Justiční areál v Brně
Rubrika: Opláštění a fasády
Stavba nového justičního areálu v Brně zaujme především specifickými požadavky na své opláštění. Vzhledem k povaze budovy jsou některé výplně v plášti objektu provedeny jako neprůstřelné s balistickou odolností BR-3. Administrativní budova se dvěma podzemními a šesti nadzemními podlažími nabídne prostory jak pro Městský soud v Brně a tak pro Okresní soud této moravské metropole.
OBVODOVÝ PLÁŠŤ
Obvodový plášť objektu realizovala renomovaná brněnská firma OK mont – STM. V architektonicky určeném tvaru jsou v navrženy prosklené systémové hliníkové sloupkopříčkové fasády v kombinaci s vloženými výklopnými okny. Celý objekt je zastřešen plochou střechou a v jeho centrální části je prosklené atrium.
Při navrhování nejvhodnějšího systému na opláštění budovy byl zvolen sloupkopříčkový systém Schüco FW50+.1 s pohledovou šířkou profilů 50 mm. Hloubka profilů se řídila statikou, popř. návazností na okolní konstrukce. Provedení izolátorů a těsnění splňuje nejvyšší nároky na tepelnou izolaci Uf,max = 2,0 W/(m2.K).
Parapetní a nadokenní pásy byly navrženy neprůhledné za použití izolačních panelů Slim Wall. Parapetní pásy zároveň tvoří i horizontální požární předěly. Požární odolnost je zajištěna protipožární deskou na ocelové konstrukci na straně interiéru.
Pohled na západní fasádu od řeky Svratky
VÝBĚR A POŽADAVKY NA ZASKLENÍ
V úvodu byla jasná představa architekta o vzhledu fasády. Fasáda reflexní v modrém provedení, avšak s nejmodernějšími požadavky na kvalitu technických parametrů jako je světelná propustnost LT či solární faktor SF a další. Jednotlivé celky fasády, obsahující v sobě, jak průhledné, tak i neprůhledné, parapetní výplně, které mají být, pokud možno zcela identické „pasentní“. Jednotlivě, mezi sebou jsou pak celky rozděleny méně reflexními neprůhlednými panely v místě železobetonové konstrukce.
Vzájemná spolupráce s panem architektem Kuželou navazovala již na velmi dobře provedenou práci na objektu soudu ve Zlíně. Proto i volba skla padla na osvědčený typ Cool Lite KB 159, shodné sklo, jako právě na této akci. Neprůhledné výplně byly tvořeny reflexním pyroliticky pokoveným sklem Antelio Silver potištěným na „pozici 2“ neprůhlednou vrstvou v odstínu modré barvy. Pro tyto panely byl předepsán parametr tepelné prostupnosti U = max. 0,3 W/m2. Po vzájemných konzultacích se dodavatel fasády dohodnul s dodavatelem skleněných výplní na dodávce moderního izolačního panelu Slim Wall.
IZOLAČNÍ PANEL SLIM WALL
Brněnská firma Izolas vyvinula a zařadila tento panel do svého výrobního programu již v roce 2005. Izolační panel Slim Wall přináší komplexně vyřešený detail fasády a zároveň zjednodušuje logistiku a montáž jak ve výrobě, tak při montáži na stavbě. V porovnání s běžně používanými fasádními panely, které mají jako izolační jádro minerální vlnu a jejíž tloušťka se obvykle pohybuje okolo 130 mm, má izolační panel Slim Wall menší tloušťku stavebního prvku, a to cca 34 mm, při hodnotě U až 0,237 W/m2K. Jádro izolačního panelu vloženého do dutiny izolačního skla tvoří vysoce izolační materiál. Konstrukce panelu Slim Wall zcela vylučuje možnost vnesení vlhkosti do vnitřního prostoru panelu, čímž eliminuje zhoršení izolačních vlastností materiálu a zcela tak odstraňuje nebezpečí destrukce panelu vodní parou. Vnější sklo panelu je opatřen povrchovou úpravou Emalit Evolution, popř. Seralit Evolution, tedy nánosem keramické vypalovací barvy na pozici směrem do izolačního panelu. Vnitřní skleněná tabule může být s čirého kaleného skla, tak jak tomu bylo na projektu „Justice“ v Brně, nebo znovu v provedení emailovaného skla, v případě požadavku na oboustranný pohled. Vnitřní skleněná tabule může být rovněž nahrazena hliníkovým, nebo ocelovým plechem s požadovanou povrchovou úpravou, či strukturou. Izolační panely Slim Wall byly použity na celém objektu a to v množství bezmála 4 500 m2. Tento typ izolačního panelu zajišťuje pro budoucí řešení fasád významnou pomoc v dodržení tepelně technických parametrů a snadnou logistiku a manipulaci s výrobkem. Tyto vlastnosti ho předurčují pro další významné projekty v budoucnu.
Celý nezkrácený článek naleznete v časopise Konstrukce 2/2008. Možnost předplatného ZDE.