Fórum českého stavebnictví 2008 odvážně pohlédlo do budoucnosti českého stavebnictví a jeho klíčových strategií
Rubrika: Aktuality
Již 4. ročník vrcholové odborné konference pod názvem FÓRUM ČESKÉHO STAVEBNICTVÍ přilákal ve středu 5. března 2008 do pražského hotelu Olympik Artemis téměř 200 domácích odborníků a potvrdilo vysoká očekávání po loňském mezinárodně pojatém dvoudenním setkání. Otázky vztahující se k vývoji českého stavebnictví v nejbližších deseti letech i veřejná konfrontace vizí a strategií rozpoutaly zajímavé diskuse a dle ankety respondentů přímo na konferenci obdrželi organizátoři od účastníků nejvyšší hodnocení odborného programu v její čtyřleté historii.
Hned na úvod delegáty zaujal prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš, který svou nekompromisní realistickou úvahou nad nejbližším vývojem nastavil ráz celodenní akce, následovaný generálním ředitelem téhož subjektu, Miloslavem Maškem. Ten se ve svém příspěvku zaměřil nejen na příležitosti, ale především na rizika a hrozby stavebnictví v ČR a otevřenou kritikou laxního postoje státní správy si vedle sympatií publika vysloužil nejlepší hodnocení ze všech řečníků hlavního bloku. Dramaturgie vstupního bloku poté nabídla k tématu vystoupení osobností z dalších relevantních oblastí.
Očekávání jedné z klíčových stavebních společností představil předseda představenstva TCHAS Václav Daněk, ceněný především pro svou praktickou zkušenost. Pavel Zdeněk z výzkumné agentury INCOMA Research představil čerstvé výsledky průzkumu mezi stavebními společnostmi a dodavateli a jednoznačně potvrdil, že české firmy si v současnosti budoucí problémy příliš nepřipouští. Společné vystoupení Milana Volemana ze společnosti SAP a Milana Hampla z ČVUT otevřelo pro přítomné zatím ne zcela známé možnosti podpory klíčových procesů ve firmách s ohledem na jejich hodnotový řetězec a přes mnoho složitých detailů jasně poukázali na jeden z podstatných problémů domácího trhu – vysokou poddimenzovanost informačních technologií. Předseda Cechu pro zateplování budov Milan Machatka v závěrečném příspěvku prezentoval pohled profesního dodavatelského sdružení. V následné panelové diskusi pod vedením víceprezidenta SPS ČR Zdeňka Klose svými názory zaujali především náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous a předseda Obce architektů Oleg Haman.
V odpolední části konference se podrobněji budoucností českého stavebnictví zabývaly diskuse v blocích zaměřených na trh bytové výstavby a stavebních materiálů, resp. na budoucí rozvoj dopravní infrastruktury. Zájemci o bytovou výstavbu a její perspektivy byli od povolaných odborníků v panelu řízeném Pavlem Ševčíkem informováni o jejich názoru na rozvoj architektury, státních podpor a pokračování programu oprav panelových domů. Rovněž zástupci developerů, dodavatelů i výzkumné agentury vyjádřili svá stanoviska k tendencím trhu s byty v nejbližším i vzdálenějším horizontu.
V závěrečné části rezonovalo sálem věčné a znepokojivé téma dopravní infrastruktury a pod vedením moderátora Pavla Švagra přineslo mnoho nových informací. Budování dálnic, silnic, obchvatů měst a obcí, železniční koridory, ale i vodní doprava jsou ve spektru trvalého zájmu široké laické i odborné veřejnosti. Stejně naléhavý je i technický stav infrastruktury a potřeba jejích oprav. Účastníci konference využili příležitost sdělit své názory i vyslechnout odpovědi na otázky k problémům, které je zajímají.
Organizátory byli pod záštitou Evropské stavební federace FIEC již tradičně společnosti Blue Events a Svaz podnikatelů ve stavebnictví ČR, kteří děkují všem partnerům za velkorysou podporu. Speciální poděkování náleží všem Zlatým partnerům FČS 2008 – společnostem SAP, STOMIX a Wienerberger. Podrobné informace o konferenci včetně detailního programu a rozsáhlé fotogalerie naleznete na adrese www.construction21.cz.