KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2018    Inovace ve světě podnikových informačních systémů

Inovace ve světě podnikových informačních systémů

Publikováno: 22.10.2018
Rubrika: 2018

Dnešní svět se nachází v digitální éře, a to jak v oblasti soukromého života, tak ve sféře firemní. Současné informační technologie nabízejí podnikům široké možnosti, například jak využít svá nespočetná data a tím zefektivnit svoji činnost a v důsledku zvýšit svoji konkurenceschopnost. Přesto zhruba třetina našich výrobních podniků dosud neinovuje do té míry, kterou jim současná úroveň technologií umožňuje.

Tyto i mnohé další teze, týkající se zejména aktuálních trendů na trhu ERP, digitalizace a automatizace, a též nutnosti neustále inovovat byly prezentovány na tiskové konferenci, kterou 17. 10. 2018 uspořádala společnost Asseco Solutions. V druhé části konference byl posluchačům představen nový produkt z dílny Asseco Solutions, HELIOS Orange edice iNUVIO. 

„V dnešní době, kdy v ČR nezaměstnanost dosahuje výše pouhých 2,3 %, se prakticky ve všech oblastech výroby – a nejen výroby – nedostává pracovních sil. Proto zatěžovat zaměstnance rutinními aktivitami, místo kterých by se mohli věnovat důležitějším záležitostem, znamená riskovat konkurenceschopnost své firmy,“ říká Ing. Jiří Hub, generální ředitel Asseco Solutions a dodává: „Například je třeba zmínit oblast zvanou big data. Podniky i fyzické osoby v dnešní době produkují stále větší objemy dat. Ty mohou využít ve svůj prospěch, pokud se naučí se v nich vyznat a zpracovávat je. Právě technologie, které přicházejí s iniciativou Průmysl 4.0, dokáží s velkými daty pracovat a vytáhnout z nich pro podnik a jeho výrobu to podstatné.

V případě průmyslových podniků podle něj například dokážeme posbírat data ze strojů. Jejich vyhodnocení nám posléze dokáže pomoci s predikcemi, s údržbou strojů, ale také se zvýšením efektivity samotné výroby.

„Nástroje, které dnes máme k dispozici, se dostávají až na úroveň možnosti prediktivní analýzy a posléze Umělé inteligence (AI),“ vysvětluje Jiří Hub. „Mění se celková podoba informačních systémů, které se dnes vyznačují nejen vyšší uživatelskou přívětivostí, ale i tzv. User Experience – tedy způsobem, jak informační systém konzumujeme a jaký prožitek z toho máme.“

Systémy se musí přizpůsobovat požadavkům firem

Podle zástupců společnosti Asseco Solutions, která se vývojem ERP systémů zabývá již téměř tři desetiletí, se požadavky firem poslední dobou významně mění. Proto své produkty už nyní orientuje tak, aby byly schopné se přizpůsobit i změnám budoucím. V rámci interního, vysoce inovativního projektu vyvíjí novou platformu, která dokáže potřeby firem rozdělit na menší samostatné oblasti, což v nich umožní dělat rychlejší změny. Pro lepší porozumění je dobré představit si jednotlivé oblasti jako krabičky. Jednou z nich může být výroba, další například logistika, třetí třeba účetnictví. V případě, že bude firma potřebovat udělat změnu v logistice, stačí tuto změnu udělat pouze v této oblasti, aniž by byly ovlivněné další krabičky. Tento způsob změny výrazně urychlí.

„Očekáváme, že se požadavky firem v budoucnu budou opět měnit. Společnosti budou od svých producentů automatizovaných systémů očekávat více flexibility a nezávislosti. Rády si proto budou vybírat produkty od více dodavatelů. Kromě toho budou také čím dál méně ochotny investovat do komplexních systémů,“ předpovídá produktový manažer Asseco Solutions Lukáš Ontl. Současně přibližuje proces vzniku nového produktu HELIOS Orange edice iNUVIO: „Jde bez nadsázky o systém, jenž vznikl z přání našich zákazníků, která jsme velmi podrobně delší dobu mapovali. Ve firmách totiž došlo ke generační obměně – našimi zákazníky v minulosti byli „otcové zakladatelé“, kteří své firmy znali do posledního detailu, ale ještě příliš nedůvěřovali informačním technologiím. Dnešní generace manažerů je informačními technologiemi doslova odchována a vyžaduje, aby informační systémy byly stejně uživatelsky přívětivé, rychlé a snadno uchopitelné, jako například smartphone,“ dodává.

Co nový produkt přináší?

Společnost Asseco Solutions se snaží své produkty maximálně inovovat, aby klientům nabídla přesně to, co od moderních informačních systémů vyžadují. Přináší proto nyní novou edici systému HELIOS Orange s názvem iNUVIO, která umožňuje uživateli pracovat rychleji, pohodlněji a efektivněji s celou řadou funkcionálních novinek a vylepšení.

Kromě moderního vzhledu a intuitivního ovládání nabízí nová edice například notifikační centrum včetně podpory push notifikací, což znamená, že pokud se děje ve firmě něco důležitého, o čem by měl uživatel vědět, systém ho na to sám upozorní.

„Další velkou výhodou systému je například plně integrované řešení Business Intelligence, které dokáže v datech firmy zjistit klíčové souvislosti pro její úspěch na trhu – jak pro zvyšování tržeb, tak pro snižování nákladů, čímž získá velkou konkurenční výhodu,“ říká Ontl a zároveň dodává: Jako téma s velkým potenciálem pro inovace se ukázaly především oblasti Skladového hospodářství, Obchodu a Finančního controllingu. Velmi důležitou novou funkcionalitou je pak prediktivní analýza důsledků, díky které je možno do velké míry eliminovat onen neblahý lidský faktor.“.“

Jedním z cílů edice iNUVIO je také poskytnout svým uživatelům časovou úsporu a tím zvýšit efektivitu jejich práce. Tomu napomáhá zcela nová ergonomie uživatelského prostředí jak z pohledu vzhledu (GUI), tak ovládání (UX).

Příklady novinek v edici iNUVIO:

  • Moderní vzhled a intuitivní ovládání vč. nových nástrojů customizace.
  • Uživatelské dashboardy s předpřipravenou sadou widgetů (miniaplikací).
  • Moderní a do systému plně integrované řešení Business Intelligence.
  • Notifikační centrum vč. podpory push notifikací.
  • Nové řešení tzv. Informační panel s funkcí aktivních komentářů.
  • Insolvenční rejstřík na zaměstnance a organizaci.
  • Nástroj Analytik s podporou prediktivní analýzy.
  • Výrazné vylepšení práce s cenotvorbou.
  • Nové možnosti centralizovaných kontrol a administrace systému.
  • Důraz je také kladen na mobilní aplikace – veškeré informace dostupné kdykoliv a kdekoliv.
Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


Fotogalerie
Tisková konference společnosti Asseco Solutions

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

IGY České Budějovice – nová dominanta jihočeské metropoleIGY České Budějovice – nová dominanta jihočeské metropole (45x)
Nové IGY je největší budějovickou stavbou desetiletí. Projekt začal v červnu 2016 a byl otevřen za sedmnáct měsíců. Každ...
„Podoba nové haly se rodila postupně,“„Podoba nové haly se rodila postupně,“ (32x)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. Janis Vlachopulos, jednatel společnosti ADONIS PROJEKT spol. s r. o....
BIM DAY 2018 úspěšně za námiBIM DAY 2018 úspěšně za námi (27x)
Výroční konference Odborné rady pro BIM (czBIM) se uskutečnila 11. října 2018 v Národní technické knihovně v Praze. Udál...

NEJlépe hodnocené související články

Statici získali prestižní ocenění Česká hlavaStatici získali prestižní ocenění Česká hlava (5 b.)
Společnost IDEA StatiCa získala Cenu Industrie Ministerstva průmyslu a obchodu v rámci soutěže Česká hlava 2018. Toto ne...
IGY České Budějovice – nová dominanta jihočeské metropoleIGY České Budějovice – nová dominanta jihočeské metropole (5 b.)
Nové IGY je největší budějovickou stavbou desetiletí. Projekt začal v červnu 2016 a byl otevřen za sedmnáct měsíců. Každ...
OBERMEYER HELIKA stavebním manažerem budovy ČSOB v Hradci KrálovéOBERMEYER HELIKA stavebním manažerem budovy ČSOB v Hradci Králové (3 b.)
Stavebním manažerem Nové budovy ČSOB – HHQ Hradec Králové, jejíž výstavba by měla být zahájena v roce 2019, je architekt...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice