Konstrukce a architektura
Rubrika: Zajímavosti
Na pultech knihkupectví se objevila nová kniha, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít. Kniha nazvaná Konstrukce a architektura vyšla v nakladatelství VUTIUM a je dílem Ing. Moniky Petříčkové PhD. Jak už samotný název napovídá, je určena především studentům architektury, kteří se s nejrůznějšími druhy konstrukcí setkávají ve své praxi dnes a denně, přitom jim často řada souvislostí a znalostí o konstrukční praxi uniká.
Publikace seznamuje čtenáře se základními principy chování stavebních konstrukcí. Obsahuje výklad teoretických základů jejich statického řešení, s cílem pochopení základních principů řešení a statického působení jak elementárních, tak i částečně složitějších typů konstrukcí. Je koncipována s ambicí logického řazení jednotlivých kapitol, respektujíc tematický obsah běžného inženýrského oboru. Výklad je modifikován do formy zdůrazňující pochopení podstaty a principů působení stavebních konstrukcí, doložených řadou numerických příkladů a paralelně i konkrétními realizacemi existujících staveb především z oblasti architektury.
Záměrem publikace bylo proniknout k esenciální složce samotné nosné konstrukce jednoduchou cestou, cestou intuice, prozření a pochopení podstaty nosné konstrukce a proto je kniha postavena na sérii barevně rozlišených obrázků, schémat a fotografií, které mají tento záměr zajistit a podpořit. Samotná statika – tedy nauka o výpočtu stavebních konstrukcí jako vědní obor, je složitou disciplínou vyžadující přiměřený matematický základ v podobě inženýrského - konstrukčního studia, které většinou zajišťují stavební fakulty. Publikace se snaží od tohoto „břímě“ oprostit a volí cestu jednodušší formy, což ovšem neznamená, že výklad je nekomplexní. Pro vlastní architektonickou tvorbu, pro práci architekta je totiž naléhavě nezbytné pochopení samotné podstaty konstrukce ve smyslu poznání odhalení její prostorové a hmotové podstaty v podobě důsledného uvědomění si jednoznačné vazby: analýza statického působení – volba rozpětí – volba materiálu – průřezové rozměry.
Kniha je koncipována v duchu postupného rozšiřování informací s důrazem na zajištění inovačního posunu interakce teoretických znalostí a konkrétní realizace. Jednotlivé kapitoly jsou řazeny s nezbytnou posloupností, seznamujíce čtenáře nejprve s druhy nosných konstrukcí, materiály, typy zatížení, silovými soustavami, průřezovými charakteristikami, příhradovinami, nosníky, základy o nauce z pružnosti – základ pro dimenzování. Navazují kapitoly: sloupy, rámy, lana, oblouky a orientační hodnoty rozpětí.
Pochopení podstaty konstrukce a následně její vyjádření v numerické podobě je úžasnou dobrodružnou cestou poznání, na jejímž konci jsme schopni vyhodnotit v číselné podobě, co se uvnitř konstrukce děje – jaká síla a jak veliká v ní působí a pro tuto sílu spolehlivě určit rozměr konstrukce a odpovídající druh materiálu.
Znalost chování konstrukce je nezbytným nástrojem pro ztvárnění architektonické vize.