Prvky pro přerušení tepelných mostů u ocelových konstrukcí
Rubrika: Projektování
V moderní architektuře se stále častěji uplatňují ocelové konstrukce. Problémem jsou však předsazené fasádní prvky, které bývají zdrojem častých tepelných mostů a kondenzace vodních par. K odstranění těchto problémů vyvinula německá firma Schöck speciální prvky pro přerušení tepelných mostů u ocelových konstrukcí nazvané Schöck Isokorb KST. Ty odstraňují limity v navrhování a výrazně snižují riziko stavebních škod.
Výrobce si nechal porovnat různé detaily ke zjištění vlastností jednotlivých konstrukcí u Frauenhofer institutu – největší německé autority v oblasti stavební fyziky, statiky a dynamiky. Frauenhofer institut pro stavební fyziku byl žadatelem pověřen, aby technicky zjistil charakteristické tepelně-izolační hodnoty:
-
bodový součinitel prostupu tepla X,
-
teplotní faktor fRsi,
-
ekvivalentní (střední) hodnotu tepelné vodivosti
-
minimální povrchovou teplotu
na vytápěné straně pro izolované připojení prvkem Schöck Isokorb typ KST, určené pro ocelové konstrukce ve srovnání se dvěma jinými konstrukcemi.
Obr. 1 – Přerušení nosníků HEA 240 prvkem
Schöck Isokorb typ KST 22 (izolační prvek
není zobrazen); zobrazení rozložení teplot,
izotermických čar a povrchových teplot.
Obr. 2 – Ocelový nosník HEA 240 prochází
přes fasádu bez přerušení tepelného mostu;
zobrazení rozložení teplot, izotermických
čar a povrchových teplot.
Obr. 3 – Přerušení nosníků HEA 240 dělicí
vrstvou z teflonu; zobrazení rozložení teplot,
izotermických čar a povrchových teplot.
Propočty byly provedeny trojrozměrnou metodou. Pozorovány byly konstrukce, u kterých probíhá ocelový nosník izolační vrstvou z interiéru do exteriéru. V první variantě byl nosník oddělen tepelně-izolačními prvky Schöck Isokorb KST 16 a Schöck Isokorb KST 22 (obr. 1). Ve druhé variantě probíhá nosník bez přerušení tepelného mostu (obr. 2) a ve třetí variantě je nosník oddělen dělicí vrstvou z tefl onu (PTFE) (obr. 3).
Podle DIN 4108-2:2003-07, odstavec 3.2 „Opatření vedoucí k zamezení tvorby plísně“ musí teplotní faktor fRsi na nejnepříznivějším místě splňovat minimální požadavek fRsi ≥ 0,7, tzn. že musí být dosažena povrchová teplota ≥ 12,6 °C.
Provedená měření a výpočty prokázaly, že s prvkem Schöck Isokorb KST je možné dosáhnout normou požadovaných hodnot, a tím zamezit vzniku defektů na konstrukcích i kvality prostředí v interiéru.