Prostaví se o téměř 156 miliard méně než před pěti lety
Rubrika: 2013
Špičky stavebního průmyslu neočekávají, že by se několik let trvající propad zastavil. Naopak své předpovědi z první poloviny roku o poklesu sektoru mezi čtyřmi a pěti procenty přehodnotily. Nyní, podle nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2013 očekávají, že se stavební sektor do konce roku propadne o další 7,4 procent. A pokles bude pokračovat i v roce příštím (o 2,7 procenta). Od svého vrcholu v roce 2008, kdy stavební produkce dosáhla 547,6 miliard Kč, by se při těchto predikcích na konci letošního roku stavebnictví dostalo na úroveň 392 miliard Kč.
Slova stavařů potvrzují také projektanti. Ti v tomto roce predikují další pokles projektových prací a to až o 6,1 procent. Optimističtěji vidí rok 2014. Ten by podle nich mohl přinést stabilizaci oboru. Jak ukázaly výsledky nejnovější Studie projekčních společností 2013, velké společnosti a firmy z inženýrského stavitelství očekávají pro rok 2014 dokonce už i růst svých tržeb (1,9 %, respektive 2,9 %).
Podle výsledků analýz se firmy potýkají s nedostatkem zakázek a cenami, které často nepokryjí ani náklady. Přesto jsou stavební i projektové firmy ochotny pracovat i za tyto peníze. Nebrání se jim 41 procent stavařů a ještě o dvě procenta více projektantů. Za posledních pět let klesla realizační cena staveb téměř o čtvrtinu (o 23 procent). Projekty jsou nyní levnější dokonce o 27 procent. Ředitelé projektových kanceláří (42 procent) přiznávají, že snížení cen nutně vede ke snížení kvality jimi dodaných prací.
Pokud se situace nezlepší, mohlo by trh projektových prací opustit do konce roku dalších deset procent společností. Stavaři hovoří o tom, že je na trhu aktuálně až o 28 procent více kapacit, než je schopná uspokojit poptávka veřejného i soukromého sektoru. To potvrzuje také Pavel Pilát, generální ředitel Metrostav a. s. a upozorňuje na následky: „Ke krachům a insolvencím firem již dochází a jaké jsou všechny důsledky tohoto procesu, se můžeme podívat v sousedním Polsku.“ Nejnovější údaje navíc ukazují, že v letošním roce (pátý rok krize) klesl počet společností podnikajících ve stavebnictví zatím nejrychleji z celého krizového období. „Myslím si, že zlepšení by mohlo a mělo nastat ve způsobu využívání veřejných prostředků investovaných do stavebních zakázek. Výrazně větší důraz by měl být v rámci zákona o veřejných zakázkách kladen u projekčních prací na soutěže o návrh, a tudíž orientaci na kvalitu a cenu. Stávající stav dominantního (nemoudrého) používání – pouze kritéria nejnižší ceny ve svých důsledcích vede k „nedostatečným“ projektům na počátku a nekvalitním, neúsporným, „nebezpečným“ stavbám na konci,“ řekl Josef Panna, předseda České komory architektů.
Za viníka těchto problémů stavební i projektové firmy jednohlasně označily byrokracii a nekoncepční chování státu. 91 procent ředitelů stavebních společností si myslí, že Česko nemá dlouhodobou strategii rozvoje stavebnictví a že priority budoucích investic jsou přímo úměrné životnosti koaličních seskupení. To je podle respondentů chyba, jelikož stavba větších silničních celků trvá od přípravy k realizaci někdy i více jak deset let.
Sektor tak může podle ředitelů zachránit koncepční kontinuita, stabilní legislativní prostředí a efektivní využití evropských peněz. Marcel Soural, předseda představenstva a generální ředitel Trigema a. s. hodnotí situaci ve stavebnictví následovně: „Neexistuje žádná střednědobá, natož dlouhodobá koncepce státu pro investiční rozvoj. Vše se děje ve vlnách, nekoncepčně, krátkodobě, nahodile. Sektor nemá možnost se na budoucnost připravit, protože neví, jak se stát zachová. Mít kvalifikované zaměstnance a dostatečně materiálně technické zázemí stojí stavební firmy čas a náklady, než vše vybudují. Pokud stát nemá koncepci rozvoje stavebnictví, bude sektor stále slábnout. Ve finále, až bude potřebovat investice rozjet, nebudou v zemi dostatečné výrobní kapacity. Potom přijdou kapacity ze zahraničí. Za naše daně budeme živit cizí pracovníky. A ti, kteří by ve stavebnictví mohli pracovat, budou jako nezaměstnaní na podpoře. Pěkné vyhlídky, ne?“