Soutěž Young Architect Award zná své vítěze, zabodovala létající sauna nebo park nad tunelem Blanka
Rubrika: Zajímavosti
Druhý ročník soutěže začínajících architektů Young Architect Award zná vítězné projekty. Autory nejúspěšnějších prací představila porota v úterý 21. září v P aláci Žofín v P raze v rámci galavečera veletrhu FOR ARCH. Slavnostního večera se zúčastnil také renomovaný mexický architekt Michel Rojkind, který osobně předal cenu vítězi kategorie školní práce. Vyhlášeny byly také výsledky hlasování veřejnosti.
Letošní ročník soutěže Young Architect Award představil celkem 128 přihlášených prací (z toho 28 zahraničních), z nichž odborná porota poslala do finále 24. Nárůst v počtu přihlášených prací (o 55 prací více než vloni) potvrdil rostoucí zájem ze strany mladých autorů. Hodnotily se projekty v kategoriích studie, realizace a školní práce. „Porotě představený soutěžní materiál poskytl velmi zajímavý prostor pro porovnávání jednotlivých autorských strategií, všeobecných sociopolitických tendencí ve společnosti a architektuře, ale i náhled do kvality současné české a mezinárodní architektonické scény. Soutěž porotě nabídla různé zajímavé sondy do směřování architektonického vzdělávání. Nejpřekvapivějším poznatkem poroty byla počtem přihlášených malá, ale architektonicky kvalitně dotovaná a vyrovnaná kategorie realizací, kde porota konstatovala vysokou úroveň standardu přihlášených prací,“ zhodnotil soutěž předseda poroty, Imrich Vaško.
V kategorii realizace si převzala titul Young Architect Award 2010 autorská dvojice Štěpán Řehoř a Vít Šimek za soubor projektů Čajový dům Muštelka a Létající saunu. Obě stavby zaujaly porotce svou poetickou citlivostí, designérskou jemností a architektonickou rozhodností. V kategorii studie převzal titul od T omáše Tesaře, náměstka ministra životního prostředí, Jiří Opočenský, který je spolu se Štěpánem Valouchem autorem studie Visutý park nad ústím tunelu Blanka. U studie ocenila porota skutečnost, že přináší velmi kvalitní architektonické řešení jednoho z nejbolestnějších důsledků monumentálních urbanisticko-dopravních a inženýrských rozhodnutí. Vítězným dílem v kategorii školních prací se stal projekt Transformace Nové galerie Berlín od Vojtěcha Geryka. Projekt vzbudil u poroty největší diskuze ze všech studentských prací.
Do soutěže se mohla ve dnech 7. srpna – 14. září 2010 zapojit také široká veřejnost prostřednictvím hlasování na webu soutěže www.yaa.cz. Největší přízeň nakonec získal španělský projekt New Density (Nová hustota), který řešil problém velkých evropských měst, kde se zvyšuje hustota osídlení, ale nesmí docházet ke zvyšování počtu výškových budov a ubývání zeleně. Dále byla vyhlášena Cena rektora ČVUT v Praze, kterou již tradičně předával rektor Václav Havlíček, Cena architekta Josefa Hlávky v kategorii školní práce / studie, Cena Stavebního fóra „Pilot in Architecture“ za návrh stavby ukazující cestu rozvoje lidských sídel a C ena iDnes za nejlepší 3D model přihlášeného díla.
Z podkladů ABF, a. s. zpracoval (vit)