Přehled trhu komerčních nemovitostí – Slovensko
Rubrika: Aktuality
Ekonomický přehled – ekonomika Slovenska v posledních několika letech posiluje a růst zůstává zdravý, s vyrovnanou externí a interní poptávkou. Zaznamenaný 9 % ekonomický růst je vyvolán převážně vývozy z dominantního automobilového sektoru. Rychlý ekonomický růst byl provázen růstem zaměstnanosti a poklesem nezaměstnanosti na 11,3 %. Převažují však velké regionální rozdíly. Hlavním motorem ekonomiky v roce 2008 bude spotřeba domácností a vývoz. Očekává se, že Slovensko přijme Euro do ledna 2009.
Trh s průmyslovými objekty
Celková výměra průmyslových ploch na Slovensku dosáhla na konci roku 2007 více než 1.021.000 m2. Většina z nich byla soustředěna kolem Bratislavy a podíl na celkovém objemu logistiky činil 61 %. V roce 2007 přibylo více než 200.000 m2 nových ploch. Další velké projekty připravuje developerská firma CTP Invest v Žilině, Prešově, Trenčíně a Martině. Firma VGP plánuje výstavbu logistického parku v Malackách, jehož první etapa má být dokončena v roce 2008 a bude představovat 12.600 m2. Prologis bude expandovat do Nového Mesta (48.000 m2). HB Reavis míří do Zavaru v okrese Trenčín s projektem o výměře 240.000 m2.
Poptávka mezinárodních poskytovatelů logistických služeb a maloobchodních skladovacích prostor se soustřeďuje hlavně na Bratislavu a západní Slovensko. Hlavní logistické parky jsou situovány severozápadně a severovýchodně od města k dálnici D2, resp. D1 a D61.
Vláda podporuje investice do rozvoje průmyslu a logistiky na východním Slovensku. Hlavními výhodami těchto lokalit, které mají nalákat developery a budoucí nájemce, jsou vyšší dostupnost pracovních sil a nižší mzdové náklady.
Tesco obsadilo 33.909 m2 v Prologis Parku v Bratislavě, a dalších 127.000 m2 v Prologis Parku v Seredi poblíž Galanty v okrese Trnava. C&A zabral 24.000 m2 v Prologis Parku v Novém Meste, Kuhne & Nagel obsadil 15.000 m2 v Bratislava Logistics Parku, a firmy Faurecia a Gefco si pronajaly po 10.000 m2 v logistickém parku Trnava Logistics Park. Celková realizovaná poptávka v roce 2007 se odhaduje na 160.000 m2.
Míra neobsazenosti v logistických parcích je nízká, v posledních čtyřech letech se pohybovala mezi 4 – 6 %. Hladiny nájmů průmyslových ploch v předních logistických parcích zůstaly v posledních dvou letech na stabilní úrovni €3.5 – 4 za m2 měsíčně. DTZ očekává, že nejvyšší nájmy v logistických centrech zůstanou stabilní i v roce 2008.
Investiční trh
Bratislava dominuje investičnímu trhu na Slovensku díky nedostatku investičních produktů v regionálních městech. Očekává se, že poptávka ze strany investorů poroste s rostoucím počtem projektů realizovaných v regionálních městech, jako tomu bylo v případě ostatních zemí střední a východní Evropy. V regionech byly zaznamenány dvě transakce, obě ze strany holandského investičního fondu MEI. Týká se to dvou transakcí v Žilině a Košicích, kde výše investic do projektů multifunkčních objektů dosáhla €3 resp. 4 milionů.
Objemům investičních transakcí na Slovensku dominuje kancelářský sektor s 33 % podílem, následovaný transakcemi v sektoru maloobchodu (25 %) a multifunkčních projektů (22 %). Nejnižší podíl investičních transakcí si s 20 % připsal sektor logistiky.
V roce 2007 byli na Slovensku nejaktivnější němečtí investoři, kteří tvořili 34 %, následoval lucemburský investor Orco Property Group s 31 % a američtí investoři se 14 %. Domácí investoři se v rozsahu, který je běžný v ostatních zemích střední a východní Evropy, ještě neobjevili. S ohledem na relativně velký objem připravených rozvojových projektů a současný malý rozsah investičního trhu DTZ očekává v období let 2008 – 2009 zvýšenou aktivitu a určitý prostor pro další kompresi nejvyšších výnosů, protože konkurence mezi fondy v oblasti nejlepších produktů zesílí.
Hrubé počáteční výnosy z kancelářských objektů na Slovensku zůstávaly na stabilní úrovni pod 6 %, výnosy z maloobchodních ploch pod 7 % a výnosy z průmyslových nemovitostí se pohybovaly okolo 7,5 %. Po období komprese se výnosy do velké míry stabilizovaly, což bylo odrazem nejistoty na celoevropském investičním trhu očekávajícím s obavami dopady úvěrové krize.