První rekonstrukce v ČR s oceněním LEED Platinum
Rubrika: 2013
QUBIX 4 PRAHA - administrativní budova S+B Gruppe AG - sbírá jedno ocenění za druhým: Stavba roku 2012, Best of Realty 2012 a nejnověji i LEED Platinum. Dokazuje tím svou mimořádnou kvalitu projektu i stavebně technického řešení.
V blízkosti historického centra – na pražské Pankráci – dokončila rakouská S+B Gruppe AG rekonstrukci původní kancelářské budovy na moderní administrativní a komerční objekt QUBIX 4 PRAHA. Sedmipatrová budova nabízí ideální místo v jedné z hlavních pražských obchodních čtvrtí.
Dokončená stavba se vyznačuje zejména udržitelným a energeticky úsporným provedením. V listopadu 2012 byly její mimořádné vlastnosti potvrzeny dosažením nejvyššího stupně mezinárodní klasifikace energeticky úsporných budov - certifikace LEED Platinum.
QUBIX 4 PRAHA je oblíben i mezi Pražany. Svědčí o tom i množství hlasů veřejnosti, které získal mezi více než 50ti kandidáty na prestižní ocenění „Stavba roku 2012“.
QUBIX 4 PRAHA byl letos také oceněn 1. cenou v soutěži Best of Realty v kategorii Rekonstrukce administrativních budov. Základními posuzovanými kritérii byly lokalita, urbanistické a architektonické řešení, kvalita výstavby a obchodní úspěšnost projektu.
Pankrác v proměnách doby
Původní budova Štětkova 18 byla navržena renomovaným architektem Janem Štípkem (+ 24.5.2012). Jednalo se o na svou dobu velmi výjimečnou architekturu. Tvořily ji nepravidelně rozmístěné hranoly s pásovými okny a systémem střešních teras. Dokončena byla v roce 1976. Sídlila v ní ČSOB a stavební společnost Průmstav.
V roce 2006/8 budovu koupila rakouská společnost S+B Gruppe AG. Nechala si vypracovat analýzy a různé varianty, jak s ní naložit. Jedna z uvažovaných variant byla i její demolice a výstavba výškové budovy.
„Jednali jsme s magistrátem i památkáři a nakonec jsme se rozhodli pro rekonstrukci původního domu,“ řekl Franz Paul Bauer, spolumajitel a člen představenstva společnosti S+B Gruppe AG.
„Zjistili jsme, že plošná efektivita, poměr kubatury k užitné ploše a také světelná situace jsou ideální. Novostavba by jen sotva mohla být lepší a výšková budova, kterou jsme zamýšleli předtím, by neladila s okolím,“ dodává Reinhard Schertler, spolumajitel společnosti S+B Gruppe AG.
Rakouská společnost najala vídeňskou kancelář architekta Ernsta Hoffmanna, aby navrhla projekt rekonstrukce. Požadavkem bylo využít stávající zdravé konstrukční řešení a doplnit ho tak, aby nový objekt odpovídal nejvyšším současným nárokům na kancelářské prostory. Na rekonstrukci se podílel i původní architekt Jan Štípek, a to s takovým zápalem, jako by ji projektoval znovu.
„Tato budova předstihla dobu svého vzniku nejméně o 30 let. Byl jsem překvapen dokonalostí vnitřní dispozice a ideální hloubkou traktů, která zcela odpovídá současným požadavkům na projektování nejkvalitnějších kancelářských prostorů třídy A,“ je přesvědčen architekt Martin Tröthan z atelieru E. Hoffmanna.
„Dostat do ruky objekt, který je v každé učebnici architektury, pro nás znamenalo adrenalin a trochu i obavy,“ dodává Hana Šantrochová, ředitelka developmentu Plan & Bau ČR.
Po obdržení všech potřebných povolení S+B Gruppe AG vybrala vhodné stavební firmy a stavba v červnu 2010 začala. Ještě v roce 2010 byla budova kompletně odstrojena. Zůstala jen monolitická železobetonová konstrukce, která dostala nový „kabát“ i vnitřní vybavení.
Hlavní komunikační jádro je v souladu s původní koncepcí umístěno v centru každého patra. Základní půdorysný tvar objektu do písmene C dal vzniknout ještě bočnímu jádru s možností samostatné recepce přístupné z ulice Na Pankráci.
Při rekonstrukci se navíc podařilo otevřít dosud uzavřené části fasády. Tím se nabídl úplně nový výhled na celou Prahu a Vyšehrad. Bonusem je pohled na baziliku svatého Petra a Pavla, která je vidět již z 1. patra.
Kvádr se promítá do všech detailů
Rekonstruovaná budova dostala i nový název QUBIX 4 PRAHA. Ten odkazuje na původní téma „Cubus“ tedy čtverec či kvádr, který je nejen základním prvkem vzhledu celé budovy, ale je plánován i do nejmenších detailů uvnitř budovy. Kvádr nebo čtverec najdeme ve vstupním lobby, výtahu i jednotlivých kancelářích.
Kolaudace proběhla úspěšně před Vánocemi 2011 a již na začátku ledna 2012 se do kancelářských prostor o výměře cca 3.300 m2 nastěhoval první kotevní nájemce ABB (Asea Brown Boveri)
„S tímto nájemcem byla uzavřena smlouva o smlouvě budoucí již v roce 2010. Jednalo se o jedinou budoucí nájemní smlouvu uzavřenou v Praze v krizovém roce 2010,“ dodává Hana Pejsarová, marketingová ředitelka Plan & Bau ČR.
V současné době je již pevně pronajato více než 70 % plochy a probíhají konkrétní jednání o pronájmu zbývajících prostor. Kancelářské plochy jsou variabilní. Umožňují práci jak v open space, tak v menších jednotkách. V obou případech mají všechna pracovní místa osvětlení denním světlem, což zdaleka není samozřejmost u mnoha jiných současných budov. Od 1. patra pak mají zaměstnanci možnost užívat systém střešních teras – ke krátké pauze, nadechnutí, vyřízení nezbytných telefonických hovorů nebo za hezkého počasí třeba i k obchodní schůzce.
Budova nabídne v brzké době nájemníkům i veřejnosti také restauraci v přízemí (cca. 515 m2) s venkovní terasou.
LEED Gold nestačil, QUBIX 4 PRAHA získal LEED Platinum
V únoru 2012 budova získala precertifikaci LEED Gold se 76 body. K dosažení nejvyššího stupně LEED Platinum chyběly pouze 4 body. Společnost se proto interně rozhodla usilovat o dosažení nejvyššího stupně hodnocení. To se podařilo a společnost v listopadu 2012 získala s celkovým počtem 86 bodů certifikát LEED PLATINUM. Chybějící body se podařilo získat dodatečnou výstavbou stojanu pro nabíjení dalších dvou elektromobilů (QUBIX 4 Praha tak umožňuje dobíjení celkem 4 elektromobilů zároveň) , instalací solárních panelů na střeše objektu a několika dalšími technickými úpravami. Solární panely jsou schopny pokrýt 1% celkové spotřeby objektu.
„Budovy postavené bezohledně k životnímu prostředí nemají budoucnost,“ vysvětluje F. P. Bauer.
QUBIX 4 PRAHA je prvním projektem rekonstrukce v ČR, který se může pochlubit nejvyšším stupněm certifikace LEED Platinum. V ČR ho zatím získaly jen dvě novostavby Main Point Karlín (PSJ Invest) a City Green Court (Skanska).
ÚSPĚCH QUBIX 4 PRAHA V KOSTCE
Budova je úspěšným developerským projektem z mnoha důvodů. Má výbornou lokalitu s přímým přístupem k D1 a zároveň i krátkou docházkovou vzdálenost od metra. Lokalitu doplňuje jedinečná a originální architektura s flexibilními půdorysy i energeticky úsporné řešení instalovaných technologií.
- ca. 12 000 m2 administrativní a kancelářské plochy (aktuálně obsazená ze 70 %)
- Přes 80 % procent pronajímatelné plochy má přímé denní osvětlení, z toho kancelářské plochy 100%
- Přes 86 % nosných stěn, stropů a střech bylo zachováno.
- Více než 89 % stavebního odpadu bylo zrecyklováno.
- Termín výstavby červen 2010– prosinec 2011
ENERGIE
Modelovaná roční spotřeba budovy je 97 kWh/m2. Je to o 40 % méně energie, než je standard pro srovnávací budovy dle ASHRAE 90.1- 2007. Na střeše jsou instalovány fotovoltaické články, které vyrobí ročně 13,529 MWh elektřiny. Výborné energetické parametry budova získala díky zvýšené tloušťce zateplení stěn a střech (stěny U= 0,19, střecha U=0,12); prosklené fasádě s izolačním dvojsklem s výbornými parametry odrazivosti tepelného záření (72 %), automatickými vnějšími žaluziemi na exponovaných fasádách (JZ, JV), úsporným osvětlením se stmívači a v neposlední řadě i díky celkově velmi úspornému systému topení a chlazení spojenému s rekuperací tepla. Topení by nemělo být takřka potřeba a i bez použití strojové klimatizace by se budova neměla po většinu roku přehřívat. Přesto je pod stropy instalováno chlazení i topení, které má uživatelům zajistit optimálni vnitřní pohodu.
VODA
Předpokládá se také více než 50 % úspora spotřeby pitné vody. Pro splachování toalet se používá dešťová voda ze střech, která se akumuluje ve 2 původních nádržích na topný olej o celkovém objemu 100m3. K celkové úspoře přispívá i to, že odolné původní druhy zeleně nevyžadují zavlažování.
DOPRAVA
Administrativní budova QUBIX 4 PRAHA má výhodu i ve výborné dopravní dostupnosti MHD. V blízkosti stanice metra Vyšehrad a Pražského povstání (trasa C) a v okruhu do zastávka tramvají, autobusů i dostatečný počet obchodů a služeb. Přijet se dá ale i na kole. Je zde vytvořeno příjemné zázemí pro cyklisty, kteří mohou využívat nejen stojany na kola, ale i šatny a sprchy. Majitelé elektromobilů jistě ocení jednu běžnou dobíjecí stanici a jednu rychlodobíjecí, která zajistí nabití baterie za 15 min.
TERMÍNY
- 3.1.2006 - zakoupení 50% podílu akcií od ČSOB
- 12.9.2008 - zakoupení 50% podílu akcií od PRŮMSTAV
- 11.06.2010 - stavební povolení
- 30.7.2010 - registrace k certifikaci LEED
- 21.12.2011 - kolaudační souhlas
- 13.1.2012 - nastěhování prvního kotevního nájemce ABB
- 11.2.2012 - udělena precertifikace LEED GOLD, počet získaných bodů ? 76
- 28.11.2012 - získán certifikát LEED PLATINUM, počet získaných bodů 86
- Investor: Plan & Bau ČR spol. s.r.o.
- Architekt: Mag. Arch. Martin Tröthan, Ateliér Ernst Hoffmann Architekt
- LEED manažer: Gardiner and Theobald spol. s.r.o.
- Projektant: M3M s.r.o.
- Generální dodavatel stavby: PP53 a.s.
- Dodavatel prací TZB: Alpine Energie Česko s.r.o.
- Energetický model: Optimal Engineering spol. s.r.o.
- Uvedení do provozu (Commissioning): Optimal Facility, s. r. o.
- Správce budovy: Plan & Bau ČR spol. s.r.o.