Projektování a statika AZ Tower v Brně
Rubrika: Projektování
Celá konstrukce objektu (výšková část včetně podnože) byla modelována v prostoru pomocí prutů (1D‑prvků) a deskostěn (2D‑prvků) s respektováním průřezových a materiálových charakteristik programem RFEM4 včetně oslabení stěn a stropů většími otvory. Výkresová část statiky byla zpracována v programu Advance Concrete.
Vliv stlačitelnosti podloží pod stavbou a prvků hlubinného založení (podzemních stěn po obvodě a pilot pod deskou) byl modelován povrchovým modelem podloží, resp. svislými pružinami u prvků hlubinného založení, takže vrchní stavba obsahuje interakci s podložím a piloty musely být navrženy podle jejich zatěžovacího diagramu (na požadované sedání ve vztahu k působícímu zatížení). Takto odladěný prostorový model konstrukce byl zatížen zbývajícími stálými zatíženími (zatížení od vlastní hmotnosti je stanoveno z prostorového modelu), nahodilými užitnými zatíženími a větrem od jeho statických účinků pro kvazistálé kombinace zatížení i od dynamických účinků větru pro další doplňkové kombinace. Dále byl model konstrukce podroben dynamickému výpočtu na účinky seizmického zatížení podle ČSN EN 1998‑1 metodou modální analýzy pomocí spektra pružné odezvy jako mimořádné kombinace zatížení (tato kombinace zatížení vyvozovala nižší vnitřní síly v rozhodujících průřezech než‑li obdobně sestavená kombinace s dynamickými účinky větru).
Výkresová dokumentace
Námi zpracovávanou statickou část projektu jsme vytvářeli v programu AutoCAD, respektive v jeho nadstavbách Advance Concrete a CADKON‑RCD. Jako základ jsme v programu Advance Concrete vytvořili 3D model konstrukce. Při jeho vytváření jsme využili již na předchozích projektech vyzkoušenou technologii multiuser, kde konkrétně na tomto modelu pracovalo společně až 5 konstruktérů. Nejnáročnější při modelování byla východní šikmá prolamovaná fasáda s množstvím otvorů. Tuto část jsme se nakonec rozhodli vymodelovat pomocí 3D těles AutoCADu a tyto pak importovat do Advance Concrete. Z programu Advance Concrete jsme po dokončení modelu vygenerovaly výkresy, které vzhledem k šikmé fasádě, jsme dodělávali v AutoCADu. Výrazným přínosem použití Advance Concrete bylo také automatické generování výkazu výměr.
Design and Statics of AZ Tower in Brno
The whole design of the building (vertical part including the base) was modelled in space by means of rods (1D-elements) and walls of slabs (2D-elements) with respect to cross-sectional and material properties by RFEM4 programme, including the weakening of the walls and ceilings by larger holes. Drawing part of the statics was prepared in programme Advance Concrete.