Novodobé konstrukce v Helsinkách a ESPOO
Rubrika: Zajímavosti
Městská aglomerace Helsinky – Vantaa – Espoo čelí již od konce minulého století nárokům rychle se rozvíjejícího průmyslu,vědy a techniky, obchodu a cestovního ruchu. Odrazem této skutečnosti je mnoho nových moderních staveb, které se zde během posledních let objevily. Budovy jako Nokia Headquarters, Sanomatalo, High-Tech Centre nebo Finnish Science Centre spojuje osobitý finský design, odvážné kombinace stavebních materiálů a dekorativních prvků a technologická vyspělost.
Jestli však tyto stavby představují převratnou změnu k lepšímu pro jejich uživatele, zda nenásilně navazují na již postavené budovy v různých jiných výrazných architektonických stylech, jsou další, neméně podstatné otázky.
TIETOTEKNIIKAN OSASTO A TUAS-TALO
Kdo by chtěl studovat ve Finsku, vybral si zemi, kde i univerzitní budovy symbolizují její architektonickou a technologickou vyspělost. Studenti Technické vysoké školy v Espoo (Teknillinen korkeakoulu) tráví svůj čas například v kampusu budov, navržených slavným Alvarem Aaltem s typickou fasádou z červených lícových cihel. Kapacita původních staveb však nestačila rychle se zvyšujícímu zájmu o informatiku a telekomunikace, a proto bylo nutné univerzitní městečko Otaniemi podstatně rozšířit. Návrh budovy fakulty informatiky, umístěné naproti dominantní hlavní budově, byl výzvou pro architekty jako Juhani Manula. Jeho stavba z roku 1998 dokázala fasádu z červených cihel skloubit s moderními materiály – sklem a nerezavějící ocelí.
Samotná budova je obrazem funkčnosti, bezpečnosti, flexibility a moderního designu. Osm tisíc čtverečních metrů výukových místností a kanceláří je soustředěno kolem centrálního dvorce s knihovnou, kavárnou a restaurací. Ocelové prvky najdeme na každém kroku. Sloupy, schodiště a podesty doplňují ocelová zábradlí, sítě, rošty, fasádní panely i vnitřní obklady. Povrch z leštěné nerezi v kombinaci s bodovým osvětlením dává pocit čistého, jednoduchého a technicky dokonalého prostoru stavby přelomu tisíciletí. Odražené denní světlo od leštěných povrchů vnitřních stěn umožnilo s výhodou navrhnout okna kanceláří také směrem do centrálního dvorce.
Celý nezkrácený článek si můžete přečíst v čísle 3/2005.