštění betonových částí pak z oceli. Stadion splňuje UEFA limity pro pořádání zápasů čtvrté kategorie.
Projekt byl oceněn 1. místem v kategorii Sport a rekreace a postoupil do mezinárodního kola soutěže.
DOPRAVA SLINKU Z LINKY PC1
Společnost De Bondt, s. r. o. přihlásila do soutěže projekt dopravních mostů a přesýpacích věží, určených pro cementárnu. Navrhnutá ocelová konstrukce zabezpečuje dopravu slinku z chladiče do sila alternativního slinku a kruhové skládky slinku pomocí technologických dopravníků. Model je sestavený ze tří mostních částí, které jsou uloženy na stojkách a pokračují až do kruhové skládky slinku. Konstrukce překonává výškovou úroveň přibližně 50 m. Na věž nedopalu je přístup pomocí vysoké schodištní věže, která je kloubově připojena k samotné věži, na přesýpací věž je přístup pomocí soustavy žebříků s plošinami. V modelu musely být zohledněné výrobní, přepravní a montážní požadavky.
Projekt byl oceněn 1. místem v kategorii Průmyslové projekty a postoupil do mezinárodního kola soutěže.
REKONSTRUKCE VYSOKÉ PECE, KAZACHSTÁN
Společnost Allcons Industry s. r. o. v letošním roce uspěla s 3D modelem vysoké pece pro město Temirtau v Kazachstánu. Samotný projekt rekonstrukce byl rozdělen do tří fází. Nejprve bylo potřeba vynést stávající stav. Jako podklady sloužily výkresy z roku 1973. V druhé fázi byl upřesněn rozsah požadované rekonstrukce a byla vytvořena příslušná dokumentace pro demontážní práce. Poslední fáze zahrnovala dokumentaci pro vyměněné a nové části konstrukce a obslužných lávek. Celková váha vysoké pece je 3 600 t, z toho bylo na rekonstrukci vydáno 125 t oceli.
Projekt byl oceněn 1. místem v kategorii Projekty menšího rozsahu a postoupil do mezinárodního kola soutěže.
ZASTÁVKA 2H
Model autobusové zastávky vytvořila Michaela Herblichová, studentka 3. ročníku Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí. Nosnou konstrukci zastávky tvoří rámy z HEA profilů, které jsou navzájem příčně i podélně propojeny a přes čelní desky sešroubovány. Tvoří prostorově tuhou konstrukci. Na rámy a hřebenový svařovaný nosník střechy jsou pružně uloženy skleněné střešní desky z tepelně upraveného vrstevnatého (bezpečnostního) skla. Podobný materiál je také použit na svislé transparentní stěny. Zastávku studentka doplnila lavičkou svařenou z tenkostěnných ocelových hranatých profilů.
Projekt byl oceněn 1. místem v kategorii Studentské projekty a postoupil do mezinárodního kola soutěže.