O aplikaci BIM diskutovali starostové se zástupci ministerstva
Rubrika: Zajímavosti
Odborný seminář Buďte BIM ready!, konaný 6. února 2018 v hotelu Vitality ve Vendryni u Třince volně navázal na konference pořádané v minulých letech s názvem Boj za kvalitu. Organizátorem této akce bylo město Třinec ve spolupráci se společností Callida, s.r.o. pod záštitou starostky města Třince RNDr. Věry Palkovské a Ministerstva průmyslu a obchodu.
Jak už samotný název akce napovídá, hlavním tématem workshopu bylo zavádění metody BIM (Building Information Management) do praxe. A o co vlastně jde? „BIM je o sběru a využití informací napříč projektem. Ve středu je digitální model a zjednodušeně řečeno pak touto virtuální stavbou mohou procházet stavbaři, konstruktéři nebo instalatéři a mohou už ve fázi projektu předvídat či odstraňovat chyby, které by se během realizace mohly objevit. Projekt se tvoří nejen pro fázi výstavby, ale především pro fázi užívání stavby. Žije s ní od návrhu, přes rekonstrukci až po demolici. Na to je třeba myslet, protože z pohledu životního cyklu budovy tvoří náklady na výstavbu jen dvacet procent. Zbytek jde pak do údržby objektu. BIM také usnadňuje komunikaci a spolupráci každé složky stavby,“ vysvětlil Daniel Martynek, vedoucí oddělení rozvoje města odboru investic třinecké radnice, které má za úkol mimo jiné implementaci metodiky BIM.
Na úvod workshopu vystoupila starostka Třince Věra Palkovská, která představila koncept výstavby tělocvičny u ZŠ A MŠ Gustawa Przeczka v Třinci, jež bude realizována metodou BIM. „Proč BIM? Chceme se chovat jako dobrý hospodář od počátku stavby. To znamená při zpracování projektové dokumentace, následně při realizaci a hlavně během provozu. BIM nám dává možnost, jak toho docílit,“ uvedla Věra Palkovská.
Během prvního bloku prezentací předali své zkušenosti přítomným účastníkům vedle starostky Třince také generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek a státní tajemník
ministerstva průmyslu a obchodu Jiří Koliba, který představil Koncepci zavádění metody BIM v České republice schválenou usnesením vlády na podzim loňského roku. První část workshopu uzavřel Vladislav Varmuža z Centrálního registru referenčních listů (CRRL).
Druhou část programu svým krátkým vstupem podpořil vládní zmocněnec a senátor Parlamentu ČR Jiří Cieńciała, kterého následně vystřídal Roman Voráč z Odborné rady pro BIM (czBIM) a dále Pavel Lacina z firmy Callida, která se zabývá řízením projektů a BIM poradenstvím. Ten svou pozornost zaměřil především na investory, kteří mají zájem BIM využívat. Následovalo vystoupení Daniela Martynka z odboru investic města Třince, který zhodnotil přínosy práce v BIMu, a jeho prezentace byla doplněna i o příspěvek architekta Jiřího Fialy, který pohovořil o práci v BIM ve fázi projektování.
Na závěr programu vystoupil čestný host Ing. Jozef Švagerko, primátor města Popradu. Nastínil situaci kolem BIM na Slovensku a vyjádřil podporu všem snahám o vzdělávání
v oblasti BIM.