Hutní montáže Ostrava dokončily ekologickou stavbu
Rubrika: Zajímavosti
Contract for Mechanical Installation of Recovery Boiler Erection with Auxiliaries-Ruzomberok, Slovakia, tak zněl název významného projektu v originále. Jednalo se o výstavbu nového regeneračního kotle v Ružomberku, v Neusiedler – Severoslovenské celulózky a papierne, dále jen N-SCP, a. s. Pro Hutní montáže Ostrava (HMO) to byl, z hlediska objemu i z hlediska technického, jeden z klíčových projektů minulého období.
Nosná ocelová konstrukce kotle je budova o půdorysu 30 × 25 m a vysoká 60 m. Tato šroubovaná konstrukce o hmotnosti 850 t obsahuje třináct plošin, z nichž pět muselo být během montáže zabetonováno. Betonáž byla nutná z hlediska statiky pro montáž dalších pater skeletu kotle. Celý nosný skelet kotle vyráběla mostárna HMO v Moravském Krumlově a byl smontován pomocí jeřábů Demag TC 600 a Krupp 100. Montáž nosné konstrukce kotle začala v srpnu 2003 s jednoznačným úkolem – namontovat nosný skelet kotle do výšky 48 m tak, aby k 1. prosinci 2003 bylo možné zahájit montáž technologického zařízení kotle. Tento úkol byl velmi komplikovaný vzhledem ke krátkým dodacím termínům a s přihlédnutím k nutnosti průběžného betonování některých plošin. S velkým montážním a koordinačním úsilím se tento termín podařilo dodržet.
Pro montáž technologie bylo nutné vyměnit stávající jeřáby HMO za těžší, a to Demag CC 2400 a Demag AC 205. V první fázi byly jeřábem CC 2400 zvedány do výšky 70 m moduly přehříváků a ekonomizérů o váze 35 t. Ty se pak zavěšovaly na nosnících ocelové konstrukce ve výšce 48 m a po vzájemném ustavení se svařovaly a propojovaly potrubím. Montáž samotného kotle byla ve stísněných prostorách, daných ocelovou konstrukcí, velmi náročná. Po celou dobu montáže byly na svářeče kladeny vysoké požadavky. Všech pětačtyřicet svářečů, již prokázali způsobilost svařovat na vysokotlakém systému, muselo ještě úspěšně absolvovat restriktivní testy firmy Andritz O. Y.
Svařované trubky (stěny spalovací komory) byly většinou z uhlíkových ocelí, jiné části trubek byly taktéž z uhlíkových ocelí, avšak na povrchu kryté antikorozním materiálem SANICRO, a některé části kotle byly vyrobeny jen z materiálu SANICRO. Kombinace těchto materiálů kladly mimořádné nároky na přípravu svařování, na zkušenost svářečů a na jejich psychickou odolnost. Každý svar byl totiž ze dvou stran rentgenován a v případě výskytu opakované vady hrozilo odvolání svářeče. Při dodržení vysokých nároků na kvalitu byly všechny důležité postupové termíny ze strany HMO splněny a k 5. září 2004 byl kotel předán investorovi ke zkušebnímu provozu. Během výstavby byla práce HMO pod trvalou kontrolou supervizorů firmy Andritz O. Y. z USA, Finska, Švédska a Německa. Vždy byla konstatována vysoká kvalita naší práce a technologická a technická připravenost celého projektu. HMO si na této stavbě vysloužily vysoké uznání. Na zakázce se podílely čtyři z pěti podnikatelských jednotek HMO. Celý projekt za HMO řídil manažer projektu Ing. Jiří Geryk.
V regeneračním kotli probíhají složité chemické procesy. Slouží k regeneraci chemických odpadů a vrací je zpět ke zpracování do papírenského procesu. Tato stavba má významný vliv na zlepšení životního prostředí pro celý region. Dochází také k úsporám energií – kotel produkuje mj. páru, která slouží jako pohon turbín pro výrobu elektřiny. Je to klíčový agregát celého závodu. Další ekologické investice v SCP jako odsíření a nové potrubní rozvody nenechají na sebe dlouho čekat. Realizace tohoto projektu potvrdila dobrou pozici HMO v segmentu energetiky a nová reference jistě přispěje k získání dalších zakázek v tomto významném oboru.
KONTAKT:
Hutní montáže Ostrava, a. s.
Hrušovská 2678/20
702 28 Ostrava-Moravská Ostrava
www.hutni-montaze.cz