Novelou zákona EIA se prodlouží realizace kancelářských i průmyslových staveb
Rubrika: 2016
Za největší komplikaci, kterou přinese novela zákona EIA, považují ředitelé developerských firem prodloužení realizace staveb. Nejméně problémů naopak způsobí finanční náklady spojené s přípravou dokumentace. Za současné legislativní situace hrozí pokles nabídky průmyslových developerů.
Novelou zákona EIA (Environmental Impact Assessment) se oddálí výstavba budov, protože získat stavební povolení bude kvůli tomu trvat déle. Předpokládají to všichni ředitelé developerských společností zabývajících se výstavbou kancelářských budov. Riziku časové prodlevy přiřadili na stupnici od nuly do desítky, kde desítka označuje maximální komplikace přípravy projektů, hodnotu 8,6. Dalším nepříznivým faktorem bude podle ředitelů developerských společností velmi administrativně náročná příprava projektu (8,1 z maximálních 10). „Bohužel, novela zákona EIA posiluje roli veřejnosti v procesu přípravy a schvalování developerských projektů, což mnohdy vede k neopodstatněným průtahům. Obecně se ale dá říci, že příprava nového projektu, od akvizice pozemku do zahájení stavby, trvá 3 – 4 roky v závislosti na složitosti celého záměru,“ říká Omar Koleilat, generální ředitel, Crestyl. „Aktuálně trvá příprava nového projektu kolem 7 let. Novelou EIA se příprava značným způsobem prodlužuje, a to řádově o 1 – 1,5 roku. Tato lhůta vyplývá zejména z daných termínů pro zjišťovací řízení, vyjádření k dokumentaci, zpracování posudku, veřejného projednání, vydání stanoviska, a samozřejmě až po možnost odvolat se. Novela, kromě jiného, dává možnost podstatně širšímu okruhu subjektů činit procesní úkony jako odvolání, podání správní žaloby, apod., přičemž se dá očekávat častější přezkoumávání ze strany odvolacích orgánů. Toto by samozřejmě dále značně prodloužilo dobu realizace. Zda k tomu skutečně bude docházet, teprve uvidíme,“ upřesňuje Jiří Linhart, Marketing & Project Director, KARIMPOL International.
Ještě větší obavy mají z novely zákona EIA průmysloví developeři. Riziku prodloužení realizace stavby přiřadili ředitelé firem na stupnici od nuly do desítky, kde desítka označuje největší negativní vliv na získání stavebního povolení, hodnotu 9,3. Novela zákona EIA podle nich také nahrává lobbyismu a korupci (8,0 z maximálních 10). Za nejmenší problém naopak považují developeři v obou odvětvích finanční náklady spojené s přípravou dokumentace. „V současné době připravujeme projekt šest až devět měsíců. Obávám se, že po nové EIA to bude 12 a více měsíců,“ komentuje situaci Viliam Záthurecký, ředitel, Leis, a. s.
Pokud však bude nadále přetrvávat současná problematická legislativní situace v oblasti průmyslového developmentu (EIA, PSP), mohlo by v letech 2017 – 2018 dojít k poklesu nabídky ze strany developerských společností. Propad objemu dokončených projektů v takovém případě předpokládají tři čtvrtiny developerů. Dvě třetiny z nich predikují pokles objemu výstavby do deseti procent. Zbylá třetina pak předpokládá, že projektů bude méně v rozmezí od 11 do 30 procent.