Povrcháři diskutovali o novinkách
Rubrika: 2008
Více než dvacítka odborníků z oboru povrchových úprav se zúčastnila odborného semináře nazvaného Povrchové úpravy a protikorozní ochrany ocelových výrobků a jejich vztahy k ekonomice a k současné platné legislativě a technickým normám. Seminář proběhnul v organizaci společnosti Sekurkon ve středu 15. října v Kulturním domě Akord v Ostravě-Zábřehu a posluchačům přinesl řadu novinek z oblasti mezinárodních norem, nátěrových hmot nebo nových předpisů pro údržbu protikorozní ochrany.
Legislativní požadavky v oboru povrchových úprav a protikorozních ochran ocelových výrobků kromě nároků na ochranu pracovního prostředí stále více zpřísňují nároky na ochranu přírody a životního prostředí všeobecně. Současně vzrůstají nároky na výkonnější nátěry s dlouhou životností a s vysokou ekonomickou efektivitou. V rámci Evropského společenství musí být tyto požadavky a nároky v rámci celého společenství harmonizovány. Výroba nátěrových hmot, projektování a zhotovování systémů povrchových úprav a protikorozních ochran ocelových výrobků jsou podepřeny řadou zákonů, vyhlášek a nařízení v oblasti legislativní a řadou technických norem a předpisů v oblasti technické a obchodní.
Odborníci na povrchové úpravy se setkali v DK Akord v Ostravě
Nerespektování trendů vývoje může být zdrojem nepříznivých ekonomických důsledků všem účastníkům obchodních případů povrchových úprav a protikorozních ochran ocelových výrobků.
S novinkami ve vývoji mezinárodních norem ISO v oboru povrchových úprav a protikorozních ochran ocelových konstrukcí a výrobků seznámila všechny přítomné Jitka Podjuklová.
Trendy a novinky ve vývoji moderních nátěrových hmot pro ocelové konstrukce a výrobky přijel představit Jaroslav Sliž. O nových předpisech pro návrh, provádění, údržbu protikorozní ochrany ocelových konstrukcí a výrobků, které jsou dodávány pro České dráhy a stavby pozemních komunikací (v působnosti Ředitelství silnic a dálnic ČR) v souvislosti s předpisy na výrobu, montáž a opravy ocelových mostů a konstrukcí přijela poreferovat Miloslava Pošvářová. Osvětlila rovněž technické podmínky pro návrh, provádění a údržbu konstrukcí z patinujících ocelí pro stavby pozemních komunikací, teorii tvorby ochranné vrstvy patinující oceli a etalon koroze. Představila také katalog vad a poruch konstrukcí z patinující oceli platný pro Českou republiku nebo novinky v používání ocelí ze zahraničí, zejména v USA a Japonsku.
Program semináře ukončil Jaroslav Sigmund, jež přiblížil zpracování specifikací nátěrových systémů ve vztahu k požadavkům na ochranu ovzduší, metodiku pro výpočet spotřeby nátěrových hmot a stanovení prognózy úniku těkavých organických látek do ovzduší a možnosti omezování emisí těkavých organických látek do ovzduší.