„Nároky na logistiku a koordinaci jsou během stavby takto velké budovy opravdu extrémní,“
Rubrika: Zajímavosti
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Čestmír Šimůnek, vedoucí projektového oddělení PASSERINVEST GROUP, a. s.
Jak náročné je v současných podmínkách stavět na území města Prahy?
Stavba a vše co s ní souvisí je souborem činností, které počínají prvotní myšlenkou, výkupem pozemků, projektováním, schvalovacími procesy a končí vlastní výstavbou. Jsou etapy zcela nebo částečně nezávislé na vnějším prostředí a naopak etapy na vnějších podmínkách – legislativě, veřejném mínění a politické atmosféře závislé zcela. Současná Praha už delší dobu přešlapuje a hledá cestu, jak pokračovat, jak definovat rozvoj, jaké má vize a priority. V takových podmínkách jakýkoliv záměr v současné Praze naráží a musí se složitě obhajovat, aby obhájil své opodstatnění a smysl. V řeči čísel to znamená, v porovnání s obdobím cca před 10 lety a cca 5 lety trvání délky celého developerského cyklu, jeho prodloužení na současných cca 10 – 15 let.
Budova DELTA již od projektové fáze počítala s certifikací BREEAM nebo se tato potřeba vyvinula v průběhu výstavby a následně se tomu musela přizpůsobit i realizace? Jak jsou na tom s certifikacemi ostatní budovy v areálu BB Centra?
O certifikaci budovy DELTA bylo rozhodnuto krátce před zahájením stavby, v době, kdy probíhalo výběrové řízení na generálního dodavatele. Stačili jsme tedy ještě některé základní změny (plynoucí z certifikace) zadat v rámci tendru (např. silnější izolace pevných částí fasády, trojskla v některých částech budovy apod.). Samozřejmě další, méně náročné změny, přicházely v průběhu samotné výstavby. Před čtyřmi lety jsme se rozhodli pro britskou certifikaci budov BREEAM, která nám je bližší než např. americká certifikace LEED. V současné době máme certifikovány budovy FILADELFIE, DELTA a G v rámci komplexu BB Centrum a před třemi lety zkolaudovaný kancelářský objekt NOVÁ KAROLINA PARK, který jsme postavili v Ostravě.
Při stavbě budovy DELTA byly využity železobetonové monolitické konstrukce. Jedná se o typ, který používáte běžně?
Monolitické konstrukce využíváme na všech stavbách v rámci BB Centra. Přirozeně jsme tuto cestu zvolili i při výstavbě budovy DELTA.
Takto velké projekty jsou náročné na přípravu, koordinaci s dodavateli a logistiku. Jaký systém řízení stavby jste použili?
Nároky na logistiku a koordinaci jsou během stavby takto velké budovy opravdu extrémní. Největší zodpovědnost v tomto případě ovšem leží na generálním dodavateli, se kterým po celou dobu výstavby úzce spolupracujeme a vzájemně se snažíme si maximálně vycházet vstříc.
Zajímavým aspektem budovy jsou „zelené střechy“. Dá se v případě administrativních budov mluvit o trendu v takovémto využívání střech? Jaká úskalí sebou tento prvek přináší?
Jsem přesvědčen, že v našem podání se střešní zahrady vymykají zavedenému standardu jiných developerských projektů. Střešní terasy, zahrady vynikají bohatou zelení (vzrostlé stromy, květinové a keřové záhony a zákoutí) a relaxačními zónami.
Vnitřní prostory lze podle potřeb nájemce měnit. Jakým způsobem je zajišťována variabilita kancelářských prostor?
Naše kancelářské budovy vycházejí z osové vzdálenosti nosných sloupů 8,1 m. Každý takto vymezený prostor je dále dělitelný na tři moduly šířky 2,7 m. Tyto moduly jsou vybaveny veškerým potřebným technologickým zařízením tak, aby se po oddělení příčkami mohly stát samostatnou kanceláří.
Jakou zkušenost si ze stavby budov DELTA odnášíte osobně?
DELTA je co do velikosti kancelářské plochy největší administrativní budovou v rámci BB Centra. Během výstavby jsme narazili na množství menších či větších překážek (např. překládka horkovodu o průměru 600 mm, změna systému fasádního pláště, nebo přerušení stavby v průběhu její realizace). A samozřejmě v neposlední řadě to byly změny na základě požadavků nájemců. Celkově si ale z projektu odnáším převážně pozitivní zkušenosti.