Systém pro šikmé letecké snímkování stavebních objektů
Rubrika: Zajímavosti
Unikátní technologii pro pořizování šikmých snímků vyvinula společnost Geodis Brno. Aplikace PixoView umožňuje odměřování horizontálních i vertikálních vzdáleností, ploch a souřadnic bodů na šikmých snímcích. Na rozdíl od klasických svislých snímků, na kterých jsou objekty zobrazeny především půdorysně, poskytují šikmé snímky informaci pořízenou z bočního pohledu. Zobrazené detaily na šikmých snímcích tak vhodně doplňují informace získané z ortofotomap. Šikmé snímkování je plánováno tak, aby každý objekt na terénu byl zobrazen minimálně ze 4 směrů.
Ptám se Marcela Janoše z ostravské pobočky firmy Argus Geo Systém, která produkt nabízí, k čemu je PixoView vhodný? „Na snímcích můžete zjišťovat vzájemné vztahy mezi stavebními objekty. Na objektech je díky vysokému rozlišení snímků možno pozorovat různorodé detaily. Všichni zainteresovaní jistě ocení i šikmé snímkování. Jak dále uvádí, systém PixoView lze použít pro snímkování od výšky 300 m a výše bez omezení. Při nejnižší výšce letu se dosahuje rozlišení 0,05 m, ale obvyklé je snímkování z výšek 600 m nad terénem, kde je rozlišení u šikmých snímků v rozsahu od 0,1 do 0,2 m.
Areál VUT v Brně – pohled od východu.
Pečlivé plánování zaručuje u každého objektu na terénu viditelnost ze 4 stran. Při snímkování s překrytem je většina objektů zaznamenána na podstatně více snímcích. Aplikace PixoView představuje velmi zajímavý nástroj pro orientaci znalců a dalších odborníků v množství snímků. Všechny snímky jsou připraveny ke stereoskopickému vyhodnocení, následným vizualizacím a modelování,“ dodal M. Janoš. Cílem šikmého snímkování je pořídit efektivní a cenově dostupnou dokumentaci, která poskytne komplexní informace o daném území či jevu. V současné době tímto systémem dokumentujeme města v České republice. Nedílnou součástí systému je i dodávka SW aplikace koncovému uživateli, která mu umožní snadnou práci s databází snímků.