KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Komerční centrum TRIMARAN připomíná luxusní loď

Komerční centrum TRIMARAN připomíná luxusní loď

Publikováno: 16.7.2018
Rubrika: Zajímavosti

Praha získala novou administrativní budovu. Design sedmipodlažního komerčního centra se inspiroval trimaranem, vodním plavidlem se třemi rovnoběžnými trupy. Technicky jde o mimořádně zajímavou stavbu, zejména díky konstrukčnímu řešení. I proto projekt aspiruje na titul STAVBA ROKU 2018.

Kancelářská budova v ulici Na Strži byla navržena ve špičkové kvalitě, což se odráží v celkové realizaci díla, za nímž stojí architekti prof. Dipl.-Ing. Ernst Hoffmann, Mag. arch. Martin Tröthan a dále Ing. arch. Václav Aulický, Ing. arch. Jindřich Sova, SPOJPROJEKT PRAHA a.s. Kanceláře, konferenční a obchodní prostory jsou na velmi vysoké úrovni. Prostorná vstupní hala, dvě atria, velká společná relaxační místnost v prvním patře, více než 50 teras a balkonů, zelené střechy – všechny tyto prvky usnadňují nájemníkům, aby se v budově cítili pohodlně a dobře.

Nasazen byl nejvyšší jeřáb

Architektonickou výzvou bylo spojení nové budovy se stávajícím prostorem. Část půdorysu nadzemních podlaží je vyvěšena nad sousední budovu konferenčního centra City Empiria. Tohoto efektu realizátoři dosáhli výjimečnou ocelovou konstrukcí skládající se z devíti obloukových nosníků, které jsou fixovány do betonové desky vertikálními ložisky. Konstrukce jsou předpínány až na 210 tun.

Během realizace tohoto složitého projektu bylo nutné vymyslet řadu unikátních řešení, a to i v průběhu prací. Například bylo nutné nasadit největší jeřáb svého druhu v České republice. Jen pro zajímavost, byl to mobilní pásový jeřáb LR1750.

Mimořádná betonová konstrukce

V prvním a ve druhém patře se rozkládá velký konferenční sál se zázemím. Aby zde mohl vzniknout dostatečně velký prostor, bylo nutné odstranit čtrnáct sloupů procházejících přímo konferenčním sálem v rozsahu dvou pater, dále dva sloupy z přilehlých prostor a jeden sloup před vyústěním autovýtahu.

Celkem bylo vynecháno sedmnáct sloupů, jejichž funkce byla nahrazena střešní ocelovou superkonstrukcí. Ta vynáší zbylou nadzemní část budovy nad konferenčním sálem. Protože se nosná betonová konstrukce stavěla zdola nahoru, bylo nutné dočasně funkci sloupů suplovat provizorní ocelovou konstrukcí.

Úsporné a dobře viditelné

Komerční centrum TRIMARAN bylo navrženo jako energeticky efektivní, a to v souladu s certifikací energeticky úsporných budov LEED. Devizou jsou proto nízké provozní náklady. Dalším bonusem je optimální dopravní spojení, infrastruktura v místě i výborná viditelnost objektu.

TRIMARAN je zároveň mimořádně technicky zajímavá stavba, hlavně z pohledu navrženého konstrukčního řešení nosného železobetonového skeletu v kombinaci s ocelovými konstrukcemi. I proto ji realizátoři přihlásili do soutěže STAVBA ROKU 2018.

Komerční centrum TRIMARAN soutěží o titul STAVBA ROKU 2018. Hlasovat pro něho můžete během září na webu www.stavbaroku.cz. Tato prestižní soutěž oceňuje kvalitní stavební řešení, architektonickou nápaditost a řemeslnost.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


Fotogalerie
Komerční centrum TRIMARAN připomíná luxusní loďKomerční centrum TRIMARAN připomíná luxusní loďKomerční centrum TRIMARAN připomíná luxusní loď

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ČVUT hostilo seminář Požárně bezpečnostní řešení stavby a návrhové normyČVUT hostilo seminář Požárně bezpečnostní řešení stavby a návrhové normy (228x)
Na dvě stovky posluchačů z řad odborníků na požární ochranu si našly 2. února 2012 cestu do Atelieru D na Stavební fakul...
Proč havarovala střecha zimního stadionu v Mariánských Lázních?Proč havarovala střecha zimního stadionu v Mariánských Lázních? (95x)
Říká se, že z chyb se člověk učí. Tento druh výuky je o to složitější, když v rámci chyby nebo selhání umírají lidé. V n...
České firmy přicházejí o miliardy, nevyužívají potenciál rozvojových trhůČeské firmy přicházejí o miliardy, nevyužívají potenciál rozvojových trhů (60x)
Na rozvojových trzích po celém světě se v oblasti infrastrukturálních projektů ročně soutěží zakázky za více jak sto mil...

NEJlépe hodnocené související články

„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“ (5 b.)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. Jindřich Řičica, předseda Asociace dodavatelů speciálního zakládání staveb...
Co jste hasiči, co jste dělali, že jste si takovou krásnou hasičárnu zasloužili?Co jste hasiči, co jste dělali, že jste si takovou krásnou hasičárnu zasloužili? (5 b.)
Autoři v článku popisují architektonické, konstrukční a materiálové řešení nové hasičárny v Krásné Studánce. Ta neslouží...
V mnoha směrech rekordní Bauma 2019V mnoha směrech rekordní Bauma 2019 (5 b.)
Po třech letech a tour v Indii a Číně se veletrh Bauma vrátil na výstaviště v bavorské metropoli – do Mnichova. Největší...

NEJdiskutovanější související články

Dřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdíDřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdí (9x)
Koncept „dřevostavba“ není zatím přesně definován. Tímto pojmem budeme rozumět stavební dílo, pro jehož nosnou konstrukc...
Analýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinekAnalýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinek (5x)
Zinkové povlaky tvoří nejefektivnější antikorozní ochranu ocelových výrobků. V práci je představena analýza nákladů...
AERO-THERM – kosmická technologie mezi izolacemiAERO-THERM – kosmická technologie mezi izolacemi (3x)
AERO-THERM znamená revoluci v izolaci a zateplování budov a objektů. AERO-THERM je nanotechnologie, která je schopna dík...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice