KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2018    Nejlepší zelené stavby světa pohledem České rady pro šetrné budovy

Nejlepší zelené stavby světa pohledem České rady pro šetrné budovy

Publikováno: 22.3.2018
Rubrika: 2018

V Cannes skončil minulý týden 29. ročník prestižního evropského veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM, jehož se zúčastnilo na 26 000 odborníků z více než 100 zemí. Při příležitosti veletrhu se každoročně udělují „realitní Oskaři“ nejlepším stavbám světa za uplynulý rok. Odrazem celosvětového trendu vývoje směrem k šetrnému stavebnictví je to, že mezi 11 kategoriemi má již několik let své nezastupitelné místo i kategorie „Nejlepší inovativní zelená budova“. Tou se letos stal multifunkční komplex Marina One v Singapuru. Nejen vítěze, ale i další tři finalisty komentuje a pohled z tuzemského trhu přidává Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.

„Stejně jako vloni se čtyři finalisté rekrutovali z širokého spektra staveb, což svědčí o tom, že šetrné stavebnictví se stává globálním, doslova celosvětovým trendem. Do finále totiž letos postoupily nejen budovy z vyspělých zemí Evropy, ale také z Asie,“ uvádí Simona Kalvoda.

Nejlepší zelená budova světa 2018:

Marina One (Singapur)

MULTIFUNKČNÍ PROJEKT – BYDLENÍ, PRÁCE, NÁKUPY I VOLNÝ ČAS

Marina One je příkladem, že i v megapolích v tropických oblastech, čelících klimatickým změnám a vysokému nárůstu populace, může vzniknout doslova „zelené město“. Multifunkční projekt o ploše více než 400 000 m2 z dílny světově proslulého německého architekta Christopha Ingenhovena ve spolupráci s britským zahradním ateliérem Gustafson Porter + Bowman zahrnuje byty, obchody i kanceláře. Architekti vycházeli z toho, že v hustě osídlených městských aglomeracích nelze stavět jiné, než výškové budovy (v případě Marina One jsou čtyři). Ty jsou však pouze rámcem pro „zelené srdce“ projektu jako jeho klíčovou součást: vnitřní park je reminiscencí na londýnský Hyde Park a díky interakci mezi geometrií budov a zelenými plochami usnadňuje přirozené větrání a v oblasti vytváří příjemné mikroklima. Vznikla tak největší veřejná zelená plocha v celé centrální finanční obchodní čtvrti Marina Bay na břehu moře. Zeleň se rozprostírá přes několik vertikálních úrovní, takže její využitelná plocha dosahuje dokonce 125 % velikosti původního pozemku. Projekt získal precertifikaci LEED Platinum a certifikaci BCA Green Mark Platinum a stal se příkladem pro další udržitelné multifunkční stavby na celém asijském kontinentu. Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy, komentuje: „Přestože jde o projekt z pro nás exotické země, může být pro Českou republiku velkou inspirací zejména kvůli svému rozsahu a globálnímu udržitelnému přístupu ve všech svých aspektech. Řadu z nich už využívají i zelené projekty u nás (např. efektivní využívání dešťové vody, optimální orientace budov do světových stran tak, aby co nejlépe dokázaly využívat teplo ze slunce), ale zatím se stále jedná o jednotlivé budovy, i když napříč celým spektrem stavebnictví – od bytových domů až po kanceláře. Podle legislativy EU v rámci směrnice EPBD II se budou v Česku od roku 2020 stavět všechny nové budovy s tzv. „nulovou spotřebou energie“. V tuzemsku již působí řada osvícených developerů (např. AFI Europe, Sekyra Group, Skanska), kteří se v blízké budoucnosti chystají revitalizovat celá velká metropolitní území, zejména typu brownfields. Právě ti mohou své velké projekty pojmout z hlediska udržitelnosti opravdu globálně – a právě pro ně mohou stavby typu Marina One být příkladem.“

Finalisté MIPIM Awards v kategorii Nejlepší zelená budova světa 2017:

Bankovní centrum BGL BNP Paribas (Kirchberg, Lucembursko)

KANCELÁŘSKÁ BUDOVA

Centrum, v němž pracuje 3 000 lidí, vzniklo na místě původní zahrady banky BGL BNP Paribas s cílem soustředit všechny bankovní aktivity do jednoho kampusu. Na projektu je výjimečný především respekt k původní zeleni, jež měla pozitivní vliv na biodiverzitu v celé oblasti: po ukončení výstavby nového centra bylo z dřívější zahrady přesazeno 55 % její vegetace, která se nově uplatnila mj. na střechách či u vodních ploch.

ONGC Pandit Deendayal Upadhyaya Urja Bhawan (Nové Dillí, Indie)

KANCELÁŘSKÁ BUDOVA

Korporátní sídlo největšího indického producenta ropy a zemního plynu získalo certifikaci LEED Platinum. Zároveň bylo v rámci Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) certifikováno jako tzv. Clean Development Mechanism (CDM) projekt[1]. Budova snižuje emise uhlíku o 5 944 tun za rok. Díky udržitelným řešením spotřebovává v porovnání s běžnými komerčními budovami v Indii pouze polovinu energie a na hlavu také o 36 % vody méně.

Season (Paříž, Francie)                                                     

KOMPLEX KANCELÁŘÍ A OBCHODŮ

Novostavba nad železniční tratí v 17. pařížském obvodu metropolitní rozvojové zóny Clichy Batignolles s průmyslovou minulostí zahrnuje 20 000 m2 kanceláří a 1 130 m2 plochy pro obchody. Její součástí jsou také zelené terasy. Mezi úsporná řešení patří mj. to, že komplex je chlazen pomoci tepelné kapacity betonové desky podlahy, a proto nevyžaduje aktivní systém chlazení. Fotovoltaická instalace, integrovaná do šikmých střech, vyrobí každoročně 248 MWh elektrické energie.

Simona Kalvoda komentuje finalisty:

„Právě v segmentu kancelářských budov se v Česku trend šetrného stavebnictví projevuje nejvíce. Sami nájemci budov (zejména velké nadnárodní společnosti, které mají ohleduplný přístup k životnímu prostředí jako součást své korporátní kultury) by už do jiné než šetrné budovy ani nešli. A developeři v tomto segmentu již staví v České republice kvalitou srovnatelné objekty, jako jsou tito tři finalisté MIPIM Awards. Bankovní centrum BGL BNP Paribas, korporátní sídlo ONCG i komplex Season nezapomínají na zdravé vnitřní prostředí ani na prostory pro relaxaci zaměstnanců – obojí je klíčem k jejich zdraví, produktivitě a duševní pohodě. Stejně je tomu už i u nás – do soutěže CBRE Zasedačka roku se letos přihlásilo rekordních 94 firem napříč celou Českou republikou. A v kategorii Zdravá kancelář, jejímž garantem a hodnotitelem je Česká rada pro šetrné budovy a která se zaměřuje na zdravé vnitřní prostředí, soutěžilo 18 společností. I to je důkazem, že se udržitelné výstavbě administrativních budov v Česku daří a že by ty nejlepší z nich mohli jejich autoři příští rok do soutěže MIPIM Awards přihlásit.“


[1] Účelem této certifikace je podporovat udržitelný development v rozvojových zemích.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


Fotogalerie
©MIPIM Awards 2018 - vítěz kategorie Nejlepší zelená budova světa Marina One©MIPIM Awards 2018 - finalista kategorie Nejlepší zelená budova světa Season©MIPIM Awards 2018 - finalista kategorie Nejlepší zelená budova světa ONGC Pandit Deendayal Upadhyaya Urja Bhawan©MIPIM Awards 2018 - finalista kategorie Nejlepší zelená budova světa BGL BNP Paribas

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Podoba nové haly se rodila postupně,“„Podoba nové haly se rodila postupně,“ (38x)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. Janis Vlachopulos, jednatel společnosti ADONIS PROJEKT spol. s r. o....
ZVU STROJÍRNY dodají sedm kolon do ropné rafinerie v IrákuZVU STROJÍRNY dodají sedm kolon do ropné rafinerie v Iráku (31x)
Společnost ZVU STROJÍRNY, člen SAFICHEM GROUP, vyexpedovala 145 tun těžkou kolonu z Hradce Králové do Mělníka jako součá...
IGY České Budějovice – nová dominanta jihočeské metropoleIGY České Budějovice – nová dominanta jihočeské metropole (26x)
Nové IGY je největší budějovickou stavbou desetiletí. Projekt začal v červnu 2016 a byl otevřen za sedmnáct měsíců. Každ...

NEJlépe hodnocené související články

Statici získali prestižní ocenění Česká hlavaStatici získali prestižní ocenění Česká hlava (5 b.)
Společnost IDEA StatiCa získala Cenu Industrie Ministerstva průmyslu a obchodu v rámci soutěže Česká hlava 2018. Toto ne...
IGY České Budějovice – nová dominanta jihočeské metropoleIGY České Budějovice – nová dominanta jihočeské metropole (5 b.)
Nové IGY je největší budějovickou stavbou desetiletí. Projekt začal v červnu 2016 a byl otevřen za sedmnáct měsíců. Každ...
OBERMEYER HELIKA stavebním manažerem budovy ČSOB v Hradci KrálovéOBERMEYER HELIKA stavebním manažerem budovy ČSOB v Hradci Králové (3 b.)
Stavebním manažerem Nové budovy ČSOB – HHQ Hradec Králové, jejíž výstavba by měla být zahájena v roce 2019, je architekt...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice