Soutěž STAVBA ROKU 2018 vyhlašuje stavby nominované na titul. Hlasujte o Cenu veřejnosti do 25. září i VY!
Rubrika: 2018
Na www.stavbaroku.cz si může široká veřejnost prohlédnout 15 nominovaných staveb ze 42 přihlášených, které budou soutěžit o titul STAVBA ROKU 2018. Každý může do 25. září do 12 hodin dát svůj hlas stavbě a ta s největším počtem hlasů získá Cenu veřejnosti. Novinkou letošního ročníku je, že se o tuto cenu utkají všechny přihlášené objekty. Udělení pěti titulů a zvláštních cen STAVBA ROKU, ocenění soutěží ZAHRANIČNÍ STAVBA ROKU A URBANISTICKÝ PROJEKT ROKU proběhne dne 3. října 2018 v Betlémské kapli v Praze na slavnostním večeru Dnů stavitelství a architektury.
„Nadace ABF se již 50 let (nástupnicky) drží svého záměru – podporovat kvalitu stavebnictví, uplatnění výsledků technického rozvoje a zapojovat se do výzkumných programů (aktuálně v oblasti energetické úspornosti, vnitřního prostředí budov a větrání, rozvoje BIM (Building Information Modeling), rekodifikace stavebního práva, workshopů pro Stavebnictví 4.0.), komentuje práci Nadace ABF – Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, její předseda Ing. arch. Jan Fibiger, CSc., prezident SIA ČR - Rady výstavby a předseda rady soutěže STAVBA ROKU, a dodává: „Konečným cílem je však kvalitní architektura nových chytrých měst, zahrnující dobrou práci architekta, inženýra i stavebního mistra, a tu odborná porota a Sbor expertů multikriteriálně hodnotili i v letošní soutěži STAVBA ROKU ve snaze podat co nejexaktnější reportáž o stavu českého stavitelství.“
Kompletní dokumentaci každé přihlášené stavby viděla nejen odborná sedmičlenná porota, ale i Sbor expertů s 29 specialisty. Ani letos nebylo snadné vybrat 29 staveb do druhého kola a naplánovat jejich osobní prohlídku, při které porota ujela téměř 1700 km.
Doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., předsedkyně poroty, hodnotí letošní ročník: „Pokles veřejných zakázek se projevil i v soutěži a letos převládaly soukromé investice v nečekaně bohatém sortimentu – bydlení, kanceláře, sportovní či zdravotní stavby. Bydlení je převážně developerské s programovým důrazem na vyšší standard a poprvé i formou nájemního bydlení. Nepravidelnému územnímu zastoupení dominovala Praha a Středočeský kraj. Oproti předchozím letům došlo ke změně skladby soutěžících staveb podle funkce, zcela chyběly stavby dopravní. Letos soutěžilo 14 rekonstrukcí rozmanitého typu, historických objektů i novějších staveb, což je třetina z přihlášených děl. Deset z nich porota navštívila.“
Mezi přihláškami jsou kvalitativně zajímavá díla s rozdílným účelem využití. Do užšího výběru 15 nominovaných staveb se dostalo široké spektrum objektů. Patří mezi ně ojedinělá vinařská stodola s chrámem vína, stříbřitá sportovní hala působící dojmem vzdálených světů, netradiční soubor rodinných domů, proměna výrobního objektu na hudební prostor, rekonstrukce nemocničního objektu v energeticky šetrném a ekologickém duchu, nově vzniklé náměstí uprostřed výrobního závodu s citem pro historické části, účelný a elegantní výrobní soubor budov podporující efektivitu provozu, rekonstruovaný městský palác, kancelářská budova s městotvorným řešením, rozsáhlá rekonstrukce vodních ploch, oprava technicky významné památkové konstrukce nádraží, novostavba zimního stadionu s účelovou jednoduchostí, dřevostavba domu integrovaná současně do obce i krajiny, městský obytný blok, nápaditě tvarovaná dřevostavba v golfovém resortu se stabilizační funkcí krajiny.
Všechny přihlášené stavby budou veřejnosti poprvé představeny na veletrhu FOR ARCH ve dnech 18.- 22. září 2018 v rámci putovní výstavy. Přehlídka soutěžních staveb se bude dále prezentovat v říjnu na Pražském Hradě v rámci Architecture Week, na slavnostním vyhlášení výsledků v Betlémské kapli a následovat budou další instituce a místa.
Partneři podporující tuto soutěž jsou společnosti Baumit, Českomoravský Beton, Lafarge, For Arch, Státní fond rozvoje bydlení a Státní fond dopravní infrastruktury.
Stavby s nominací do užšího výběru soutěže STAVBA ROKU 2018
(bez pořadí, řazené dle soutěžního čísla)
1. Vinařská 100dola s chrámem vína, Valtice
- Autor: arch 21, s. r. o., M2AI.COM
- Projektant: Ing. arch. Jiří Marek, Ing. arch. Jan Mléčka, PhD.
- Dodavatel: JS - abacus, s.r.o.
- Přihlašovatel: CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a. s.
- Investor: CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a. s.
Nominace na titul je udělena za: vytvoření ojedinělého prostoru k prezentaci vín se zřetelem k využití cihlových konstrukcí.
Vinné sklepy dnes už nemohou jen tak nechat ochutnat a pak nakoupit. Představení vína se stává, tak jak mu to odpovídá, slavnostním zážitkem, který vyžaduje odpovídající prostředí. U vstupu do vinařského závodu byla vložena nová jednoduchá stavba, skoro stodola, jednolodní, s otevřeným krovem. Z ní lze po téměř barokně tvarovaném cihelném a betonovém schodišti sestoupit do podzemí, do prezentační rotundy. Ta svým uspořádáním evokuje prostor Neronova Domu aurea – lemována je ochozem, do nějž vede 8 průchodů a zakryta je okulem, nečekaným zdrojem denního světla. Vše je provedeno v neomítaném cihlovém zdivu, na něž byly užity staré cihly, ještě i s cihlářskými značkami.
2. Sportovní hala Dolní Břežany
- Autor: SPORADICAL, Aleš Kubalík, Josef Kocián, Jakub Našinec, Veronika Sávová
- Projektant: VPÚ DECO PRAHA a.s.
- Dodavatel: PKS stavby a.s.
- Přihlašovatel: PKS stavby a.s.
- Investor: Obec Dolní Břežany
Nominace na titul je udělena za: vytvoření ojedinělého výukového prostoru s nápaditou konstrukcí se zřetelem k přínosu pro aktivní život obce.
Na místě, jež je dosud okrajem obce, ovšem s jasným rozvojem směrem východním, byla ke škole přistavěna nová „tělocvična“, sportovní hala, která slouží pro celou obec. Stala se samozřejmou součástí jejího nedalekého společenského centra. Její měkký tvar a stříbřitý povrch obvodového pláště jí určuje roli výzvy do budoucna. Přitom jasně dává najevo svou společenskou otevřenost. Vnitřek je řešen jednoduše a přehledně – na jedné straně, nad vstupem jsou tribuny pro 250 návštěvníků, na druhé za nápaditou příčkou z ribstolí jsou vstupy do šaten, nad nimi je technické vybavení. Šedobílou barvu podlahy a stropní konstrukce doplňuje teplá barva světlého dřeva.
3. Top rezidence Šárecké údolí, Praha
- Autor: Architektura - HÁJEK ARCHITEKTI, s.r.o., Jaroslav Šafer, Oldřich Hájek, Pavel Lesenský, Jakub Koníř, Olga Kostřížová. Interiéry - ARTĚL, spol. s r.o. - Studio Olgoj Chorchoj, Simplin s.r.o.
- Projektant: AED project, a.s., Aleš Marek, Karel Chlupáč, Marek Ženka, František Roztočil
- Dodavatel: CASTA a.s.
- Přihlašovatel: KKCG Real Estate, a.s.
- Investor: Theta Real s.r.o.
Nominace na titul je udělena za: vytvoření netradičně pojatého obytného prostředí souboru rodinných domů se zřetelem k pojetí veřejného prostoru mezi domy.
Jedná se o malou uzavřenou skupinu 50 rodinných domů různé velikosti. Většinu tvoří domy řadové, seskupované do řad od 5 do 10 domků vedle sebe. Jejich výraz je skládán z omítnutých, cihelných a prosklených ploch, doplňovaných elegantně tvarovanými prvky kovovými – zábradlí, přístřešky, rozvodné skříně. Mezi domky je utvořen nečekaně velký veřejný prostor s klubovnou. Zatímco domky mají charakter tradičních stavení s výrazem pohodlnosti a přívětivé míry tradičnosti, klubovna je zcela odlišná, protáhlá a téměř celá plně prosklená, zahrnuje v sobě pozůstatek staré cihelny, komín, jenž se stává zdaleka viditelným znakem originálnosti obytného souboru.
4. Obchodní a kulturní centrum Petrof Gallery, Hradec Králové
- Autor: Ing. Janis Vlachopulos, Ing. arch. Vladimír Lavrík
- Projektant: ADONIS PROJEKT, spol. s r.o.
- Dodavatel: STATING s.r.o.
- Přihlašovatel: STATING s.r.o.
- Investor: PETROF, spol. s.r.o.
Nominace na titul je udělena za: nápaditě provedenou proměnu původně výrobního objektu na prezentační prostor se zřetelem ke kulturnímu významu pro město.
Již nevyužívaná hala výrobního areálu byla proměněna ve společenské, obchodní a kulturní centrum firmy. Stará konstrukce byla ponechána v téměř surovém stavu, a ukázala tak svou funkcionální noblesu. Pod ní se rozložily prostory rozdílného určení. Na začátku je maximálně prosklená síň, v níž si lze prohlédnout (a vyzkoušet) různé klavíry, za ní následuje dvoupodlažní jednací, výstavní a kavárenský provoz s vestavěnou zasedací místností v patře. Za tím je víceúčelový, na několik částí rozdělitelný sál, určený především (ale nejen) pro hudební produkce. Ve všech prostorech jsou použity nenápadně působící akustické obklady tak, aby byl zaručen optimální hudební prožitek.
13. Multifunkční budova Kliniky Dr. Pírka, Mladá Boleslav
- Autor: Huť architektury Martin Rajniš s.r.o., Prof. Ing. arch. Martin Rajniš, MgA. David Kubík
- Projektant: Huť architektury Martin Rajniš s.r.o., DELTAPLAN, spol. s r.o.
- Dodavatel: PP 53, a.s.
- Přihlašovatel: PP 53, a.s.
- Investor: Klinika Dr. Pírka s.r.o.
Nominace na titul je udělena za: vytvoření pro pacienty přátelské stavby se zřetelem k ekologickému a energetickému řešení.
V blízkosti nemocničního objektu z 30. let, s přístupem přes park, byla postavena nová budova rozmanitého určení. Má půdorys lehce prohnutý, směrem od města (tedy od západu a od křižovatky), uzavřený kamennou stěnou jen prolomenou okenním pásem vedoucím do prostoru komunikačního uzlu. Ten tvoří orientační střed domu. Na něj v přízemí a patře navazují ordinace a pracoviště fyzioterapie. Jsou jednostranně orientovány směrem k parku a mají plně prosklené vnější stěny. Chodby jsou obráceny k severu a proskleny jen pásky oken v jinak plné stěně. Poslední podlaží je věnováno prostorám lékařů, možnému kongresovému sálu a kavárně. Ta je přístupna samostatně po visuté lávce, jdoucí nad parkovištěm a její provoz není vázán na kliniku. Budova v sobě zahrnuje i prostory budoucího růstu.
17. Vstupní areál technického vývojového centra Škoda Auto a.s., Mladá Boleslav
- Autor: Kabaň - Sporina & Onfrej architekti: MA (tzn. Master of Arts) Jozef Kabaň, Mgr. art. Michal Sporina, Ing. arch. Štefan Onofrej, Hlaváček - architekti, s.r.o.: prof. Ing. arch. Michal Hlaváček, Ing. arch. Zdeněk Holek, Ing. arch. Tomáš Skřivan, Ing. arch. Lenka Tanzerová
- Projektant: Hlaváček – architekti, s.r.o.: prof. Ing. arch. Michal Hlaváček, Ing. arch. Zdeněk Holek, Ing. arch. Tomáš Skřivan, Ing. arch. Lenka Tanzerová
- Dodavatel: B.P.B.P. s.a., Bielsko Biala, Ing. Krzysztof Loranzyk, Alexander Swierczek
- Přihlašovatel: Hlaváček - architekti, s.r.o.
- Investor: ŠKODA AUTO a.s., Ing. Josef Pilvousek, Ing. Pavol Lancz, Ing. Cyril Kunštek, Ing. Irena Lanczová, Miroslav Matoušek
Nominace na titul je udělena za: komplexní kultivovanou proměnu vstupního prostoru se zřetelem k charakteru vytvořených nových pracovních prostor.
Vstup do jedné z nejdůležitějších částí závodu Škoda potřeboval dostat jednak nový, kultivovaný vzhled, který odpovídá kultuře a významu značky, jednak potřeboval rozšířit prostory vývojových pracovišť. Ve zvoleném prostoru byly demolovány staré a nevyhovující objekty bez významnější hodnoty. Vše, co zbylo, bylo dokonale očištěno, zrekonstruováno a doplněno – někde v půdorysu, někde v nástavbě dalšího patra. Přitom s citem proto, aby historické části udržely svůj původní výraz a daly prostoru jasnou charakteristiku. K tomu byla zrekonstruována i původní vila, jež se stala jednací a reprezentační budovou. Mezi objekty bylo vytvořeno dostatečně rozlehlé náměstí, poskytující dobrý prostor pro prezentaci nových vozů, stejně jako pro parkoviště a také pro odpočinek.
20. Schaeffler Production CZ s.r.o., závod Svitavy
- Autor: TEEN engineering s.r.o.
- Projektant: TEEN engineering s.r.o.
- Dodavatel: IMOS Brno, a.s., závod Ostrava
- Přihlašovatel: Schaeffler Production CZ s.r.o.
- Investor: Schaeffler Production CZ s.r.o.
Nominace na titul je udělena za: vytvoření elegantního jednoduchého výrobního souboru se zřetelem ke kulturní úrovni vnitřního prostředí designovému zpracování všech detailů.
Na východním okraji města byla postavena nová průmyslová hala. Za malou vrátnicí je dokonale uzavřený jednolitý blok. Podrobnější pohled ukáže, že se skládá ze dvou částí – jednou je skutečně halový monoblok, k němu je však jako druhá, doprovodná část přičleněna třípodlažní stavba s kancelářemi, šatnami a dalším vybavením, včetně řady jednacích místností. Kanceláře jsou halové, v nich jen skleněnými příčkami jsou oddělena pracoviště vedoucích. Ta jsou v duchu dokonalé typizace – a přehlednosti všeho – umisťována vždy v rozích místností. Výrobní hala je stavebně co nejvíce přizpůsobena plynulosti jednosměrného výrobního procesu.
23. Palác Špork, Praha
- Autor: Stanislav Fiala, spolupráce - Jiří Václavů, Petr Jehlík, Zuzana Boháčová, Tomáš Oth
- Projektant: Fiala+Nemec s.r.o.
- Dodavatel: Hinton a.s.
- Přihlašovatel: Hinton a.s.
- Investor: Palác Špork a.s.
- Developer: Sebre, a.s.
Nominace na titul je udělena za: rekonstrukci a dostavbu staveb, jež byly novými vstupy proměněny na výrazný městský palác se zřetelem k výtvarnému řešení všech prostorů.
Skupina za sebou jdoucích objektů vyplňuje parcelu mezi ulicemi Hybernskou a V Celnici. Na začátku je klasicistní palác Ignáce Palliardiho, který byl ve 20. letech minulého století rekonstruován a dostavěn pro bankovní dům podle návrhu Josefa Gočára. Na něj navázal dvorním křídlem Karl Jarray a poslední část, tehdy jen do dvora, navrhl B. Kozák. Každá část má svou vlastní konstrukci, své vlastní uspořádání. Při rekonstrukci bylo nutno sjednotit kvalitu stavebního řešení všech částí. Očištěna a otevřena byla především část dnes až exkluzivně působící Gočárovy železobetonové konstrukce. Všechny části byly spojeny dvoupodlažní nástavbou, v níž byla vytvořena zelená atria i terasy. Při rekonstrukci byly v maximální míře uchovány původní detaily a materiály, včetně interiéru původní zasedací síně správní rady.
26. Administrativní budova Visionary, Praha
- Autor: doc. Ing. arch. Jakub Cigler
- Projektant: JAKUB CIGLER ARCHITEKTI a.s.
- Dodavatel: Skanska a.s.
- Přihlašovatel: Skanska a.s.
- Investor: Skanska Property Czech Republic, s.r.o.
Nominace na titul je udělena za: vytvoření nového typu nájemní kancelářské budovy s výrazným městotvorným řešením, se zřetelem k nabídce veřejných prostor uvnitř i kolem stavby.
Holešovice jsou stále ještě rozvojová čtvrť, která ve své dolní části teprve nyní začíná nabývat zajímavější tvář. Dlouho prázdný pozemek na nároží Plynární a Argentinské zaplnila nová nájemní administrativní budova. Osadila téměř celý blok, ne však kompaktně. Dvě mírně roztažená křídla mají jemně zalamovaný půdorys, jak do ulice, tak do nádvoří, v největším přiblížení jsou propojena vstupní halou. Nad ní je zdánlivě prázdno – to však vyplňují zavěšené mosty, většinou na celou délku, někdy však jen napůl, doplňují vnitřní prostory jako visuté zahrady. Poslední, 7. patro, ustupuje, aby vytvořilo dostatečný prostor pro běžeckou dráhu pro aktivní odpočinek. Přízemí je v maximální míře věnované městu – jsou tu prostory pro obchody, mateřskou školu, v nádvoří je prostor pro míčové hry.
27. Rekonstrukce koupaliště Riviera, Brno - Pisárky
- Autor: Ing. Pavel Gregor, Ing. arch. Petr Klaška, Filip Orsava, David Wdówka
- Projektant: CENTROPROJEKT GROUP a.s.
- Dodavatel: Metrostav a.s.
- Přihlašovatel: STAREZ - SPORT, a.s.
- Investor: Statutární město Brno
Nominace na titul je udělena za: kultivovanou a uživatelsky příjemnou proměnu konstrukcí vodních ploch se zřetelem k řešení komunikací v areálu.
Koupaliště Riviéra vzniklo ve slepém rameni řeky Svratky. Při rekonstrukci byla vytvořena soustava tří kaskádovitě na sebe navazujících bazénů, které mají různou funkci – od dětského brouzdaliště přes zábavní část až k plaveckému bazénu. Každý díl je jinak řešený. První část, která je dlouhá 120 metrů a široká 18 metrů, má hloubku od 5 do 60 cm. Druhá část je větší, přibližně 135 x 17 metrů, s hloubkou od 100 do 170 cm. Plavecká část je stejně velká, její hloubka se mění od 170 do 210 cm. V brouzdališti jsou osazeny bezpečné vodní hrátky, střední část je doplněna prvky wellness. Nad bazény jsou přibližně nad hranicemi jednotlivých částí vyklenuty dva mosty. K areálu patří nově modernizovaná úpravna vody.
30. Rekonstrukce zastřešení haly železniční stanice Praha Hlavní nádraží
- Autor: Ing. Jaroslav Marjanko, Ing. Rudolf Kornfeld
- Projektant: SUDOP Praha a.s., Ing. Jaroslava Šudová
- Dodavatel: METROSTAV - PROMINECON rekonstrukce zastřešení haly žst. Praha hl.n.
- Přihlašovatel: Správa železniční dopravní stavby s.o.
- Investor: Správa železniční dopravní stavby s.o.
Nominace na titul je udělena za: čistou opravu technicky významné památkové konstrukce se zřetelem k náročnosti prací prováděných bez omezení provozu nádraží.
Čtyři nástupiště a s nimi související kolejiště byla již v roce 1906 zakryta ojedinělou dvoulodní klenbou na rozpětí celkem 33,3 metry a s výškou 18 metrů. Navrhli ji inženýři J. Marjánko a R. Kornfeld. Od dokončení poskytovala cestujícím příjemné pohodlí krytého, ale zároveň provětrávaného prostoru. Postupně se však pokrývala špínou a rzí, prostor ztemňovala a již dlouho nezdobila. Při rekonstrukci byla dokonale zbavena nánosů tak, aby se odkryla její původní inženýrská krása. Obnoveny a doplněny byly secesní prvky, které ji jemně zdobí, byla vyčištěna a doplněna skla, která opět propouští na nástupiště potřebnou hojnost světla.
31. Zimní stadion Škoda ICERINK, Praha - Strašnice
- Autor: Ing. arch. Břetislav Plachý, spolupráce Vrtiška Žák
- Projektant: Generální projektant ATELIER A+B - Ing. arch. Břetislav Plachý
- Dodavatel: Subterra a.s.
- Přihlašovatel: PADOK Investments, s.r.o.
- Investor: PADOK Investments, s.r.o.
Nominace na titul je udělena za: vytvoření nápaditého souboru staveb pro volnočasové sportování se zřetelem k ekonomickému a ekologickému řešení.
V těsném sousedství Jižní spojky v pražských Strašnicích byl využit nepravidelně tvarovaný pozemek. Navazuje na školní areál a jeho sportoviště. Zvláštnost tvaru místa dovolila sem umístit dvě haly s tréninkovými (čili bez tribun) ledovými plochami a mezi ně rozložit veškeré potřebné zázemí. V přízemí je technologický prostor a šatny, v patře tělocvična, respektive posilovna. Z té je možno vyjít na terasu (jež je pohledově a částečně i hlukově odcloněna od komunikace), na terasu se dá vyjít také z bufetu; ten navazuje po schodech na vstupní halu. Všechno je tu úsporné, do posledního detailu promyšlené, přitom sportem to dýchá ze všech koutů. Tady platí, že cíleně prosazená jednoduchost, doprovázená vtipnými nápady je prostě krásná a přitažlivá.
35. Rodinný dům v Neveklově – Křečovicích
- Autor: MgA. Michal Kunc, Atelier Kunc Architects, Ing. arch. Alžběta Vrabcová, DMAE Architects
- Projektant: Ing. arch. Jan Pavel Vlček
- Dodavatel: TFH dřevěné skeletové domy s.r.o.
- Přihlašovatel: ATELIER KUNC Architects
- Investor: soukromá osoba
Nominace na titul je udělena za: vytvoření jednoduché, funkčně dokonale promyšlené stavby se zřetelem ke krajinnému řešení.
Na parcele nedaleko středu obce, a přece stranou všeho, pod stromy a nad rybníkem stojí nenápadné protáhlé dřevěné stavení. Od příjezdu začíná garáží, v nárožní nice je vstup do obytné části, která se pak rozvíjí lineárně – nejprve technické zázemí, pak obytný prostor s kuchyní, za ním snížený strop krbové části. A dál chodba, na niž navazují ložnice a k nim potřebné koupelny. Prostor je sice dělený, ale působí vzdušně a volně, skoro jednolitě, pravidelně osvětlován vysokými okny, jež vycházejí přímo na trávník. Většina místností je otevřena až k šikmému stropu, jenž sleduje linii střechy. Střídá se bílá barva stěn a šikmého stropu s přírodní světlou barvou dřeva, která zdůrazňuje sevřenější části domu.
36. Rezidence U Michelského mlýna, Praha
- Autor: Ing. Milan Mlada
- Projektant: AGE project, s.r.o.
- Dodavatel: Syner, s.r.o.
- Přihlašovatel: AGE project, s.r.o.
- Investor: Lysithea, a.s.
Nominace na titul je udělena za: vytvoření kultivovaného městského obytného bloku nového typu se zřetelem k zahradním úpravám a využitím starých konstrukcí.
V údolí Michelského potoka, kde se původní maloměstská zástavba mísí s novou, byla posazena skupina čtyřpodlažních bytových objektů. Jsou vůči sobě na půdorysu přibližně ve tvaru písmene L natáčeny tak, aby vytvořily příjemně polozavřenou skupinu, která má jeden důr, či spíšezahradu vnitřní, a druhou, která využívá blízkost zelených svahů. Domy mají jednoduchý výraz, v němž se výrazně projevují vodorovné šedé linie překladů a svislé bílé nosné konstrukce. Skleněné zábradlí je doplněno posuvnými dřevěnými žaluziemi. Byty jsou převážně třípokojové, každý má svou terasu. Do uličního prostoru je orientována jediná prodejní plocha celého souboru.
37. Panorama Golf resort Kácov
- Autor: Libor Jirásek, Martin Rajniš, Mojmír Ranný, Michael Terech
- Projektant: GOLFER s.r.o., AED project, a.s., Ranný architects s.r.o.
- Dodavatel: Construction Management
- Přihlašovatel: GOLFER s.r.o.
- Investor: Sázava Parkland, a.s.
Nominace na titul je udělena za: vytvoření nápaditě tvarované dřevěné stavby se zřetelem ke krajinným úpravám všech hracích ploch.
Na rozlehlém severním svahu nad Sázavou byl citlivými krajinářskými úpravami vytvořen nový golfový areál. Terén je dílem ponechán v přirozeném stavu (včetně zeleně), dílem kultivován a přetvořen (a to nejen na greenech). Vznikly tu pískové plochy, dostatek vodních ploch, malebně vedené nové cesty. Středem je stavba klubovny. Jakoby nenápadný, dvoupodlažní, skoro drobný objekt na půdorysu kruhové výseče – střed kruhu je ve vstupním prostoru, směrem k jihu se stavba rozšiřuje. V přízemí je klubovna, restaurace, šatny a potřebný obchod, v patře několik pohodlných pokojů s terasami. Na jižní straně klubovny bezprostředně k terase přiléhá jezírko – a stavba marnivě spoléhá na to, že se v něm malebně odráží. Dojem prostoru pro aktivní odpočinek je dokonalý.
Tradičně soutěž získala záštity nejvýznamnějších institucí v ČR - prezidenta České republiky, předsedy Senátu Parlamentu ČR, Ministerstva dopravy, Ministerstva kultury, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva životního prostředí, primátorky hlavního města Prahy, starosty MČ Prahy 1, rektora ČVUT v Praze, Asociace krajů, Svazu měst a obcí, Státního fondu rozvoje bydlení a Státního fondu dopravní infrastruktury. Soutěžní díla budou také prezentována v rámci programů Dnů stavitelství a architektury organizovaných SIA ČR – Radou výstavby.
Soutěž organizuje Nadace ABF - Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství jako nadační program řízený radou programu za účasti spoluvypisovatelů, kterými jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu, ČKAIT a Svaz podnikatelů ve stavebnictví.
Více informací najdete na www.stavbaroku.cz.
Foto: Archiv soutěže STAVBA ROKU 2018