Přehled o situaci na trhu se zinkem
Rubrika: Zajímavosti
ZÁKLADNÍ INFORMACE O IZA
Mezinárodní asociace zinku (IZA) byla založena v roce 1991 a reprezentuje zinkový průmysl po celém světě. Má 43 členů v 26 různých zemích, což představuje 80 % produkce zinku západního světa. Rovněž shromažďuje mnoho členů ze skupin prvouživatelů, jako jsou výrobci zinkových slitin, zinkovny, výrobci oxidu zinku a pozinkovaných plechů. Hlavní sídlo IZA je v Bruselu v Belgii. Regionální pobočky se nachází po celém světě, a to v USA, Peru, Brazílii, Číně a v Rusku.
Posláním IZA je podporovat a propagovat produkty zinku a trhy se zinkem prostřednictvím výzkumu, vývoje, předáváním technologií a komunikací o jedinečných vlastnostech, které dělají zinek trvale udržitelným a nezbytným pro život. Programy IZA jsou seskupeny do tří skupin: Technologie a rozvoj trhu, Životní prostředí, zdraví a bezpečnost a Komunikace.
Tento článek shrnuje některé z hlavních studií prováděných IZA a umožňuje zinku (a pozinkované oceli) zaujmout pozici v případech, kdy si jej inženýři a architekti vybírají jako materiál šetrný k životnímu prostředí. Tyto studie rovněž poskytují základní informace o jeho trvalé udržitelnosti.
Hlavní činnosti pro ochranu životního prostředí zahrnují:
- IMO: Mezinárodní právní předpisy o námořní přepravě koncentrátů
- REACH
- Rozvíjející se REACH/GHS iniciativy: Austrálie, Kanada, Japonsko, Korea, Čína, Turecko
- Rámcová směrnice o vodě: Zinc Fate Model: Integrace stávajících modelů koroze zinku (Zinc Coating Life Predictor) a biologická dostupnost/jedovatost (BLM) pro předpovězení případných změn vztažených k zinku ve sladkovodních tocích.
- Schémata obchodu emisí (ETS): finanční náhrady za náklady na emise CO2.
- Konfliktní minerály
- Mercury: redukuje emise rtuti z těžby a rafinace zinku.
TRHY SE ZINKEM
Zásoby zinku klesají od roku 2013, což podle ILZSG tlačí ceny zinku nahoru. Předpovídá se, že celosvětová poptávka po zinku v roce 2014 a 2015 vzroste o 4,5 %.
Distribuce použití rafinovaného zinku se v posledním desetiletí s narůstajícím podílem Číny a Indie na trhu změnila. S výjimkou Číny se spotřeba zinku nezvýšila.
Prognóza růstu dodávek z těžby zinku (+2,6 %) bude v roce 2014 nižší, než dodávky kovu (+4,4 %). V nadcházejících letech se očekává zinkový deficit. V Evropě jsou plánovány rozšíření kapacit pro rafinaci, a to v Belgii, v Itálii a v Norsku.
V poslední době pokračuje konsolidace těžby zinku a hutnictví díky získání společnosti Xstrata firmou Glencore. Dochází rovněž k rozšiřování zinkoven.
ZINEK A ZDRAVÍ
Nedostatek zinku je hodnocen jako pátý rizikový faktor vedoucí ke vzniku onemocnění, zejména průjmu a zápalu plic u malých dětí. To může vést k vysoké úmrtnosti v méně rozvinutých zemích. Doplňky stravy s obsahem zinku a programy pro obohacení organismu zinkem napomáhají překonávat tyto problémy stejně, jako pomáhají růstu dětem s poruchou růstu, což je další jev spojený s těžkým nedostatkem zinku.
- 2 miliardy lidí z celého světa trpí nedostatkem zinku
- každým rokem zemře 1,5 miliónu dětí na průjem
- ročně je 800 000 lidí vystaveno riziku úmrtí kvůli nedostatku zinku
- každý rok je 150 000 dětí vystaveno riziku úmrtí z důvodu nedostatku zinku
Kodaňský konsensus, který zahrnuje 8 předních ekonomů a 5 držitelů Nobelovy ceny studoval nejhospodárnější a nejúčinnější prostředky na celosvětově nejpalčivější problémy a došel k závěru, že nejefektivnější investice byla léčba podvýživy u dětí v rozvojových zemích pomocí zinku a vitamínu A.
IZA spustila vlastní program na záchranu dětí zvaný Zinc Saves Kids (Zinek zachraňuje děti) a vzbudila tím zájem u organizací SN a UNICEF. Ban Ki-moon, generální tajemník SN prohlásil: „Je prokázáno, že rozšiřováním nenákladných zásahů... jako ORS a zinek proti průjmu může snížit počet úmrtí dětí o 70 %“. IZA také pomohla podpořit nadaci Billa a Melindy Gatesových a iniciativu Clinton Health Access. Následoval zinkový průmysl a společnosti jako Teck, MMG, Lundin, Hindustrian Zinc a Wiegel osobně přispěly finančními prostředky. Také kampaň Zinek zachraňuje děti, vedla k pozitivnímu obrazu zinkového průmyslu ve světových médiích.
NOVÁ POPTÁVKA PO ZINKU
Zemědělství
Zinek je pro zemědělství nezbytný. Je nejčastějším chybějícím stopovým prvkem. Vyskytuje se v 50 % světové zemědělské půdy. Nedostatek zinku zamezuje plodinám dosáhnout svého plného potenciálu, i když jsou dodány veškeré živiny, které jsou potřeba. Do roku 2050 se musí produkce zemědělství zvýšit o 70 %, aby byl zajištěn dostatek potravy pro rostoucí světovou populaci. To může vytvořit obchodní potenciál až 585 000 tun zinku ročně.
Zinkování plechu
Zinkování je dnes nejrozšířenější využití zinku, v číslech se jedná o 56 % celkové spotřeby zinku. Z pohledu spotřeby zinku na hlavu je v různých částech světa stále potenciál růstu. Je však potřeba dalšího úsilí na podporu využívání zinku a pozinkované oceli. Nedávné rozhodnutí společnosti FORD USA používat hliníkové části karoserie místo částí z pozinkované oceli pro FORD F150 ukazuje, jak rychle mohou být trhy ztraceny. IZA neustále investuje do rozvoje výkonnějších pozinkovaných plechů pro automobilový průmysl. The Galvanized Autobody Partnership (GAP) – partnerství pozinkovaných karosérií – bylo založeno v roce 1999 na podporu trhu s plechy odolnými proti korozi. Jedná se o společný program zinkového, ocelářského a automobilového průmyslu. Program partnerství GAP je organizován jako série tříletých plánů s pokrytím aktuálního cyklu 2011–2013. Členové GAP jsou přímo zapojeni do koncepce a směru tříletých výzkumných plánů. GAP se zaměřuje na technické problémy s nejvyšší prioritou, jimž čelí ocelářský průmysl při neustálém úsilí dodávat pokročilé pozinkované oceli, které splňují požadavky automobilek. Každý plán se skládá z 12 výzkumných projektů. Od roku 2000 do roku 2013 se průměrný obsah pokročilých vysokopevnostních ocelí (zkratkou AHSS) zvedl z nuly na 200 liber. V případě neexistence GAP by to mohlo vést k přechodu na hliník, plast nebo na materiály AHSS bez povrchové úpravy zinkem. V Číně je z pozinkované oceli vyrobeno méně než 20 % vozidel z 20 miliónů a pouze 3 % automobilů v Indii. Tržní potenciál Číny a Indie představuje objem ve výši 750 000 tun zinku ročně.
Dávkové zinkování
IZA podporuje využívání pozinkované oceli následovně:
- Demonstrační projekty jako je například projekt ocelového mostu AGA.
- Nová brožura o možných využitích zinkování v hornictví.
- Vývoj procesu na výrobu stálých pozinkovaných výztuží.
- Semináře o zinkování v Rusku a východní Evropě: Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko.
- Organizace hlavních konferencí o zinkování v Číně, Indii a Brazílii.
- Interaktivní trenažér pro Indii a 10 workshopů, financováno společným fondem pro suroviny
- Neobvyklý program pro Indické železnice vede k plánům pokrýt tratě zinkovým tepelným sprejem. Koroze kolejí zkracuje životnost většiny tratí mnohem častěji, nežli opotřebení přírub jako ve většině zemí. Na 115 000 km tratí je potřeba 5 000 tun zinku, který musí být obnoven každých 5 let.
- Brazílie: Na seminářích a konferencích pro zákazníky jsou představovány možnosti použití pozinkovaných výztuží při těžbě ropy, plynu a v těžebním průmyslu obecně, které následně podporují jejich využití pro infrastrukturu a konstrukce stadionů. Žárově pozinkované stojany pro potrubí v rafinerii Petrobras Bahia vážící 1300 tun s povrchem o rozloze 37 000 m2. Minimální hmotnost povlaku 120 g/m2 vyžaduje 4,5 tun zinku.
Významným úspěchem v roce 2012 bylo udělení ceny 1,5 milionu eur Evropskou Unií v programu pro malé a střední podniky konsorciu finských, irských a rumunských společností včetně několika hlavních zinkoven za program na rozvoj “zelené chemie”, který má za snahu, přiblížit se k výrobě povrchové úpravy se schopností obarvení, která je více odolná než chromování, ale zároveň daleko levnější než barva. IZA a EGGA byly z velké části zodpovědné za technický obsah, který vedl k úspěchu tohoto návrhu a bude hrát důležitou roli v šíření výsledků tohoto programu zinkovacímu průmyslu.
UDRŽITELNÝ ROZVOJ
Hlavním cílem programu Zinek pro život od IZA je zajistit zinku stálou pozici jako materiálu, který je šetrný k životnímu prostředí, kvůli čehož si jej budou vybírat stavební inženýři, architekti a ostatní specialisté, a to na základě vědecky podložených informací o trvale udržitelných vlastnostech zinkových produktů.
Zinkování chrání ocel proti korozi, poskytuje delší životnost ocelovým konstrukcím, čímž snižuje potřebu jejich obnovy. Zisk plynoucí z ušetření zdrojů a energie potřebné k výrobě nové oceli je poměrně značný.
Pozinkované ocelové výrobky jsou rovněž plně recyklovatelné, ovšem za předpokladu, že jsou řádně shromážděny po skončení jejich životnosti. Zatímco sekundární přínos zinku k celkové produkci zinku je odhadován na 35–40 %, přínos recyklace toho, co je možné efektivně recyklovat, se blíží 80 %.
Klíčové aktivity v roce 2014 Life Cycle Assessment:
Shromažďování a vyhodnocování vstupů/výstupů a potenciální dopady produktu na životní prostředí během celého životního cyklu:
- Recyklace – projekt světových zásob a toků
- Aktualizace světové primární Zn LCI (Life Cycle Inventory)
- Předchozí zinkový kov ohodnocen v roce 2008 představoval 44 % z průmyslové výroby
- Nová aktualizace probíhá se zvýšeným světovým zastoupením (> 50 % kov a koncentráty)
- Spolupráce s klíčovými partnery – měď, ocel, nikl – díky úsilí LCI/LCA
ZÁVĚR
IZA je zaměřena na podporu klíčových výhod zinku u hlavních skupin partnerů s cílem chránit a rozvíjet trhy se zinkem. Tato mise je splněna provedením hlavních programů v oblasti životního prostředí, rozvoji trhu a komunikace.