Navzdory krizi oslaví ACO Industries dvacetileté výročí dalším růstem obratu
Rubrika: 2013
Zatímco výkon české ekonomiky klesá, přibyslavská společnost ACO Industries letos překoná hranici jedné miliardy Kč obratu a dalším růstem tak završí oslavy dvaceti let od svého založení v České republice. Firma s téměř šesti sty zaměstnanci patří dlouhodobě k nejstabilnějším zaměstnavatelům v kraji Vysočina, kde se počet lidí bez práce blíží osmi procentům.
ACO Industries je celosvětovým výrobcem drenážní technologie a zařízení pro čištění a kontrolované vypouštění a recyklaci vody. V Přibyslavi provozuje společnost závod téměř se 600 zaměstnanci a sídlí zde také světové ústředí strategické obchodní oblasti pro vnitřní odvodnění budov.
„Spojení německého kapitálu a globálních kontaktů, české invence, šikovnosti a spolehlivosti se ukazuje jako efektivní a spolehlivé řešení, které prosperuje i v dobách krize,“ uvedl Hans-Julius Ahlmann. „Nesmírně si vážíme obětavé spolupráce českých odborníků a zaměstnanců, na nichž naše společnost závisí. Náš celosvětový dosah naopak zajišťuje stabilitu a prosperitu i v obtížných dobách. Jsme rádi, že jsme takového cíle společně dosáhli.“
Produkty společnosti ACO nenacházejí uplatnění pouze v průmyslových budovách, ale najdete je třeba i na všech moderních olympijských stadiónech, nebo na závodních motoristických okruzích po celém světě - od Šanghaje přes Dubaj až po Indianapolis. Společnost ACO dodává také kompletní projektovou přípravu a řešení pro odvodnění silničních komunikací, průmyslových areálů, přístavů, letišť, tunelů a mostů. Zásluhou prvotřídní kvality výroby byly použity při výstavbě mnichovského olympijského stadiónu před LOH v roce 1972 a od té doby vybavila společnost ACO dalších deset z jedenácti olympijských stadionů odvodňovacími systémy a konstrukční prvky speciálně konstruovanými pro sportovní zařízení. Kromě toho se společnost zapojila do budování infrastruktury dalších olympijských projektů a teď je před ní další výzva – olympiáda v Brazílii 2016.
Celkový obrat koncernu ACO Severin Ahlmann v roce 2012 dosáhl rekordních 615 milionů EUR. Růst společnosti pokračuje i přes obtížnou situaci v oblasti slévárenství, kde obchodní marže stále klesají. Tato výrobní oblast proto prošla náročnou racionalizací.
Po celosvětové finanční a hospodářské krizi let 2008 a 2009, která se projevila na obratech české pobočky i celého koncernu, se firma výší tržeb vrátila nejen na úroveň před krizí, ale nadále rekordně roste. Výsledky za rok 2011 a 2012 jsou nejlepšími v historii firmy. Pro rok 2013 plánuje firma celosvětově další růst obratu.
Skupina ACO je světovým lídrem v oblasti odvodňovací techniky. Změny klimatu pro ni znamenají výzvu, jak účinně reagovat a pracovat s novým prostředím. Díky jednotnému přístupu je ACO zkratkou pro profesionální, efektivní čištění, kontrolované vypouštění a opětovné využití vody. Mezi její produkty patří odvodňovací kanály a kanalizace, separátory oleje a mastnoty, systémy zpětného toku, čerpadla, tlaková vodotěsná sklepní okna a světelné šachty.
Rodinný podnik se sídlem v Rendsburgu/ Büdelsdorfu v Německu byl založen v roce 1946 na pozemku slévárny Carlshütte jako první průmyslový podnik v oblasti Šlesvicko-Holštýnska, který má dodnes ve zdejším regionu silné kořeny. Největší silou skupiny ACO je inovace, která spočívá v intenzivním výzkumu a vývoji a technických znalostech zpracování polymerbetonu, plastu, litiny, nerezové oceli a železobetonu. Pobočky ACO fungují ve více než 40 zemích světa a provozují 29 výrobních závodů na všech světových kontinentech.
„Cílem je stát se světovým leaderem v oblasti nerezových drenážních systémů,“ tvrdí Hans-Julius Ahlmann
Hans-Julius Ahlmann
Kdo vás přivedl na myšlenku, aby vaše společnost investovala v České republice?
Po pádu železné opony jsme si přáli, aby společnost ACO zapustila kořeny v některé ze zemí, které byly pro nás do té doby uzavřené, a to se nám podařilo. Hlavním impulsem pro založení výroby v České republice byla skutečnost, že se nám navzdory příslibům nepodařilo získat společnost ETU v Ulmu. Byli jsme rozhodnuti získat co možná nejdříve vlastní závod na výrobu z nerezové oceli. Když se nám podařilo koupit bývalou továrnu Agrostroje v Přibyslavi a začali jsme s panem Jiřím Haberlem na jeho budování.
Vzpomenete si ještě na svoji první cestu do České republiky? Jaké jste měl tehdy pocity a jak na vás zapůsobila Přibyslav a její obyvatelé?
Cestovali jsme tehdy s manželkou a s oběma ještě malými syny. Projeli jsme větší část České republiky a kromě toho, že jsme hledali továrny, které by byly na prodej, tak jsme taky naši cestu pojali trochu turisticky. Mimo jiné jsme navštívili propast Macochu nebo Krkonoše se Sněžkou, nedaleko níž pramení Labe. Když jsme pak koupili přibyslavskou továrnu, tak jsme se vydali do našeho rekreačního střediska v Nekoři, kde nám paní Mirka uprostřed noci otevřela dveře. Lidé k nám byli velice milí a vřelí, ale také jsme se potkali s některými, kteří na nás shlíželi skepticky a nevěděli, co od nás mají očekávat.
Kde byste rád viděl vaši společnost za dalších dvacet let? Jaké nové výrobky chcete nabídnout? Uvažujete o rozšíření výroby v České republice?
Cílem Jana Císka a jeho manažerského týmu je stát se světovým leaderem v oblasti nerezových drenážních systémů. Se zákazníky jakými jsou potravinářské závody po celém světě a kuchyně v hotelích velkých mezinárodních řetězců jsme udělali slibný krok na této cestě. ACO Přibyslav má už nyní vedoucí postavení, pokud jej porovnáte s jeho přímými konkurenty. Ale pořád existuje další prostor pro možnou expanzi. Jsem přesvědčen, že ACO Přibyslav má před sebou skvělou budoucnost. Hnací silou mohou být pouze lidé a náš zdejší tým je velice profesionální a má velkou motivaci.
Můžeme se vás zeptat také na váš soukromý život? Považujete se za vizionáře? Jak odpočíváte, máte nějaké koníčky?
Začal jsem pro ACO pracovat v roce 1981, když mě tehdy můj strýc požádal, zda bych se nechtěl stát jeho společníkem. Celá skupina tehdy měla obrat asi 25 miliónů Euro a, pokud si dobře vzpomínám, zaměstnávala tehdy dvě stě lidí. Teď naše tržby dosahují šest set miliónů Euro a máme tři tísíce devět set zaměstnanců. ACO mělo vždycky velké štěstí na skvělé šéfy, například Huberta Schnella, který sehrál tak důležitou roli při koupi našeho závodu v Přibyslavi, na Jiřího Haberle, Lukáše Kaislera a teď na Jana Císka, Pavla Čížka, Volkera Harbse a Geralda Dirnböcka. Bez lidí jakými jsou oni, v čele firmy, by nebyl takový vývoj možný. Moje vize v tom sehrály určitě taky nějakou roli.
A moje koníčky? Moc času na ně nemám, ale rád lyžuji, jezdím na kole a rekreuji se na břehu Severního moře. Společně s manželkou se také snažíme přispět k tomu, aby nás region byl atraktivnější pro naše zaměstnance. Organizujeme každoročně výstavu uměleckých děl v prostorách naší firmy, která se v průběhu let stala jednou z největších akcí tohoto typu v severní Evropě. Místnímu letnímu hudebnímu festivalu, který je největší v Německu, poskytujeme v průběhu sedmi týdnů prostory pro zkoušky. Už se společně s manželkou na tyto akce těšíme.
Některé naše aktivity mají také hodně společného s Českou republikou. ACO Přibyslav například vyrábí sochy pro Davida Černého a estonskou umělkyni Ingu Aru, kromě toho v Jihlavě sponzorovalo vztyčení pomníku Gustava Mahlera, jehož autorem je náš přítel Jan Koblasa žijící střídavě v Praze a Kielu. V rámci letního hudebního festivalu chystáme v našem sídle v Rendsburgu veřejnou zkoušku Mahlerovy symfonie číslo 2, při níž na pódiu naší ACO Thormanhalle vystoupí dvě stovky hudebníků a počítáme s účastí přibližně tisícovky diváků.
ACO Přibyslav směřuje správným směrem a stalo se členem „rodiny, na níž se může spolehnout“. Pokud budete jako zaměstnanci ACO Přibyslav pracovat se stejným nadšením jako doposud, můžete si být jisti, že vás vaše práce bude těšit a že rozvoj firmy bude pokračovat stejným tempem. Živě si ještě pamatuji, jak jsme společně slavili desáté výročí. Chtěl bych vám poděkovat za těch dalších deset let. A můj syn Iver i já se těšíme na příštích dvacet let, které jsou před námi.