KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Multifunkční budova Kliniky Dr. Pírka je propojená s přírodou

Multifunkční budova Kliniky Dr. Pírka je propojená s přírodou

Publikováno: 16.7.2018
Rubrika: Zajímavosti

S respektem k pacientům, k přírodě i k prvorepublikovému dědictví vznikla nová multifunkční budova Kliniky Dr. Pírka. Majitelům záleželo hlavně na funkčnosti, účelnosti a estetickém provedení. Důležitým prvkem je světlost a prosklení budovy, na němž si dal architekt záležet. I proto se projekt uchází o titul STAVBA ROKU 2018.

Klinika Dr. Pírka má více než osmdesátiletou tradici. První budova kliniky byla vystavěna ve 30. letech minulého století. Už tehdy byla pečlivě připravována ve spolupráci s architektem Vladimírem Wallenfelsem, jenž vytvořil oceňovanou funkcionalistickou budovu. Rovněž nyní, po osmdesáti letech, vybírali potomci zakladatele autora nové stavby stejně pečlivě jako jejich předci.

Stavba pro pohodlí pacientů

Prof. Ing. arch. Martin Rajniš se ujal zadání, jehož záměrem bylo vytvořit nemocnici, která zahrne prvky moderního zdravotnického zařízení a současně bude dýchat přátelským prostředím. Dalším předpokladem bylo vytvořit projekt, jenž bude citlivě zasazen do přírodního prostředí přilehlého lesoparku. To se podařilo. Budova je přímo spojena s parkem areálu lávkou pro pěší.

Architektonické řešení budovy citlivě ctí hlavní účel, tedy poskytování lékařské péče. Dbáno je na pohodlí pacientů. V budově je nejen ambulantní péče, fyzioterapie a lékárna, ale jsou zde také prostory pro odborné semináře a přednášky. Lidé zde najdou moderní čekárny, kavárny a restaurace.

Propojení budovy s přírodou

Zajímavé je zasazení budovy do okolního prostředí. Stavba obepíná skalní vyvýšeninu, na níž stojí starší část areálu kliniky. Jedná se o štíhlou podélnou hmotu, jež je svými geometrickými vlastnostmi podobná skále, u níž je umístěná.

Je postavená takzvaně do zatáčky. Kopíruje okolní komunikaci a zároveň je zasazena do terénu lemovaného vzrostlými stromy. Na jižní straně budovy je lehká skleněná fasáda. Na severní fasádu byly naopak použity kameny v barvě sousedící skály. 

Světlo a prosklení jsou důležité

Architekt Martin Rajniš si dal velmi záležet, aby docílil kontrastu mezi těžkou skálou a lehkou prosklenou sousedící fasádou. Světlost a prosklení budovy jsou důležitými prvky prolínajícími se celou stavbou.

Klinika Dr. Pírka je architektonicky zajímavou stavbou nezvyklého tvaru, která podtrhuje celek prvorepublikového areálu. Zasazení stavby do krajiny je rovněž nevšední. Z tohoto důvodu ji investoři přihlásili do soutěže STAVBA ROKU 2018.

Multifunkční budova Kliniky Dr. Pírka soutěží o titul STAVBA ROKU 2018. Hlasovat pro něho můžete během září na webu www.stavbaroku.cz. Tato prestižní soutěž oceňuje kvalitní stavební řešení, architektonickou nápaditost a řemeslnost.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


Fotogalerie
Multifunkční budova Kliniky Dr. Pírka je propojená s přírodou Multifunkční budova Kliniky Dr. Pírka je propojená s přírodou

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ČVUT hostilo seminář Požárně bezpečnostní řešení stavby a návrhové normyČVUT hostilo seminář Požárně bezpečnostní řešení stavby a návrhové normy (229x)
Na dvě stovky posluchačů z řad odborníků na požární ochranu si našly 2. února 2012 cestu do Atelieru D na Stavební fakul...
Proč havarovala střecha zimního stadionu v Mariánských Lázních?Proč havarovala střecha zimního stadionu v Mariánských Lázních? (95x)
Říká se, že z chyb se člověk učí. Tento druh výuky je o to složitější, když v rámci chyby nebo selhání umírají lidé. V n...
České firmy přicházejí o miliardy, nevyužívají potenciál rozvojových trhůČeské firmy přicházejí o miliardy, nevyužívají potenciál rozvojových trhů (60x)
Na rozvojových trzích po celém světě se v oblasti infrastrukturálních projektů ročně soutěží zakázky za více jak sto mil...

NEJlépe hodnocené související články

„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“ (5 b.)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. Jindřich Řičica, předseda Asociace dodavatelů speciálního zakládání staveb...
Co jste hasiči, co jste dělali, že jste si takovou krásnou hasičárnu zasloužili?Co jste hasiči, co jste dělali, že jste si takovou krásnou hasičárnu zasloužili? (5 b.)
Autoři v článku popisují architektonické, konstrukční a materiálové řešení nové hasičárny v Krásné Studánce. Ta neslouží...
V mnoha směrech rekordní Bauma 2019V mnoha směrech rekordní Bauma 2019 (5 b.)
Po třech letech a tour v Indii a Číně se veletrh Bauma vrátil na výstaviště v bavorské metropoli – do Mnichova. Největší...

NEJdiskutovanější související články

Dřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdíDřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdí (9x)
Koncept „dřevostavba“ není zatím přesně definován. Tímto pojmem budeme rozumět stavební dílo, pro jehož nosnou konstrukc...
Analýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinekAnalýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinek (5x)
Zinkové povlaky tvoří nejefektivnější antikorozní ochranu ocelových výrobků. V práci je představena analýza nákladů...
AERO-THERM – kosmická technologie mezi izolacemiAERO-THERM – kosmická technologie mezi izolacemi (3x)
AERO-THERM znamená revoluci v izolaci a zateplování budov a objektů. AERO-THERM je nanotechnologie, která je schopna dík...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice