Ohlédnutí za letošním 4. ročníkem konference BIM ve stavebnictví 2018
Rubrika: Zajímavosti
Hlavním letošním tématem 4. ročníku konference BIM ve stavebnictví 2018 bylo naplňování koncepce zavádění metody BIM v ČR. Naplňováním Koncepce zavádění metody BIM byla pověřena Česká agentura pro standardizaci, odbor koncepce BIM, který svoji činnost zahájil se začátkem roku 2018. I proto významná část letošní konference byla věnována právě tématu metody BIM pro nadlimitní veřejné zakázky.
Zásadním termínem pro naplnění koncepce zavedení metody BIM u veřejných zakázek je 1. leden 2022. Od tohoto data bude pro veřejného zadavatele v případě nadlimitní zakázky BIM povinný. Před tím je však potřeba ze strany státu – agentury naplnit celou řadu dílčích úkolů. Na těch se nyní na odboru koncepce BIM pilně pracuje. Za tímto účelem bylo také zřízeno několik pracovních skupin – pro pilotní projekty, pro zadávání, projektové řízení a smlouvy, pro datové standardy a informační požadavky, pro podklady a oceňování, pro vzdělávání a propagaci, pro terminologii a normy.
V roce 2019 budou realizovány první pilotní projekty. Jak uvedl Jaroslav Nechyba, ředitel odboru koncepce BIM České agentury pro standardizaci (ČAS): „V roce 2022 by měla být funkční možnost jednotné komunikace a sdílení jednotných dat mezi zúčastněnými stranami přípravy, realizace a správy stavby“ a dále dodal, že „samozřejmostí by měl být standardizovaný formát dat a využívání společného datového prostředí“. Podle Nechyby je drobnou vadou na kráse, že do roku 2022 nebude bohužel funkční digitalizace procesů týkající se povolování staveb, která je důležitým krokem na cestě k efektivnímu BIM. Z toho vyplývá, že k digitalizovanému povolování
staveb zpracovaných metodou BIM bude potřeba nový stavební zákon včetně zajištění kvalitním softwarovým nástrojem a jeho vyškolenými uživateli. Předpokládaný termín realizace digitalizace procesů stavebního řízení je až rok 2027.
ROLE CZBIM PŘI NAPLŇOVÁNÍ ZAVÁDĚNÍ BIM V ČR?
V souvislosti ve vznikem agentury ČAS a role odboru koncepce BIM při zavádění metody BIM v ČR se velmi často diskutuje také o roli czBIM a jeho dalším směřování jako spolku. V tomto kontextu představil místopředseda představenstva czBIM Petr Matyáš další směrování czBIM, který chce být i do budoucna respektovanou odbornou platformou s širokou členskou základnou pokrývající celý životní cyklus stavby.
Prosazení Koncepce zavádění metody BIM v ČR byl důležitým milníkem nejen v existenci czBIM, ale především pro české stavebnictví. Pro czBIM to představuje především potvrzení směřování a pokračování v aktivitách při propagaci a popularizaci zavádění metody BIM. Zavádění BIM ve veřejných zakázkách není zdaleka jediným pilířem činnosti czBIM. BIM se prosazuje a je nasazován i v soukromém sektoru. Koordinace veřejného a soukromého sektoru při zavádění metody BIM bude pro zdárné zavedení metody BIM v ČR nepochybně také důležitá. Jako jedno z podstatných rizik naplňování koncepce metody BIM Petr Matyáš zmínil prosazení jen některých hráčů na trhu, což by mohlo vést k situaci, kdy koncepce nebude široce přijata. I proto czBIM nabízí v rámci své činnosti připomínkování dílčích výstupů zpracovávaných v rámci naplňování koncepce. Podle slov Matyáše, „czBIM chce zůstat odbornou platformou, která má zájem o spolupráci při standardizaci. Mezi zásadními úkoly, které si czBIM vytýčil pro svoji další činnost, je vytvoření certifikace osob – standardizace vědomostí o BIM, popsání metodiky pro posuzování a srovnávání BIM projektů nebo vybudování informačního centra pro investory, jež nabídne investorům konzultační činnost při zvažování zavedení metody BIM do jejich projektů,“ který dále dodal, že „spolek czBIM zahájil jednání a chce do budoucna spolupracovat s Ministerstvem pro místní rozvoj na přípravě nového stavebního zákona, který naplno umožní využít výhody zavedení metody BIM ve stavebnictví, protože legislativní a povolovací procesy jsou nedílnou součástí životního cyklu každé stavby“.
Konference BIM ve stavebnictví 2018 ukázala, že na zavedení BIM bude potřeba se odpovědně připravit jak na úrovni veřejných zakázek, tak i v soukromém sektoru. Důležité bude do budoucna také digitalizování veškerých navazujících procesů, které se týkají přípravy, realizace a správy staveb, tedy jejich celého životního cyklu.