Pavilon Q Vysoké školy zemědělské v Brně
Rubrika: Projektování
Objekt pro Agronomickou a Provozněekonomickou fakultu je situován ve stávajícím univerzitním areálu na pohledově exponovaném místě nad centrem Brna a v těsném sousedství vily Tugendhat. Stavba je ze železobetonového monolitického skeletu o rozponech 6.000 × 8.200 mm s cihelnými vyzdívkami v kombinaci s ocelovou konstrukcí poslucháren a učeben se sendvičovým montovaným obvodovým pláštěm.
Omítky zděného pláště jsou doplněny sklocementovými zavěšenými velkorozměrovými panely. Založení je provedeno na 240 ks vrtaných betonových pilot ø 900 až 1.200 mm v délkách 6 až 16 m. Hliníkové výplně okenních otvorů (systém SCHÜCO) jsou vybaveny motoricky ovládanými stínicími prvky s nerezovými sítěmi, sklotextilními markýzami a hliníkovými žaluziemi. Konzolovitě vyložená ocelová konstrukce velkých poslucháren je zastřešena kloubově uloženými vazníky, které současně slouží jako nosná konstrukce pro veškeré vnitřní technické rozvody a zařízení. Vlastní zastřešení je řešeno v zámkovém systému Domico, ve válcovém tubusu doplněno hliníkovým kazetovým obkladem. Terasy a atria doplňují vegetační úpravy a popínavá zeleň.
TECHNICKÉ VYBAVENÍ
Maximálně úsporný a ekologicky šetrný systém chlazení a vytápění umožňuje zpětné získávání tepla a jeho distribuci po budově. Systém v návrhu komunikuje s motoricky ovládaným stíněním osluněných fasád a pokrokově řešenou soustavou automatické regulace a vzduchotechniky. Veškerá pracoviště jsou vybavena strukturovanou kabeláží 6. kategorie a moderním počítačovým vybavením, elektrickou požární a zabezpečovací signalizací, v objektu jsou instalovány systémy kontroly vstupu a průmyslové televize, ovládané centrálním elektronickým řídicím systémem budovy. Učebny a laboratoře jsou vybaveny audiovizuální technikou, umožňující výuku na základě nejnovějších poznatků včetně možnosti sdílení informací v síti internet v reálném čase.
OCEL, BETON A SKLO
Ocelové prvky jsou zdůrazněny nejen v exteriérech prostřednictvím velkých prosklených ploch v opláštění, které odkrývají ocelovou konstrukci, ale zejména v interiérech. Zde jsou viditelné veškeré prvky vodorovných i svislých nosných konstrukcí včetně trapézových plechů, tvořících ztracené bednění pod železobetonovými stropními deskami. Většina těchto prvků byla navržena z válcovaných I-profilů s montážně svařovanými rámovými rohy průvlaků u sloupů. Sloupy, v prostorové rámové konstrukci bez ztužidel, jsou tvořeny převážně svařovanými truhlíkovými profily. U severního bloku poslucháren byla uplatněna ocelová konstrukce pro vytvoření stupňovitých ochozů a konstrukci střechy. Ve střeše je nosná konstrukce opět přiznána v plné míře. Jedná se o kombinaci prostorových příhradových vazníků s vazníky plnostěnnými. Konstrukce je doplněna střešními ztužidly, navrženými z trubek a táhel DETAN. Významným konstrukčním prvkem je mohutné kloubové uložení vazníků, dlouhých 17 m, na ocelové konzoly ochozů poslucháren. Celá konstrukce tvoří pohledový celek s rozvody vzduchotechniky a dalších instalací, situovanými pod stropy poslucháren. Lávka přes atrium je zavěšena pomocí táhel na sloupy bloku V. Její pochozí plocha je tvořena ocelovou mostovkou z plechu, pokrytou pochozí hydroizolací TARCO v kombinaci s postranními pásy z pororoštů.
Konstrukce jednotlivých dilatačních částí železobetonového skeletu budov byly počítány jako prostorové deskostěnové konstrukce s pruty. Při dimenzování železobetonových průřezů jednotlivých prvků konstrukce se masivně využilo dimenzačních modulů programu NEXIS32 (SCIA.cz), avšak vzhledem k tomu, že šlo o ladicí verzi programu, výsledky výpočtů dimenzování byly kontrolovány nezávislými kontrolními výpočty. Při návrhu rozdělení konstrukce na dilatační části a jejich další rozdělení na oddělené betonované úseky pro zohlednění vlivu objemových změn betonu konstrukce bylo využito programového modulu TDA (Time Dependent Analysis).