Požadavky na stavební výrobky a konstrukce 2 – Podklady pro certifikaci a stavební řízení
Rubrika: Zajímavosti
Přinášíme Vám pokračování materiálu o požadavcích na stavební výrobky a konstrukce. Ti, kteří se s materiálem setkávají poprvé, najdou jeho úvodní díl v prvním vydání letošních Konstrukcí nebo na webových stránkách.
Právní předpisy
Uvádění výrobků na trh
Zákon č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů – účinnost od 1. 9. 1997
Změny zákona č. 22/1997 Sb.:
Zákon č. 71/2000 Sb. – účinnost od 3. 4. 2000 (mění zákon)
Zákon č. 102/2001 Sb. – účinnost od 1. 7. 2001 (vypouští § 8 )
Zákon č. 205/2002 Sb. – účinnost od 1. 10. 2002 (mění a doplňuje) některá ustanovení od vstupu do EU
Zákon č. 226/2003 Sb. – účinnost od 31. 7. 2003 (mění) některá ustanovení od vstupu do EU
Zákon č. 277/2003 Sb. – účinnost od vstupu do EU
Zákon č. 186/2006 Sb. – účinnost od 1. 1. 2007 (změna v souvislosti se stavebním zákonem)
Zákon č. 229/2006 Sb. – účinnost od 29. 5. 2006 (změna v souvislosti se zákonem o ochraně spotřebitele)
Prováděcí předpisy k zákonu č. 22/1997 Sb.:
Nařízení vlády č. 163/2002 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na vybrané stavební výrobky, ve znění nařízení vlády č. 312/2005 Sb.
Nařízení vlády č. 190/2002 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na stavební výrobky označované CE, ve znění NV č. 251/2003 Sb. a NV č. 128/2004 Sb. s účinností od 21. 4. 2004 (vztahuje se na výrobky v harmonizované oblasti).
Nařízení vlády č. 173/1997 Sb., kterým se stanoví vybrané výrobky k posuzování shody, ve znění nařízení vlády č. 174/1998 Sb., nařízení vlády č. 78/1999 Sb., nařízení vlády č. 323/2000 Sb. a nařízení vlády č. 329/2002 Sb.
Stavební výrobek musí být posouzen z hlediska všech nařízení vlády, která se na něj vztahují. Na mnohé stavební výrobky se zároveň vztahují i další nařízení vlády.
Základní pojmy zákona
-
Výrobek – jakákoli věc, která byla vyrobena, vytěžena nebo jinak získána bez ohledu na stupeň jejího zpracování, a je určena k uvedení na trh jako nová nebo použitá.
-
Výrobcem je osoba, která vyrábí nebo i jen navrhla výrobek, a v případech stanovených NV též osoba, která sestavuje, balí, zpracovává nebo označuje výrobek, za který odpovídá podle zákona a který hodlá uvést na trh pod svým jménem.
-
Dovozce – ten, kdo uvede na trh výrobek z jiného než členského státu EU nebo uvedení na trh zprostředkuje.
-
Zplnomocněný zástupce – osoba usazená v členském státě EU, která je výrobcem písemně pověřena k jednání za něj se zřetelem na požadavky vyplývající pro výrobce podle zákona.
-
Distributor – ten, kdo po uvedení výrobku na trh provádí v dodavatelském řetězci následnou obchodní činnost po uvedení výrobku na trh (např. doveze výrobek z členského státu EU – dříve dovozce).
-
Technický požadavek na výrobek je technická specifikace obsažená v právním předpisu, technickém dokumentu nebo technické normě, která stanoví požadované charakteristiky výrobku.
§ 13 b) zákona č. 22/1997 Sb.:
Pokud nařízení vlády stanoví podle § 12 a 13 požadavky, které nepřejímají požadavky stanovené příslušnými předpisy Evropských společenství, neuplatní se tyto požadavky na výrobky, které byly vyrobeny anebo uvedeny na trh v některém členském státě Evropské unie nebo mají původ v některém ze států Evropského sdružení volného obchodu, které jsou současně smluvní stranou Evropského hospodářského prostoru, za předpokladu, že takový výrobek odpovídá:
a) technickým předpisům, které jsou pro výrobu anebo uvedení na trh, popřípadě pro používání tohoto výrobku v některém z těchto států závazné,
b) technickým normám nebo pravidlům správné praxe, které jsou vydány národním normalizačním orgánem nebo subjektem jemu na roveň postaveným, v souladu s právními předpisy a požadavky státu, který je smluvní stranou Evropského hospodářského prostoru,
c) mezinárodním technickým normám, oprávněně používaným v některém z těchto států, nebo
d) tradičním či inovačním výrobním postupům používaným v některém z těchto států v souladu s jeho právními předpisy, pro které existuje dostatečně podrobná technická dokumentace zajišťující, že tento výrobek může být pro daný účel použití posouzen, v případě potřeby i na základě doplňujících (nikoliv shodných) zkoušek výrobku, pokud tyto technické předpisy, technické normy, pravidla správné praxe nebo postupy zaručují míru ochrany oprávněného zájmu odpovídající míře této ochrany v České republice.
Podle výše uvedeného, výrobkům nesmí být bráněno v umístění na trhu ČR. Pokud však mají být zabudovány do staveb v ČR, je nutno doložit, že splňují požadavky kladené na výrobky určené k zabudování do staveb v ČR obvyklé, tzn., že zaručují míru ochrany oprávněného zájmu.
Nařízení vlády č. 163/2002 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na vybrané stavební výrobky, ve znění nařízení vlády č. 312/2005 Sb.
Postupy posouzení shody podle NV č. 163/2002 Sb.
§ 5 Certifikace (AO certifikát)
§ 6 Posouzení systému řízení výroby (AO certifikát)
§ 7 Ověření shody (AO protokol)
§ 8 Posouzení shody výrobcem (V/D doklad o zkouškách)
§ 9 Posouzení shody při kusové výrobě (V doklad o posouzení)
Nařízení vlády č. 190/2002 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na stavební výrobky označované CE
Toto nařízení se vztahuje na stavební výrobky, pokud požadavky pro ně jsou stanoveny:
a) harmonizovanými českými technickými normami nebo zahraničními technickými normami, přejímajícími v členských státech Evropské unie harmonizovanou evropskou normu (harm. normy jsou normy výrobkové, obsahují přílohu ZA),
b) evropskými technickými schváleními (ETA), nebo
c) určenými normami, vztahujícími se k tomuto nařízení (nepředpokládá se, teoretický případ).
Zabudování výrobků do staveb
Využívání stavebních výrobků přímo ve stavbách podléhá požadavkům národních stavebních předpisů (tj. závazných předpisů pro stavby), které v Evropě zatím nepodléhají unifikaci. To znamená, že pro použití výrobku na stavbě /zabudování do stavby nestačí, aby splňoval jen technické požadavky na stavební výrobky, ale musí odpovídat také národním stavebním předpisům pro druh stavby, na které bude použit. Vhodností k použití se rozumí, že výrobek vykazuje takové charakteristiky, aby stavby, ve kterých bude zabudován, sestaven, aplikován nebo instalován, mohly, budou-li řádně navrženy a provedeny, splňovat základní požadavky směrnice o stavebních výrobcích (čl. 2 odst. 1 směrnice, příloha č. 1 nařízení vlády č. 163, § 47 stavebního zákona).
Zákon č. 50/1976 Sb. – Stavební zákon
Od 1. 1. 2007 platí nový stavební zákon – zákon č. 183/2006, zákon o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon).
Základní požadavek stanoví § 47 takto: Pro stavbu mohou být navrženy a použity jen takové výrobky a konstrukce, jejichž vlastnosti z hlediska způsobilosti stavby pro navržený účel zaručují, že stavba při správném provedení a běžné údržbě po dobu předpokládané existence splňuje požadavky na:
-
mechanickou pevnost a stabilitu,
-
požární bezpečnost,
-
hygienu,
-
ochranu zdraví a životního prostředí,
-
bezpečnost při užívání (včetně užívání osobami s omezenou schopností pohybu a orientace),
-
ochranu proti hluku a na úsporu energie a ochranu tepla.
Ve stavebním řízení nejde jen o předepsané značení výrobku, ale o dokladování deklarovaných vlastností výrobku, což může být provedeno předložením např.:
-
zkušebního protokolu,
-
protokolu o klasifikaci,
-
protokolu o certifikaci,
-
příp. dalšími věrohodnými dokumenty.
Vyhláška č. 137/1998 Sb. Ministerstva pro místní rozvoj, o obecných technických požadavcích na výstavbu
Zásady vyhlášky lze shrnout do těchto bodů: . .
-
normová hodnota je konkrétní technický požadavek, obsažený v příslušné české technické normě ČSN, jehož dodržení považuje konkrétní ustanovení za splnění jím stanovených požadavků,
-
stavba musí být navržena a provedena tak, aby byla při respektování hospodárnosti vhodná pro zamýšlené využití a aby současně splnila základní požadavky,
-
stavba musí splňovat základní požadavky i při běžné údržbě a působení běžně předvídatelných vlivů po dobu předpokládané existence,
-
stavebními úpravami nesmí dojít ke snížení požární bezpečnosti stavby, snížení bezpečnosti osob ani ke ztížení požárního zásahu,
-
stavba se musí dělit do požárních úseků, přesahuje-li její velikost mezní rozměry požárního úseku dané normovými hodnotami nebo jsou-li ve stavbě prostory, které musí tvořit samostatné požární úseky (například chráněné únikové cesty),
-
pro stavební konstrukce se použijí pouze hmoty, které odpovídají normovým hodnotám, stavební konstrukce musí vykazovat požární odolnost danou normovými hodnotami.
Postupy posuzování shody
Postupy prokazování shody jsou definované
-
obecně v zák. č. 22/1997 Sb./§ 12, odst. 4,
-
konkrétně v jednotlivých nařízeních vlády.
Těmito postupy se:
-
ověřuje shoda vlastností výrobku se základními požadavky,
-
stanoví způsob, rozsah a obsah dokumentace, která musí být shromážděna při posouzení shody,
-
stanoví rozsah a forma prohlášení o shodě,
-
stanoví rozsah a forma označování výrobku ve vazbě na posouzení shody,
Certifikace je postup, kterým třetí strana poskytuje písemné ujištění, že výrobek je ve shodě se specifikovanými požadavky (třetí strana – osoba nebo orgán uznávaný jako nezávislý na stranách zainteresovaných v daném problému, první strana – dodavatel, druhá strana – odběratel, podle ČSN EN 45 020/12.9).
Technická dokumentace
Účelem technické dokumentace je poskytnout informace o návrhu výrobku, výrobě a funkci výrobku. Výrobce musí vypracovat technickou dokumentaci, obsahující informace, jimiž se prokazuje shoda výrobku se základními požadavky. Míra podrobnosti technické dokumentace závisí na povaze výrobku a na tom, co je z technického hlediska nezbytné pro prokázání shody výrobku se základními požadavky. Rozsah a obsah technické dokumentace stanoví příslušné nařízení vlády.
Technická dokumentace s přihlédnutím k charakteru výrobku obsahuje:
a) podrobný popis výrobku a vymezení způsobu jeho použití ve stavbě,
b) u dovážených výrobků identifikační údaje o jejich výrobci,
c) odkaz na určené normy, na technické předpisy nebo na stavební technické osvědčení, které budou využity pro posouzení shody před uvedením výrobku na trh,
d) projektové a výrobní výkresy výrobku, případně jinou dokumentaci konkretizující vlastnosti výrobku k jeho použití, technologický postup pro jeho výrobu a pro použití ve stavbě, údaje o technických vlastnostech výrobku vztahující se k základním požadavkům,
e) popisy a vysvětlení nezbytné ke srozumitelnosti výkresů a funkce výrobku, návody k použití ve stavbě a případná upozornění; upozornění na nebezpečí nebo omezení použitelnosti a návody k bezpečnému použití musí být v českém jazyce,
f) výsledky návrhových a konstrukčních výpočtů a provedených zkoušek, zkušební protokoly, popřípadě certifikáty, pokud byly před posuzováním shody vydány.
Doklady o posouzení shody podle nařízení vlády č. 163/2002 Sb. vydané AO
-
Stavební technické osvědčení (STO),
-
protokol o certifikaci,
-
certifikát,
-
protokol o posouzení systému řízení výroby, popřípadě u dovážených výrobků protokol o posouzení řádné kontroly výrobků dovozcem/žadatelem.
Databázový systém protokolů o klasifikaci
Systém zveřejňování výsledků klasifikačních protokolů v souladu s ČSN EN řady 13 501 má za cíl přispívat k lepší orientaci odborné veřejnosti, investorů a pracovníků státní správy při jejich rozhodování a vyloučit uplatňování na trhu těch výrobků, které nemají klasifikaci dle platných předpisů. Databázový systém provozuje Pavus na svých internetových stránkách www.pavus.cz v tzv. kategorii „Klasifikace“. Jedná se o informace o dokumentech vystavených pro klasifikaci výrobků z hlediska požárních vlastností.
V evidenci databázové aplikace byly pro jednotlivé sledované výrobky, které příslušné protokoly popisují a zatřiďují, vytvořeny reprezentační typy výrobků s přihlédnutím ke klasifikační a zkušební normě. Pro každý typ jsou definovány specifické technické parametry, umožňující vytřídění dokumentů podle individuálně volených kritérií (viz tabulka 1).
Tabulka 1 – Databáze protokolů o klasifikaci
Detailní popisy jednotlivých typů výrobků, resp. jejich technických parametrů, jsou součástí vyhledávacího formuláře databáze.
O každém dokumentu jsou však kromě informací o typu výrobku a jeho technických parametrech evidovány základní informace, které jsou pro všechny kategorie evidovaných dokumentů shodné.
Jedná se o tyto údaje:
-
Číslo dokumentu – obsahuje vlastní číslo dokumentu
-
Název výrobku – obsahuje stručný název výrobku
-
Zkušební normy – obsahuje zkušební předpisy a normy související se zatříděním a vlastnostmi výrobku
-
Doplňující informace – obsahuje drobné doplňující informace o výrobku
-
Datum vydání – obsahuje datum vydání dokumentu
-
Platnost – obsahuje datum, do kdy je dokument platný
-
Vydal – obsahuje údaje o organizaci, která dokument vystavila
-
Objednatel – obsahuje údaje o organizaci, která si vystavení dokumentu objednala
-
Výrobce – obsahuje údaje o organizaci, která vyrábí výrobek, kterého se dokument týká
O objednateli a výrobci jsou v systému ještě evidovány následující údaje:
-
Název
-
Kompletní adresa
-
E-mail
-
Internetová stránka
Technický parametr jako databázová položka může nabývat následujícího typu:
-
výběrový seznam – tento seznam je nadefinován v programu a následně pak do položky konkrétního výrobku může být vybrána a uložena pouze jedna hodnota z tohoto seznamu,
-
zaškrtávací pole – je nadefinováno více možných hodnot v programu, přičemž při vlastním vyplňování zadavatel může zadat více hodnot,
-
tabulka – tato položka je definována libovolným počtem sloupců a řádků se zaškrtávacími poli – každý sloupec i řádka má svůj název.
Technické parametry výrobku tvoří po svém nadefinování ve správě programu samostatnou, dynamicky se vytvářející databázi, napojenou na databázi dokumentů.
V zobrazeném formuláři, po vstupu do databázové aplikace, je umožněno nastavení parametrů pro vyhledání příslušného dokumentu.
Údaje „Číslo dokumentu“, „Název výrobku“, „Normy“ a „Doplňující informace“ umožňují vyhledávat i dle neúplných údajů.
Údaje „Datum vydání“ a „Platnost“ umožňují definovat hledání v určitém rozsahu „od – do“, který je umožněn výběrem (kliknutím na šipku v pravé části příslušného pole) z předem nastavitelných hodnot.
Údaje „Vydal“, „Objednatel“ a „Výrobce“ je nutné vybrat z konkrétního seznamu, který se zobrazí po stisknutí šipky v pravé části pole. V seznamu se zobrazí názvy organizací (v abecedním pořadí) a je možné si při vyhledání pomoci stisknutím počátečního písmene názvu organizace na klávesnici.
Kromě základních údajů dokumentu se v zobrazeném formuláři objeví také pole s názvem „Výrobek typu“. Toto pole umožňuje vybrat dokumenty, které odpovídají pouze jednomu typu výrobku. Volba se provede výběrem z nabídnutého seznamu, který se objeví po stisknutí šipky v prvé části pole. Jednotlivé typy jsou zobrazeny abecedně.
Po zvolení výrobku se vyhledávací formulář rozšíří o technické parametry vybraného typu.
Rozšířením vyhledávacího formuláře o technické parametry příslušného typu vznikne možnost filtrovat i dle těchto parametrů. Vyhledání je možné provést zaškrtnutím příslušného pole u jednotlivých parametrů, resp. výběrem z rozbalujícího se seznamu, který se opět objeví po stisknutí šipky v pravé části příslušného pole.
Po vyplnění vyhledávacího formuláře a stisknutí tlačítka „Hledat“ v dolní části formuláře se zobrazí seznam dokumentů odpovídajících výběru. V horní části seznamu jsou uvedena zadaná vyhledávací kritéria.
V horní části obrazovky je volba pro výtisk tohoto seznamu a pod touto volbou je aktivní odkaz na nové hledání. Nové hledání je možné i spustit opětovnou volbou příslušné kategorie dokumentu z menu „Dokumenty“.
Každý řádek zobrazeného seznamu má tři aktivní prvky (odkazy), které jsou označeny výrazným písmem.
Dva aktivní prvky jsou název objednatele a název výrobce. Kliknutím na tento název se zobrazí (v samostatném novém okně) internetové stránky organizace (samozřejmě pouze pokud daná organizace internetové stránky má a zda je společnosti Pavus známá jejich adresa).
Zobrazení je standardně rozděleno do dvou částí:
-
detail dokumentu – základní informace,
-
technické parametry.
Tisk je umožněn jak pro tisk seznamu vyhledávaných dokumentů, tak i pro tisk detailu dokumentu. Tisk se provádí pomocí ikonky tiskárny. Všechny tiskové sestavy jsou upraveny tak, aby se tiskly jen potřebné zobrazené informace (tj. bez menu, grafických symbolů apod.). Záhlaví a zápatí je následně ještě upraveno o další informace o původu a charakteru výpisu.