„S SBToolCZ za zahraničními certifikáty nezaostáváme“
Rubrika: Projektování
tvrdí jeden z autorů českého certifikačního systému Ing. Martin Vonka, Ph.D.
Proč by měli projektanti nebo budoucí majitelé staveb certifikovat budovy?
Osobně vidím pro projektanty přínos v tom, že mohou svůj návrh budovy konfrontovat s metodikou, která jim může poukázat na některá slabá místa návrhu (např. energetické řešení, aj.) a následně pak přispět k vyšší kvalitě návrhu. Developer pak jistě ocení, že jeho budova dostane certifikát, který v případě „vyššího ocenění“ (u SBToolCZ stříbrný, či zlatý certifikát kvality) lze výhodně použít k propagaci projektu a marketingové výhodě před konkurencí. Zájemce o koupi či nájem certifikované budovy zase díky certifikátu alespoň rámcově tuší, jak moc kvalitní je předmětná budova. V zahraničí často může být certifikovaná budova pronajímána za vyšší sumy, než je tomu u budovy bez certifikátu.
SBToolCZ je český certifikační nástroj. Existují i jiné české certifikační systémy? Pokud ano, můžete je s SBToolCZ porovnat?
Certifikačních modelů je celá řada, rámcovou metodiku SBTool, která je uzpůsobena zemi, ve které je používána, například používají v Itálii, Španělsku a Portugalsku, jiné metodiky se používají v Něměcku, Velké Británii, Francii, USA a jiných vyspělých zemích. Jejich vzájemné srovnání není jednoduché, řada projektů se tímto v minulosti zabývala – například studie Review of existing methodologies, která byla zpracována u nás na fakultě pro Sustainable Building Alliance v roce 2008. Důležitá je ale jedna věc. Všechny metodiky mají podobný princip – hodnotí budovu dle řady kritérií z oblasti udržitelné výstavby, které pak multikriteriálně „míchá“ dohromady tak, aby výstupem byl jeden stručný ukazatel (certifikát). A každý nástroj má tuto strukturu hodnotících aspektů a váhy mězi nimi založeny na místních podmínkách a potřebách toho či onoho státu. Je tak třeba klást důraz na lokalizaci používané metodiky. A SBToolCZ právě lokální podmínky ČR respektuje.
Jak si vede SBToolCZ ve srovnání například s certifikací Green-Building nebo jinými zahraničními systémy?
Na českém trhu je dostupná řada certifikačních schémat a pár budov již bylo certifikováno (LEED – ústřední budova ČSOB, BREEAM – pražské administrativní budovy Zlatý Anděl a BB Centrum Building Beta, GreenBuilding – Nordica v Ostravě). SBToolCZ má dosud certifikovánu jednu budovu (X-LOFT v Praze-Libni), další certifikace je v procesu a u dalších dvou budov certifikace nastane po dokončení projektové dokumentace. Takže dá se říci, že nezaostáváme, čemuž nasvědčuje i řada ohlasů a poptávek.
Kdy se budou moci zájemci dočkat verze SBToolCZ pro administrativní budovy a jaká budou její specifika?
Na verzi se usilovně pracuje, předpokládáme, že bude hotova a auditoři budou vyškoleni do poloviny roku 2011. Metodika bude principiálně založena na obecném rámci, který je již obsažen v metodice pro bytové stavby, jen struktura kritérií, kriteriální meze a váhy budou uzpůsobeny podmínkám a typologii administrativních budov.
Lze SBToolCZ aplikovat i na halové systémy nebo průmyslové stavby?
SBToolCZ v současné době není uzpůsoben pro hodnocení tohoto typu staveb, ale v budoucnu tuto podporu nevylučujeme.
Jaké jsou náklady na certifikaci systémem SBToolCZ?
Certifikace je náročný proces, kdy auditor musí nejen podrobně prozkoumat projektovou dokumentaci, ale navíc si musí řadu informací, které bývají nad rámec standardní projektové dokumentace, dodatečně vyžadovat. V případě požadavku ze strany zadavatele je možnost i projekt ve vazbě na SBToolCZ optimalizovat, což je další spotřebovaný čas navíc (nejen pro auditora, ale i pro projektanta, který nové změny promítá zpětně do projektové dokumentace). My na Fakultě stavební ale metodiku pouze vyvíjíme, certifikačním orgánem je v období 2010–2011 TZÚS Praha, s. p., který také pro konkrétní projekt stanovuje cenu. Pro zájemce o certifikaci doporučuji obrátit se přímo na ně.