„Poznal jsem, jakou důležitou roli hraje technický dozor investora a investorem dosazený projektový manažer,“
Rubrika: Zajímavosti
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. Pavel Čermák, vedoucí televizní techniky Česká televize TS Brno.
Na stavbě nového studia pracuje celá řada dodavatelů z brněnského regionu. Byl to záměr? Jak jste spokojeni s prací a přístupem generálních dodavatelů? Měli jste možnost ovlivnit výběr subdodavatelů?
Zhotovitel byl vybrán v rámci otevřeného výběrového řízení na základě daných kritérií. Zákon o veřejných zakázkách nám neumožňuje požadovat, aby dodavatel byl z brněnského regionu. Záměr to tedy nebyl. Výběr subdodavatelů jsme měli možnost ovlivnit, neboť výběr byl podmíněn i souhlasem objednatele. Pokud jde o spokojenost s prací a přístupem generálního dodavatele, nemohu srovnávat s jinými stavbami podobného rozsahu, neboť tuto zkušenost nemám. Určitě bych přivítal lepší koordinaci subdodavatelů v jednotlivých profesích, logičtější návaznosti prací a rovnoměrnější rozvržení postupu prací v rámci celé etapy stavby. Poznal jsem, jakou důležitou roli hraje technický dozor investora a investorem dosazení projektový manažer. Na druhé straně oceňuji snahu zhotovitele stavby vycházet vstříc požadavkům investora, řešit problémy.
Televizní studia se nestaví zrovna každý den. V čem jsou tyto stavby specifické? Co Vám v tomto projektu nejvíce „zamotalo hlavu“?
Televizní studio je opravdu specifická stavba, která se nestaví každý den. Ukázalo se to již ve fázi projektování, kdy chvíli trvalo, než projektant pochopil co to vlastně televizní studio je, jaké jsou vnitřní dispoziční a technologické návaznosti. Z projektu se mi motá hlava celou dobu. Začalo to zpracováním investičního záměru, hledáním vhodného pozemku, pokračovalo komplikovanou fází projektování a výběrem zhotovitele stavby a vlastní realizací stavby. Dokončením stavby však proces nekončí. Televizní studio není jen stavba, ale také televizní technologie, které bude toto studio plné a nyní nastává fáze instalace televizní technologie, stěhování části technologie ze starého studia, instalace scénického svícení, zprovoznění celé technologie a zabydlení. Pak to teprve bude televizní studio.
Jak je to s financováním? Jaký byl rozpočet? Podařilo se jej dodržet?
Česká televize celý projekt financuje z vlastních zdrojů. Rozpočet stavby byl podle původní smlouvy se zhotovitelem 299 mil. Kč. Základní rozpočet se podařilo dodržet. K navýšení celkové ceny o cca 6 mil. Kč došlo vlivem dodatečných požadavků investora.
Jakou osobní zkušenost si z tohoto projektu odnášíte?
Těch zkušeností je hodně. Neměl jsem dosud možnost se procesu stavby takového rozsahu účastnit. Nejsem stavař ale „televizák“. O to víc jsem cítil odpovědnost za každé rozhodnutí, která jsem jako zástupce investora musel učinit. Ale měl jsem vedle sebe tým výborných spolupracovníků. Získal jsem mnoho zkušeností, které uplatním i v řízení jiných projektů. Ale podobná stavba byla moje první a také poslední. Ale mám dobrý pocit, že se nám podařila dobrá věc.