Možnosti výpočtu požární odolnosti
Rubrika: Projektování
Postup výpočtu požární odolnosti konstrukce podle nových eurokódů prezentoval Mike Haller z firmy Arcelor v rámci Dne ocelových konstrukcí na letošním ročníku stavebního veletrhu IBF v Brně. Zástupce jednoho z největších výrobců oceli na světě představil nově používaný přístup k otázkám požární odolnosti v projektech, realizovaných v Evropské unii. „Jedná se o využití nových přístupů k navrhování konstrukcí pro případ požární situace podle eurokódů, který je nezávislý na typu nosné konstrukce,“ řekl M. Haller.
Jak z přednášky dále vyplynulo, nová metodika umožňuje zpřesnění posudku pro požární situaci. Přístup předpokládá rozdělení posouzení do tří základních kroků: Průběh teploty při požáru v daném požárním úseku (rozdíl mezi požárem lokálním a globálním), přestup teploty do konstrukce a následně posouzení účinku dané teploty na konstrukci. Vyzdvižen byl zejména první krok (průběh teploty), který je relativně náročný na výpočet.
SOFTWARE OZONE
„Pro první krok, simulaci průběhu teploty při požáru, je nezbytné použít software, který umožňuje jednoduché zpracování a přesný výpočet,“ řekl M. Haller. Před zhruba sto dvaceti odborníky na ocelové konstrukce byl představen pilotní software Ozone, vyvinutý na objednávku společnosti Arcelor předními univerzitami v Evropě. Software umožňuje simulovat průběh požáru v závislosti na okrajových podmínkách požárního úseku – účel a využití prostoru, rozměry a geometrie prostoru, ohraničení, odvětrání a podobně. Program je možné používat i v ČR. V krátkosti byl nastíněn konkrétní postup požárního posudku skeletu budovy v Lucembursku. Nejen software Ozone, ale i konzultační činnost odborníků Arceloru v dané problematice jsou zdarma přes kancelář Arcelor Sections Commercial v Praze. Kontaktní osobou je Petr Olšanský (+420 602 263 243 nebo petr.olsansky@arcelor.com).