Konference River City Prague
Rubrika: Opláštění a fasády
Na svátek všech Martinů se v pražském Karlíně nečekalo pouze na první sněhové vločky, otevírání svatomartinského vína nebo porcování tradiční martinské pečené husy. Díky firmám Sipral a. s. a Promat s. r. o. se za spolupráce se společnostmi Metrostav a. s., Atrea a Europolis Real Estate Asset Management, s. r. o. v prostorách hotelu Alwyn konala velmi zajímavá konference věnovaná projektu River City Prague. Zajímavá proto, že její koncepční a tématická náplň se od drtivé většiny podobných akcí výrazně odlišovala a vzhledem k obsazení přednášejících jste se mohli dozvědět prakticky o každém detailu trojice architektonicky a technicky velmi zdařilých staveb Danube House, Nile Hause a Amazon Court.
První část konference odpověděla na otázku, proč tento komplex staveb v Praze vyrostl a jaké byly prvotní plány a očekávání developerů. „Projekt River City hodnotíme jako velmi úspěšný. Od roku 2003 do roku 2009 jsme výrazným způsobem dopomohli k rozšíření administrativních kapacit hlavního města směrem mimo její centrum, které dnes již nestíhá poptávku po těchto prostorách uspokojovat. V dalším rozšiřování projektu bychom rádi pokračovali a to i vzhledem ke zkušenostem, které jsme nabyli při stavbě současných třech administrativních budov projektu River City,“ uvedl ředitel společnosti Europolis Real Estate Asset Management s. r. o., která je s projektem svázána od roku 1998, kdy do něj podílově vstoupila.
Slova o nabitých zkušenostech nelze brát na lehkou váhu, protože na všech třech stavbách pracovala významná evropská architektonická studia z Francie, Dánska nebo Velké Británie a pojetí „evropské“ architektury je dnes ještě v české kotlině nepříliš známým pojmem. O představách a inspiracích architektů, kteří na projektu pracovali, hovořil Ing. arch. Jiří Koukolík z architektonické kanceláře ATREA spol. s r. o., která se zahraničními architekty na stavbách všech tří budov spolupracovala. Více než stovce návštěvníků konference vysvětlil z pohledu architekta způsob, jakým se celý projekt dostal na rýsovací prkna architektů a projektantů. „Konstrukce budov vůbec nebyly jednoduché. Zejména Amazon Court nabízí celou řadu technických velmi obtížných řešení, se kterými se realizátoři a dodavatelé museli vypořádat. U všech budov bylo třeba dodržet hlavní myšlenku. Postavit koncepčně nízkoenergetické budovy s co nejkvalitnějším prostředím pro práci budoucích nájemců,“ vysvětlil Koukolík. Jak obtížné bylo se s představami investora a architektů vypořádat velice podrobně a na názorných příkladech vysvětlil například Ing. Karel Volf Mba ze společnosti Metrostav a. s. resp. Divize 3, která stavby v systému Design and Build realizovala. „Byli jsme zodpovědní za vše od převzetí po kolaudaci. Museli jsme se vypořádat s celou řadou technicky a logisticky velmi náročných procesů. Za vše hovoří čísla. Například stavbu Amazon Courtu jsme převzali v dubnu 2007 a v květnu 2009 ji předali investorovi. Jen ve zkušebním provozu jsme museli řešit 8 tisíc závad, které jsme během dvou měsíců do doby předávky zredukovali na 81 a v současné době řešíme již pouze jednu jedinou. Kdo budovy viděl, je mu jasné, že jsme se s realizací vypořádali dobře,“ myslí si Volf.
Všechny tři budovy projektu River City mají svou nezaměnitelnou podobu zejména díky vysoce sofistikovanému systému opláštění. O realizacích fasád a prvků opláštění na takto architektonicky složitých stavbách hovořili generální ředitel společnosti Sipral a. s. Ing. Leopold Bareš a Ing. Martin Fučík. „Za sedmnáct let našeho působení na trhu jsme realizovali více než 250 velkých významných zakázek nejen v ČR, ale také ve Francii, Velké Británii nebo Německu. Právě projekt River City nám otevřel dveře na zahraniční trhy k zakázkám, které společnost Sipral a. s. úspěšně realizovala,“ upozornil Bareš. „Pokud bych měl krátce charakterizovat fasády realizované na projektu River City, použil bych slova atypické, ojedinělé a speciální. Architektonická společnost RFR, která měla fasády a speciální OK na starost je známá tím, že se věnuje pouze speciálním a atypickým konstrukcím. Od toho se odvíjeli i požadavky na nás,“ doplnil Ing. Martin Fučík. Poslední blok přednášek uzavřeli přednášky odborníků na protipožární zabezpečení konstrukcí a staveb společnosti Promat s.r.o., kteří nejenže seznámili všechny přítomné se současnými novinkami v oboru protipožární ochrany staveb, ale demonstrovali rovněž jejich využití v jednotlivých budovách projektu River City. Ing. Libor Fleischer z technického oddělení společnosti představil novou metodu formátování požárních skel vodním paprskem, Ing. Petr Kejklíček osvětlil chování OK při požáru a řešení navržená a realizovaná v budovách projektu River City a vyčerpávající diskusi o systémech VZT a odsávání par a kouře zakončil Ing. Jan Chmelař. Tečkou za podařenou akcí byla exkurze s odborníky obou pořádajících společností ve všech třech budovách projektu River City,
které se i přes problémy s plnými žaludky (nakonec došlo i na svatomartinskou husu pozn.) nenechala ujít drtivá většina účastníků konference.
Conference River City Prague
On the holiday which was the namesday of all Martins in the Prague Karlína, it was not only the first snowflakes, opening of St. Martin’s wine or cutting the typical Martin’s roasted goose that were expected. Thanks to the companies Sipral a. s. and Promat s. r. o. in the premises of hotel Alwyn an interesting conference dealing with the project River City Prague took place. It was interesting because its conceptual and topical contents was different from majority of similar events and due to participating lecturers you could find out about almost any details concerning the three architectonically and technically successful structures Danube House, Nile House a Amazon Court.