Konference o tom, jak automatizace a environmentalistika již dnes utváří a bude ovlivňovat stavebnictví
Rubrika: Zajímavosti
28. března proběhla 12. národní konference ČKLOP – České komory lehkých obvodových plášťů. Tentokrát se akce konala v prostorách budovy CUBEX Centrum Praha a nosným tématem byla Automatizace ve stavebnictví. Akce se zúčastnilo více než 200 specialistů na problematiku lehkých obvodových plášťů, architektů, projektantů, dodavatelů a dalších.
Význam skla a možnosti dynamických fasád představil účastníkům konference Pavel Nečas ze společnosti Saint‑Gobain, Bulding Glass. Sklo totiž svými vlastnostmi s využitím moderních technologií tvoří hlavního nositele inovačních prvků ve stavebnictví, respektive v opláštění budov. Moderní pláště dnes dokáží pracovat s ohledem na okolní podmínky, dokáží se jim přizpůsobovat a využívat je. To, co vypadá jako technologický zázrak, je realita. Fasády propouštějí tolik světla a tepla, kolik s ohledem na podmínky a vnitřní provoz potřebujete, případně si ho dokáží i vyrobit. Fasády se mohou stát veřejnou galerií, protože mohou s využitím zobrazovacích panelů, vložených ve skle, nést jakoukoliv grafiku a dynamicky ji měnit. Pozornost i náklady, věnované fasádě budovy, se investorům bohatě vrátí v nákladech na provoz. A nemusí jít pouze o investory institucionální, fasáda zaslouží péči i při stavbě rodinného domu.
Téma zakřivených fasád rozvinul ve svém vystoupení Leopold Bareš, předseda představenstva ČKLOP a majitel společnosti SIPRAL a. s., která svými fasádami ohromuje svět. Jedna z dalších přednášek byla věnována belgické zkušenosti, o níž se přijel podělit Iwein Meyskens ze společnosti archipelago. Ten popsal vítězný soutěžní návrh pro Botanickou zahradu poblíž Bruselu. Zásadní pro botanickou zahradu je světelné a vodní hospodářství – studie a předpoklady řešili architekti přímo s botaniky i stavbaři zároveň, přičemž vše modelovali v dynamických digitálních 3D modelech s přesným měřením, které dovolovalo provádět pregnantní studie. Data z modelů pak byla použita pro automatizovanou výrobu. Jedna ze stěžejních částí stavby – kupole – vznikala před lety ve spolupráci s VUT Brno. Dnes by možná bylo reálné představit (podle přednášejícího) si její výrobu 3D tiskem přímo na místě a ještě tak zrychlit, zpřesnit a zlevnit výrobu. Příklad z Bruselu ukazuje, jaká je perspektiva stavebnictví a jaké jsou jeho možnosti a vliv.
Další přednášející – Öezkan Arslan, zástupce společnosti GEALAN Fenster Systeme, si všímal ve své právě skončené přednášce pokročilé automatizace výroby PVC oken, především v návaznosti na BIM a Průmysl 4.0. Přestože šlo skutečně o přednášku přísně odbornou, i pro laika bylo zajímavé sledovat, jak správně nastavené procesy automatizace umožňují zefektivnit, zrychlit, zpřesnit a tedy i zlevnit výrobu a zvýšit komfort zákazníků.
Velmi osobitou prezentaci připravil pro konferenci – na závěr přednáškových bloků – Marian Jelínek, kterého znají spíše příznivci sportu. Nyní probíhá přestávka s obědem a konferenci uzavře odpolední seminář. Nejen technologie, ale i vcelku pochopitelné požadavky environmentální utvářejí dnes stavebnictví. Podle něj trendem a brzy i povinností budou domy s nulovou energetickou bilancí. Na přednáškovou část navazoval „diskuzní stůl“, v rámci nějž byla diskutována nosná témata letošního ročníku konference.
Více o konferenci včetně fotogalerie a videospotu najdete na www.cklop.cz.