KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Nová hala VŠE v Praze – žhavý kandidát na stavbu roku

Nová hala VŠE v Praze – žhavý kandidát na stavbu roku

Publikováno: 7.4.2010, Aktualizováno: 12.4.2010 08:24
Rubrika: Zajímavosti

Vysoká škola ekonomická v Praze dosud neměla, jako jediná z pražských univerzit, odpovídající sportovní zařízení a pro sportovní činnost si musela prostory pronajímat. Podle slov ředitele Centra tělesné výchovy a sportu (CTVS) Mgr. Miloše Pádivého se otevřením víceúčelového sportovního zařízení splnil sen několika generací tělocvikářů. Výstavba, kterou realizovala společnost STAVBY a. s., si vyžádala investici více než 90 milionů Kč. Stavba byla zahájena v říjnu 2008 a dokončena za 13 měsíců. Kromě sportovišť jsou v hale moderně vybavené šatny, konferenční místnost a zázemí pro učitele.

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ
Stavba je členěna do dvou základních objemových celků. Vlastní hala má jednoduchý, stranově výrazně diferencovaný tvar. Jeho základem je zploštělý oblouk, definovaný jižní fasádou objektu a převedený do třetího rozměru jeho protažení rovnoběžně se severojižní osou objektu. Lze jej také definovat jako válec o silně zploštělé obloukové podstavě, položený na svou stěnu.

Tato tvarová definice je podpořena rovněž materiálovým ztvárněním. Střecha a západní a východní fasáda objektu, tedy plášť tělesa, jsou tvořeny kovovým opláštěním z titanzinku, plynule přecházejícím z jedné fasády přes střechu na fasádu protější. Dojem pevného pláště je umocněn minimalizací otvorů v tomto „obalu“ stavby. Rovněž spoje (falcy) jednotlivých prvků opláštění jsou ve shodě se vzhledem této konstrukce.

Naproti tomu jižní fasáda, tedy „podstava“ tělesa, je pojata jako transparentní plocha, vizuálně propojující svět uvnitř a vně objektu. Je tvořena jedním velkým okenním otvorem vyplněným polykarbonátovými deskami s úpravou proti přehřívání. Otvor je po obvodu lemován kovovým pláštěm stejného typu, jako na střeše a bočních fasádách. Konstrukční členění samotné výplně otvoru pak je převážně vertikální, jako protiváha výrazně horizontálnímu tvaru celého objektu. Tento základní objem tělocvičny je posazen na jednoduchém soklu z omítaného zdiva. Konstrukčně je objekt tvořen jednoduchým systémem betonových sloupů a dřevěných vazníků. Tvarově je objem dotvořen za pomoci šablon ze sbíjených vazníků.

Severní fasáda haly je téměř celá zakrytá druhým tělesem, z něhož se celek sestává – třípodlažním tubusem sociálního zázemí. Jedná se o jednoduchý kvádr výrazně horizontálního charakteru, jednoduše připojený k tělesu haly. Jeho tvarová prostota je narušena několika prvky obohacujícími jeho půdorys. Především je to prodloužení jeho stropu na 2. NP do formy mohutné střechy nad vstupem objektu při západní straně budovy. Tímto je nejen zvýrazněn vstup do budovy a vytvořen navigační signál pro příchozí, ale také je jím naznačen průnik obou hmot, tvořících budovu, a jejich vzájemné funkční sepětí.

Dalším obohacujícím prvkem je arkýř na v přízemí na severní straně, který je tvarovou reminiscencí na tělocvičnou halu a je tak dalším prvkem odkazujícím k vzájemnému těsnému vztahu obou částí budovy. Jeho exponovaná poloha a mohutné prosklení je v souladu s jeho funkcí atraktivního foyer návštěvníků a hostů. Třetím prvkem narušujícím přísný kubus zázemí je prosklený arkýř ve 2. NP sloužící jednak jako chodba zpřístupňující jednotlivé části šatnového bloku, a také jako galerie umožňující přehled o dění ne všech venkovních sportovištích. Celé 3. NP slouží jako technické. Jeho hmota je záměrně minimalizována půdorysně i výškově a z pohledu běžného pozorovatele se příliš neprojeví.

Konstrukční systém objektu sociálního zázemí lze popsat jako monolitický železobetonový skelet. Převažující povrchovou úpravou tohoto objektu je omítka. Ta je na několika exponovaných místech nahrazena cementopískovým obkladem přinášejícím do plochy fasády výraznou plasticitu. Výtvarný účinek stavby je založen především na jedinečném tvarovém řešení vlastní haly a jeho kontrastu s prostým objemem objektu zázemí. Výběr materiálů pro jednotlivé části stavby pak tento dojem podporuje a umocňuje. Tvarová vybočení z tohoto základního konceptu jsou pouze dílčí a slouží k upozornění na funkční specifi ka konkrétní části stavby.

ZALOŽENÍ STAVBY
Objekt je plošně založen na pasech a patkách z monolitického železového a prostého betonu. Základové konstrukce pod halou (sloupy a trámy) jsou železobetonové, základové konstrukce v prostoru pod přístavbou jsou z prostého betonu. Pod železobetonové konstrukce je aplikován podkladní beton v tloušťce 100 mm.

SVISLÉ NOSNÉ KONSTRUKCE
Hala
Svislé nosné konstrukce haly jsou tvořeny železobetonovými prefabrikovanými sloupy osazenými do patek. Východní i západní stěna objektu je doplněna vyzdívkou s železobetonovými věnci. Podél východní stěny je ke sloupům kotvena lezecká stěna. Ztužení sloupů zajišťuje v severní a jižní linii římsové ztužidlo a v západní a východní výše popisovaná vyzdívka s věnci. Na sloupech jsou osazeny dřevěné lepené vazníky. Ve sloupech byly již z výrobny zabudovány kotevní plotny pro osazení dřevěných lepených vazníků, pro přivaření výztuže železobetonových věnců v západní a východní stěně, pro připevnění ocelových paždíků v jižní stěně, pro připevnění dřevěných vodorovných paždíků v západní a východní stěně.

Přístavba
Svislé nosné konstrukce přístavby jsou v úrovni 1. a 2. NP monolitické železobetonové, osazené na základové pasy. Veškeré prostupy a drážky pro instalace byly zohledněny již při betonáži. 3. NP je provedeno ve zděné technologii přených pórobetonových tvárnic. Zdivo je zakončeno ztužujícím železobetonovým věncem sloužícím pro osazení střešní konstrukce. Ve zděných obvodových stěnách 1. NP a 3. NP jsou osazeny nosné pórobetonové překlady armované betonářskou výztuží. Všechny prostupy instalací požárně dělícími konstrukcemi jsou utěsněny protipožární maltou s požární odolností okolní konstrukce.

Konstrukce zastřešení
Konstrukce zastřešení haly je navržena z dřevěných lepených vazníků, osazených na železobetonové sloupy. Nosná konstrukce zastřešení je doplněna systémem zavětrování a ztužidel. Zastropení tvoří dřevěné vazničky s dřevěným záklopem, tepelnou izolací a krytinou z titanzinkového plechu resp. Fólií z měkčeného PVC. Plechová krytina plynule přechází i na boční stěny haly, kde je osazena na dřevěných sbíjených vaznících a při spodní části haly napojena na stěnu. Na vazníky jsou zavěšeny prvky vnitřních instalací a vybavení – otopná tělesa, svítidla, výsuvné dělící opony. V hřebeni střechy je navrženo provedení spojovacího vzduchového kanálu. Na něm je navrženo osazení sedmi kusů větracích turbín pro posílení provětrání vzduchové mezery v konstrukci střechy. Samotížné odvětrávací turbíny jsou hliníkové.

Opláštění a krytiny
Všechny viditelné klempířské výrobky jsou provedeny z titanzinku. Pomocné konstrukce, které nejsou vystaveny přímým povětrnostním vlivům, jsou z pozinkované oceli. Část střešní krytiny tělocvičny a celá krytina nad nástavbou zázemí jsou z titanzinkového plechu. Krytinové pásy jsou podélně spojeny dvojitou stojatou drážkou výšky 25 mm. Ty jsou použity rovněž v místech konvexního zaoblení (poloměr 2,5 m) střešní krytiny. Obvodový plášť tělocvičny je doplněn fasádním zateplovacím systémem s tepelně izolační vrstvou z fasádních polystyrénových desek EPS 100 F tl. 120 mm. Obvodové stěny 1. a 2. NP zázemí jsou rovněž doplněny ETICS s fasádními polystyrénovými deskami.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:
Název stavby: VŠE – sportovní areál Nad Třebešínem
Investor: Vysoká škola ekonomická v Praze
Generální projektant: SB atelier, ing. Luděk Budík
Dodavatel: STAVBY a. s.
Zahájení výstavby: 1. 10. 2008
Ukončení výstavby: 30. 11. 2009
Zastavěná plocha sportovní haly včetně zázemí: 1.997 m2
Obestavěný prostor: 18.995 m3
Plocha tělocvičny: 1.393,91 m2
Počet šaten: 13

New hall of the University of Economics in Prague – Hot candidate for the construction of the year
The building is divided into two basic volume units. The hall itself is of simple, laterally distinct, differentiated shape. Its base is formed of flattened arch, defined by the southern facade of the building and transferred to the third dimension of its elongation parallel to the north-south axis of the building. It can also be defined as a cylinder with a highly flattened arched base, placed onto its wall. Construction, realized by company Stavby, Joint Stock Company, required an investment exceeding 90 million Czech Koruna. Construction commenced in October 2008 and was completed within 13 months. In addition to the sports hall, there are modern, wellequipped dressing rooms, conference room and facilities for teachers.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
(foto: STAVBY a. s.)(foto: STAVBY a. s.)(foto: STAVBY a. s.)Vizualizace. (foto: STAVBY a. s.)Zakládání stavby. (foto: STAVBY a. s.)Příprava a betonáž svislých nosných konstrukcíInstalace dřevěných pohledových vazníkůInstalace dřevěných pohledových vazníkůTitanzinkové opláštění – detail. (foto: STAVBY a. s.)Interiér haly s lezeckou stěnou. (foto: STAVBY a. s.)Chodba sociálního zázemí se šatnami (foto: STAVBY a. s.)

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ČVUT hostilo seminář Požárně bezpečnostní řešení stavby a návrhové normyČVUT hostilo seminář Požárně bezpečnostní řešení stavby a návrhové normy (447x)
Na dvě stovky posluchačů z řad odborníků na požární ochranu si našly 2. února 2012 cestu do Atelieru D na Stavební fakul...
Dřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdíDřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdí (99x)
Koncept „dřevostavba“ není zatím přesně definován. Tímto pojmem budeme rozumět stavební dílo, pro jehož nosnou konstrukc...
V mnoha směrech rekordní Bauma 2019V mnoha směrech rekordní Bauma 2019 (81x)
Po třech letech a tour v Indii a Číně se veletrh Bauma vrátil na výstaviště v bavorské metropoli – do Mnichova. Největší...

NEJlépe hodnocené související články

„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“ (5 b.)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. Jindřich Řičica, předseda Asociace dodavatelů speciálního zakládání staveb...
Co jste hasiči, co jste dělali, že jste si takovou krásnou hasičárnu zasloužili?Co jste hasiči, co jste dělali, že jste si takovou krásnou hasičárnu zasloužili? (5 b.)
Autoři v článku popisují architektonické, konstrukční a materiálové řešení nové hasičárny v Krásné Studánce. Ta neslouží...
V mnoha směrech rekordní Bauma 2019V mnoha směrech rekordní Bauma 2019 (5 b.)
Po třech letech a tour v Indii a Číně se veletrh Bauma vrátil na výstaviště v bavorské metropoli – do Mnichova. Největší...

NEJdiskutovanější související články

Dřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdíDřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdí (9x)
Koncept „dřevostavba“ není zatím přesně definován. Tímto pojmem budeme rozumět stavební dílo, pro jehož nosnou konstrukc...
Analýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinekAnalýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinek (5x)
Zinkové povlaky tvoří nejefektivnější antikorozní ochranu ocelových výrobků. V práci je představena analýza nákladů...
AERO-THERM – kosmická technologie mezi izolacemiAERO-THERM – kosmická technologie mezi izolacemi (3x)
AERO-THERM znamená revoluci v izolaci a zateplování budov a objektů. AERO-THERM je nanotechnologie, která je schopna dík...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice