Malá vodní elektrárna pro čtyři turbíny
Rubrika: Zajímavosti
Více než dvoumetrový spád labského jezu u Píšťan nedaleko Lovosic se rozhodla využít společnost RenoEnergie pro vybudování malé vodní elektrárny se čtyřmi Kaplanovými turbínami. Jako lídr ve sdružení s firmou Zakládání staveb ji na pravém břehu řeky od konce roku 2008 staví tým divize 6 pod vedením Ing. Luboše Jonáše. Výsledkem jejich práce bude nejen zařízení, které do elektrorozvodné sítě ročně dodá energii pro cca 5000 domácností, ale i dva rybí přechody, jež vodním živočichům významně prodlouží migrační cestu
do dalšího, dosud nepřístupného úseku řeky.
Malá vodní elektrárna Lovosice-Píšťany s celkovým instalovaným výkonem 2,640 MW bude o více než deset procent výkonnější než nedávno dostavěná MVE Troja v Praze na Vltavě, a zařadí se tak k největším svého druhu v České republice. Strojovna pro osazení turbín má půdorysné rozměry cca 39 x 40 m a tvoří ji přelévaná železobetonová konstrukce. V jejích čtyřech vtokových polích o šířce 9 m budou osazeny čtyři Kaplanovy turbíny s průměrem oběžného kola 3000 mm.
„Základovou desku se spárou v hloubce 10 m pod hladinou vody jsme dokončili s měsíčním předstihem před plánovaným termínem, a to i přesto, že nám práce už dvakrát zkomplikovalo vyhlášení druhého stupně povodňové aktivity na Labi,“ říká vedoucí projektu Ing. Jonáš. „Stavbu navíc zdrželo zvýšení hladiny podzemních vod, které nejvíc vadilo při kotvení štětovnicových a železobetonových podzemních stěn ochranné jímky. Skluz se nám podařilo překonat zvýšeným úsilím a dobrou organizací práce. Teď už proto provádíme svislé stěny spodní stavby (foto) a do konce roku bychom měli podle harmonogramu dokončit i železobetonové konstrukce savek a vtoků. Bednění nám připravuje naše tesárna a náš armozávod do něj dodává výztuž. Divize 6 Metrostavu se tak na stavbě výrazně podílí i vlastními dělnickými kapacitami.“
Jeden z budovaných rybích přechodů navrhla společnost ENVISYSTEM jako štěrbinový a jeho dva metry široké a přes 75 m dlouhé koryto bude vybudováno v původní vorové propusti na pravém břehu Labe. Protože tento rybí přechod bude strmý, nebude vhodný pro migraci drobnějších živočichů. Ti by měli být z koryta navedeni do druhého navrženého, břehového rybího přechodu, který bude měřit téměř 220 m. V lichoběžníkovém korytě s šířkou u dna 4 m a u hladiny 6 m převede i drobné rybky kolem malé vodní elektrárny v kanálu s balvanitou úpravou,který bude mít přírodní vzhled.
„Na výstavbu rybích přechodů přispěly dotace z fondů Evropské unie a od Státního fondu životního prostředí ČR,“ doplňuje Ing. Jonáš. „Celá stavba za 270 milionů korun by měla být dokončena koncem léta 2010. V té době už ryby budou mít svoji cestu po Labi otevřenou.“