KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Hutě již produkují pouhé procento emisí z padesátých let minulého století

Hutě již produkují pouhé procento emisí z padesátých let minulého století

Publikováno: 4.2.2014
Rubrika: Zajímavosti

Několik desítek zástupců hutních a strojírenských společností z Česka, Slovenska a Polska jednalo 24. a 25. října v Dolní Lomné. Cílem setkání byla výměna zkušeností. Hlavními tématy byla především legislativa, týkající se životního prostředí, chaos v oblasti DPH na ocelářské produkty a podpora obnovitelných zdrojů. Zástupci hutnictví tří států vydali společné memorandum (viz příloha). U této příležitosti jsme požádali o rozhovor Ing. Vladimíra Tomana, člena představenstva Hutnictví železa, a. s.

Všeobecně známým termínem, který se dotýká producentů emisí, je rok 2016. Bylo to znát i na setkání v Dolní Lomné.
Určitě ano. Všechny teplárenské a energetické zdroje musí k 1. lednu 2016 splňovat požadavky směrnice o průmyslových emisích. Ta zpřísňuje emisní limity především NOx a SOx. Řada modernizačních akcí je v plném běhu a další se připravují. Projekty jsou kofinancovány v rámci dotačních programů. Většina velkých agregátů bude k uvedenému datu nové limity plnit.

Sám říkáte, že projekty běží, finance na ně jsou. V čem je tedy problém?
Jde o čas. Akce pro snížení množství emisí neřeší jen hutě, ale všechna teplárenská a elektrárenská zařízení v Česku, ale taktéž v celé Evropě. V Evropě není mnoho kvalifikovaných firem, které umí rekonstruovat např. kotle. Otázkou je, zda existuje dostatek projekčních, technologických a dodavatelských kapacit, které budou schopny dodat vše potřebné v čase. Musíme totiž vzít v úvahu, že v rámci těchto projektů se musí také plnit limity stanovené v nejlepší dostupné technologii (tzv. BAT).

Co se stane, když to prostě producent emisí nestihne?
Bude mít od ledna příštího roku právo požádat o výjimku z těchto limitů.

Ale může očekávat sankci?
Teoreticky nikoliv, ale prakticky nevíme. Je ale složité predikovat, s čím přijdou úředníci z Bruselu a jak to bude aplikováno v ČR.

Buďme pozitivní. Vše se podaří a co tedy můžeme v oblasti emisí očekávat?
Emise NOx a SOx se sníží z 500 miligramů na kubický metr na 200. Stávající rekonstrukce agregátů míří k hodnotám cca 130 mikrogramů. Je to proto, aby tato zařízení plnila limity i době, kdy se budou blížit své životnosti.

Mimo akcí na snížení oxidů probíhají v hutích i akce na snížení tuhých znečišťujících látek. V tomto směru jsou firmy taktéž nuceny směrnicí Evropské unie?
V případě TZL jde o dlouhodobý proces a stávající aktivity hutí jsou zaměřeny na snížení emisí prachu z výrobních hal. Všechny hlavní agregáty jsou již odprášeny, z komínů již mnoho prachu hutě nevypouštějí. Nyní se aktivity zaměřují na další desítky menších zdrojů emisí, které v konečném důsledku mohou nad halou vytvořit oblak prachu (tzv. fugitivní emise).

Situace ve směru emisí může být samozřejmě vždy ještě lepší, nicméně narovinu, situace se prostě zlepšila. Vraťme se třeba do padesátých let minulého století.
Statistiky produkce emisí jsou známy od roku 1946. Ještě koncem 80. let minulého století produkovaly české hutě např. 80 tisíc tun TZL, nyní je to 1 500 tun a po realizaci aktuálních investic to bude od roku 2016 polovina. Pokud bych sečetl veškeré emise, čili NOx, SOx, COa TZL tak se dostaneme na 1 % dřívějšího stavu.

Investice se však netýkají pouze emisí. Jde o komplexní projekty, které řeší i snížení znečištění vodních toků, množství produkovaných odpadů, snížení spotřeby elektrické energie a podobně.

Předpokládám, že následný provoz, například na zařízení snižující množství TZL, půjde již pak půjde na vrub hutí.
Ano, je to tak. Celkem půjde v hutnictví přibližně o půl miliardy korun ročně.

Takže se bavíme o dalším snížení konkurenceschopnosti našich hutí.
Neřekl bych. Všechny evropské hutě jsou na tom stejně, nesou tyto náklady. Spíše mě zajímá, jak se nejen s tím poperou polské hutě. Ty jsou v oblasti emisí daleko za českými a čekají je velké investice v krátkém čase. A jak jsem již uvedl výše, projekčních i dodavatelských kapacit není v Evropě mnoho.

O ztrátě konkurenceschopnosti lze hovořit v případě vstupů. Nehovořím o ceně rud, koksu a podobně. To určuje burza, ale spíše se jedná o cenu elektřiny. Náš průmysl včetně hutí má o 12 % dražší elektřinu než činí průměr EU. Ale to není vše… Navíc musíme započítat poplatky za podporu OZE. U nás v současné době platí průmyslové
podniky za spotřebovanou 1 MWh 32krát vyšší poplatek než stejné podniky v Německu.

Jak je to možné?
Je to důsledek toho, že v Německu se lidé sami svobodně rozhodli, že náklady za podporu OZE ponesou oni samotní a nikoliv jejich průmysl. České hutě příští rok zaplatí ze zákona 495 korun za spotřebovanou 1 MWe jako poplatek na OZE. V konečném důsledku to může znamenat, že 60 % čistého zisku hutních firem padne příští rok na podporu OZE.

Ale třeba Čína ekologii neřeší.
Omyl, není tomu úplně tak. Jejich nové hutě jsou velice moderní zařízení. Staré ocelárny budou muset zavírat. Tlak i na Čínu zvenčí i uvnitř je čím dále tím větší.

Na setkání hutníků se řešilo i DPH. Připomíná mi to trochu kauzu s lehkými topnými oleji…
Problém je celoevropský. Jde o to, že se na trhu objevily (díky nepoctivým překupníkům) oceli, jejíž cena byla nižší o DPH uplatňované v zemích Unie. Začalo to v Polsku a šíří se to dále. Překupníci využili liknavosti úřadů a prostoru pro daňové úniky. Problém je tak závažný, že již dokonce padla trestní oznámení a několik nepoctivých obchodníků je již ve vazbě.

Polsko se brání tím, že DPH platí až konečný odběratel, stejně chtějí brzy k problému přistoupit Slováci a Němci. Snad pomine stávající chaotická politická situace u nás a i my se k tomuto principu přihlásíme. Jinak zůstaneme sami a pro naše obchodníky s ocelí, ale i pro naše výrobce hutních výrobků to může být opravdu velký problém.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
Vladimír Toman

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ČVUT hostilo seminář Požárně bezpečnostní řešení stavby a návrhové normyČVUT hostilo seminář Požárně bezpečnostní řešení stavby a návrhové normy (432x)
Na dvě stovky posluchačů z řad odborníků na požární ochranu si našly 2. února 2012 cestu do Atelieru D na Stavební fakul...
Dřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdíDřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdí (68x)
Koncept „dřevostavba“ není zatím přesně definován. Tímto pojmem budeme rozumět stavební dílo, pro jehož nosnou konstrukc...
V mnoha směrech rekordní Bauma 2019V mnoha směrech rekordní Bauma 2019 (54x)
Po třech letech a tour v Indii a Číně se veletrh Bauma vrátil na výstaviště v bavorské metropoli – do Mnichova. Největší...

NEJlépe hodnocené související články

„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“ (5 b.)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. Jindřich Řičica, předseda Asociace dodavatelů speciálního zakládání staveb...
Co jste hasiči, co jste dělali, že jste si takovou krásnou hasičárnu zasloužili?Co jste hasiči, co jste dělali, že jste si takovou krásnou hasičárnu zasloužili? (5 b.)
Autoři v článku popisují architektonické, konstrukční a materiálové řešení nové hasičárny v Krásné Studánce. Ta neslouží...
V mnoha směrech rekordní Bauma 2019V mnoha směrech rekordní Bauma 2019 (5 b.)
Po třech letech a tour v Indii a Číně se veletrh Bauma vrátil na výstaviště v bavorské metropoli – do Mnichova. Největší...

NEJdiskutovanější související články

Dřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdíDřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdí (9x)
Koncept „dřevostavba“ není zatím přesně definován. Tímto pojmem budeme rozumět stavební dílo, pro jehož nosnou konstrukc...
Analýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinekAnalýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinek (5x)
Zinkové povlaky tvoří nejefektivnější antikorozní ochranu ocelových výrobků. V práci je představena analýza nákladů...
AERO-THERM – kosmická technologie mezi izolacemiAERO-THERM – kosmická technologie mezi izolacemi (3x)
AERO-THERM znamená revoluci v izolaci a zateplování budov a objektů. AERO-THERM je nanotechnologie, která je schopna dík...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice