Modernizace stadionu Vítkovice - vize 1. etapy
Rubrika: Zajímavosti
Příspěvek popisuje možné alternativy řešení modernizace areálu městského stadionu v Ostravě - Vítkovicích, vycházející ze vstupních podmínek, daných kapacitou, prostorovým uspořádáním, využitelností a údržbou.
Všesportovní stadion má v Ostravě - Vítkovicích dlouholetou tradici. Byl postaven podle projektu akademických architektů KINCL-KRČA-TOBEK v 30. a 40. letech minulého století. Poslední větší stavební úpravy proběhly v polovině 90. let v souvislosti se změnou vlastníka. V současnosti však nesplňuje základní požadavky ČMFS, UEFA, IAAF, EAA na velikost a vybavení. Městskému stadionu dnes dominuje budova kryté hlavní tribuny (západ), obsahující největší část zázemí sportovců i diváků. Část administrativy a šaten je umístěna ve dvoupodlažní budově za hlavní tribunou. Ostatní tribuny jsou vytvořeny stupňovitými zemními náspy. Zázemí pro diváky je značně poddimenzováno a vyznačuje se špatným standardem služeb, neodpovídajícím současným požadavkům. Stavební úpravy nově navrhovaného řešení jsou rozvrženy do dvou základních etap a několika podetap, jejichž realizace bude vycházet z finančních možností klubů a města (obr. č. 1, 2).
ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ
Architektonická studie navrhuje vytvořit z dnešního poddimenzovaného sportovního areálu multifunkční stánek, hodný 1. ligy (ČMFS), mezinárodních pohárových zápasů (UEFA) i atletických mítinků (IAAF, EAA). Cílem 1. etapy je dosáhnout kapacity cca 7.500 sedících diváků na stávající rekonstruované hlavní tribuně (západní) a jedné nové zastřešené tribuně (východní). Divákům bude poskytnuto nové hygienické a občerstvovací zázemí. Zároveň bude zvýšena intenzita osvětlení pro kvalitní zabezpečení televizních přenosů na minimálně 1.200 luxů.
Cílem druhé etapy je dokončit rekonstrukci celého stadionu. Přistavěna bude jižní a severní tribuna (oblouky za brankami). Kapacita bude činit zhruba 16.000 sedících diváků. Budou rozšířeny a rekonstruovány parkovací plochy pro hráče a V.I.P. formou automatizovaných parkovacích systémů. Návrh předpokládá demolici stávajících objektů za východní tribunou (rehabilitace, stanice dopingové kontroly, restaurace a podobně), čímž dojde k rozšíření chybějících nástupních a požárních ploch. Pod jižní tribunou bude umístěna komerční přízemní budova, která by sloužila veřejnosti. Možnou náplní se jeví kryté sportoviště typu bowlingu se zázemím, restaurace, butiky, muzeum a síň slávy. Ochozy a zázemí stadionu bude od komerční budovy odděleno.
Celý areál bude nově oplocen. Dojde k vertikálnímu oddělení provozu chodců a motoristů. Nástupy do stadionu budou ze tří míst místo jednoho stávajícího, zvláštní nástupy a sektory jsou určeny pro vlajkonoše domácích a hostů, které jsou umístěny do odvrácených poloh severní a jižní tribuny a pro rodiny s dětmi do části východní tribuny. Hlavním prostorem pro diváky je hlediště, které je přístupné z vnějších prostorů nástupními schodišti. Prostor pod ochozem a tribunami je částečně využit pro komerční objekty (jih), pro zázemí diváků (východ, sever) nebo pro technické zázemí (východ, sever). Modernizace areálu dále počítá z reorganizací stávajících sportovišť a vybudováním nových. Jedná se především o tréninkové centrum pro mládežnickou základnu fotbalového klubu, multifunkční hrací plochy, tréninkový atletický ovál, centrální tenisový kurt a dětská hřiště.
Celý článek včetně všech obrázků si můžete přečíst v čísle 3/2004 v příloze.