Ohlédnutí za 42. konferencí PROJEKTOVÁNÍ A PROVOZ POVRCHOVÝCH ÚPRAV
Rubrika: 2016
Ve dnech 9. a 10. 2016 se sešlo 210 účastníků v hotelu Pyramida v Praze, aby si vyslechli nové výsledky výzkumu pro lepší funkčnost a životnost nátěrových systémů, informace k právním předpisům, novinky na trhu pro povrchové úpravy. Program přednášek a prezentací firem byl opravdu bohatý a díky kvalitě všech přednášejících (z odborných společností AKI, ČSPÚ, AČSZ, SSPÚ, dále ČVUT, FCHT UP, VŠB, SZÚ, SVÚOM, ČIŽP, ÚNMZ) na vysoké odborné úrovni. S mnoha novinkami do programu přispěly i firmy. Pro šíření a podporu inovací, možnosti výměny zkušeností i setkávání firem a provozovatelů povrchových úprav byla konferenci opakovaně udělena záštita Hospodářské komory ČR.
Neocenitelně široký záběr měla úvodní přednáška prof. Ing. P. Nováka (VŠCHT) „Historie protikorozní ochrany kovů“ od doby ještě před naším letopočtem, doby železné, po dnešek. Ve 20. století byla zavedena a podstatně zdokonalena většina způsobů protikorozní ochrany kovů. Ing. K. Kreislová, Ph.D. (SVÚOM) shrnula ve své přednášce zkušenosti ze 17 let trvajícího výzkumu kvality povrchové úpravy kontinuálně lakovaných plechů. Konstatovala, že životnost obvyklých typů povrchové úpravy PES a PVC se pohybuje mezi 10 až 15 lety v běžných městských a průmyslových prostředích ČR. PVDF povlaky mají vyšší životnost, a to 25 až 30let. Životnosti nátěrových systémů z různých stran pohledu se věnovala řada dalších přednášejících: prof. Ing. A. Kalendová (FCHT UP), Ing. L. Mindoš (SVÚOM), Ing. H. Geiplová (SVÚOM), Ing. T. Prošek (Technopark VŠCHT), Mgr. M. Halama, PhD. (TU Košice). V poslední době jsou požadavky investorů na zvýšenou protikorozní ochranu zajišťující delší životnost ocelových konstrukcí. Ing. P. Strzyž (AČSZ) a Ing. R. Siostrzonek (VŠB TU) představili kombinaci povlaku žárově zinkovaného ponorem a nátěrového systému jako jednu z možných metod, která poskytuje ocelovému povrchu účinnou protikorozní ochranu. Ing. P. Szelag a kol. (Pragochema) zkoumali inhibitory moření, které potlačují vady při lakování žárově zinkované oceli. Technologické postupy při galvanickém pokovení hliníku a jeho slitin objasnil Ing. L. Obr (ČSPÚ).
Tematicky důležitý blok z hlediska bezpečnosti provozu byl věnován novým předpisům v hygieně práce – MUDr. Z. Trávníčková (Státní zdravotní ústav), normám v povrchových úpravách – Ing. L. Turza (ÚNMZ), nové evropské směrnici v oblasti posuzování shody výrobků – Ing. Z. Svoboda (Strojírenský zkušební ústav), připravované novele o vodách – Ing. R. Náse (ČIŽP).
Na 30 firem představilo své výrobky a služby jak v programu, tak u stolků. Díky tomu bylo obsaženo velmi široké spektrum nabídek – od aplikačních technologií, lakovacích linek, tryskání, nátěrových hmot, snímatelné tekuté folie, což je víceúčelový polymerní nástřik s vysokou flexibilitou, přes čištění odpadních vod, zvlhčování vzduchu, odstranění pachového znečištění, po univerzální měřicí systém aj.
Na závěr konference se uskutečnila exkurze do Dopravního podniku hl. m. Prahy – opravny tramvají.
Bližší informace viz: www.jelinkovazdenka.euweb.cz