Speciální betony 2012, 9. konference se zahraniční účastí
Rubrika: Zajímavosti
Ve dnech 10. a 11. října 2012 se v Hotelu Skalský Dvůr, nedaleko Bystřice nad Pernštejnem konal již devátý ročník konference věnované problematice betonů se speciálními vlastnostmi, jejich uplatnění v praxi investiční výstavby, rekonstrukcí a oprav betonových staveb.
Tato konference je již tradičně pořádána ve spolupráci se Stavební fakultou ČVUT v Praze, dalšími stavebními fakultami českých a slovenských vysokých škol a českými a slovenskými akademickými pracovišti. Konference, jejímž odborným garantem byl doc. Ing. Karel Kolář, CSc. ze Stavební fakulty ČVUT v Praze, byla věnována problematice betonů v extrémních podmínkách, jejímiž odbornými garanty byli prof. Ing. Petr Konvalinka, CSc. a doc. Ing. Karel Kolář, CSc., odbornými garanty sekce Vysokohodnotné betony byli doc. Ing. Tomáš Klečka, CSc. a Ing. Lenka Bodnárová, Ph.D., sekci Ostatní speciální betony odborně vedl doc. Ing. Jan Vodička, CSc.
V sekci Betony v extrémních podmínkách se přednášející věnovali studiu trvanlivosti betonů vystavených účinkům mrazu a chemicky agresivních prostředí, srovnání odolnosti povrchových vrstev betonu proti účinkům chemických rozmrazovacích látek, vlivu zhutnění čerstvého betonu na odolnost proti CHRL a dalším souvisejícím parametrům povrchové vrstvy, odolnosti vysokohodnotného, vlákny vyztuženého betonu vůči nárazu projektilu, požární odolností betonových konstrukcí. Zajímavý byl příspěvek o realizaci stínícího betonu Proton Therapy Centra v Praze na Bulovce.
Sekce Vysokohodnotné betony zahrnovala příspěvky věnované experimentální analýze chování vysokohodnotného betonu v triaxiálním tlaku, problematice metakaolinu a jeho vlivu na objemové změny cementové pasty, metodice hodnocení životního cyklu konstrukcí z vysokohodnotného betonu, sorpčním vlastnostem povrchové vrstvy pohledových betonů, vysokopevnostním ocelobetonovým konstrukcím s vysokopevnostním samozhutnitelným betonem C 80/95 v ČR a vlivům na výslednou hodnotu statického modulu pružnosti v tlaku ztvrdlého betonu.
Třetí blok konference, nazvaný Ostatní speciální betony, zahrnoval příspěvky věnované dlouhodobým zkouškám prvků z cementových kompozitů s obsahem plastové drti, polypropylenovým vláknům ošetřeným nízkoteplotním plazmatickým výbojem a jejich testování, vysokopevnostním kompozitním prvkům z profilů s vláknovou výztuží a polymerní matricí a betonem, pevnostem vláknobetonu a jejich limitům, charakteristikám vláknobetonu s recykláty s užitím alternativních pojiv, zjednodušenému vyhodnocení charakteristických pevností vláknobetonu z diagramu odolnosti, pevnosti drátkobetonů při užití dvou typů drátků, betonu z recyklovaného kameniva z betonu o známých vlastnostech. Zajímavý byl také příspěvek o nových stavebních materiálech.
Konference umožnila setkání a vzájemnou výměnu zkušeností a názorů odborníků z výzkumu i z praxe v oblasti uplatnění nových druhů speciálních betonů s ohledem na nové poznatky v oblasti výzkumu, navrhování, výroby, využití a údržby betonových konstrukcí.