Inteligentní budovy aneb domy chytřejší než člověk
Rubrika: Aktuality
Již pátá mezinárodní konference s názvem Inteligentní budovy – domy, které vás chápou, včera proběhla v sále Morava na BVV. Zájem byl tak velký, že kdo přišel pozdě, marně hledal volné místo. Postupně však posluchačů ubývalo.
Do značné míry módní pojem „Inteligentní budova“ označuje koncepci integrace počítačových systémů řízení technologického zařízení budovy, telekomunikací a automatizace administrativy. U jejího zrodu sice stáli v 90. letech Američané, ale jak to již tak bývá, k naprosté dokonalosti jej dovedli Japonci.
Zatím co z pódia od firem, pro něž se inteligentní budovy staly businessem, zaznívaly chvalozpěvy, v kuloárech se začínal šířit názor mnohdy zcela odlišný: Možnosti techniky v mnohém předčily samotné požadavky zákazníků. Ve chvíli, kdy je budova inteligentnější, než jsou její obyvatelé, vzniká problém.
Konference Inteligentní budovy
Objekt, který dokáže ovládat pouhá hrstka systémových inženýrů, kteří sebou neustále vláčí tlusté manuály a snaží se vychytávat jednu závadu za druhou – to je noční můra většiny správců takových přetechnizovaných domů. Jednotlivé systémy sice s většími či menšími problémy fungují, ale největší problémy vznikají ve chvíli, kdy se mají navzájem propojit. Kompatibilnost je hlavní bolístkou inteligentní budovy.
Paradoxně proto developeři hlásí, že inteligentní budovu vyžadují (pokud vůbec) pouze ti nájemci, kteří si pronajmou budovu od střechy až po sklepy. Jestliže se pronajímají jednotlivá patra a sejde se nehomogenní skupina nájemců, pak se množství technických vymožeností stává spíše překážkou komerčního úspěchu. Možnosti, které jsou schopni výrobci do budov namontovat, zbytečně konečný produkt prodražují.
Na tvorbě inteligentní budovy se mohou velice dobře živit stovky firem. Jde o to, uvést do souladu budovy s integrovaným managementem. Pod tím se rozumí: se sjednocenými systémy řízení (technika prostředí, komunikace, energetika), zabezpečení (kontrola přístupu, požární ochrana, bezpečnostní systém) a správy budovy (údržba, plánování, pronájem, inventář) včetně odpovídajících služeb (telefonní centrála, poštovní a kancelářské služby, úklid). Optimalizací těchto složek, zajištěným účelným sdílením informací na základě obousměrné datové komunikace (údaje ze senzorů, data obsažená v řídicím systému atd.) a vzájemných vazeb mezi nimi je zabezpečeno produktivní a nákladově efektivní prostředí. A to od počáteční fáze, resp. projektu stavby, až po její rutinní provoz. Koncepce inteligentní budovy klade důraz hlavně na to, aby jednotlivé systémy budovy byly vzájemně provázány.
Zdroj: bvv.cz