Florentinum – nadčasová budova v centru Prahy
Rubrika: Florentinum
Projekt Florentinum je pro architekta fascinující příležitostí, příležitostí realizovat výraznou budovu, jež by měla být elegantní a nadčasová. Pro mě je ale nejvýznamnějším momentem příležitost vytvořit v samotném centru Prahy dva zcela nové městské prostory, náměstí a zahradu (tedy veřejné prostory), v místech, která byla dlouho zanedbaná a nyní pozitivně ovlivní tvář města.
Záměrem Florentina bylo vytvořit administrativní palác s podzemním parkováním a s doplňujícími obchodními jednotkami, který by umožňoval vytvoření nového průchodu mezi ulicemi Na Poříčí a Na Florenci. Hmota nového paláce je pojednána tak, aby nerušivě nahradila stávající administrativní budovu E bývalé Typografie z předlistopadové éry a citlivě spolu s navrhovaným náměstím vrostla do vnitrobloku bývalé tiskárny. Objekt je uzavřen kolem vnitroblokového náměstí, které je situováno o 1 m výše než ulice Na Florenci.
Objekt tvoří osmi a sedmipodlažní hmoty, které jsou ve východní a západní části propojeny organicky tvarovanými „věžemi“ s žebry. Ta v parteru přecházejí do navržené zeleně a sadových úprav v Desfourské zahradě.
Do vnitroblokového náměstí je zaústěn hlavní vstup do areálu v ose jižní fasády z ulice Na Florenci. Náměstí slouží zejména uživatelům kancelářských ploch, ale umožňuje i průchod do pasáže pro- pojující ulice Na Poříčí a Na Florenci. Vzniká tak polo-veřejný městský prostor, který v parteru umožňuje mix kancelářských ploch spolu s kavárnami, restauracemi a doplňkovými obchodními funkcemi (např. reprografické služby, kurýrní služby, cestovní kanceláře apod.) Druhé až deváté nadzemní podlaží je věnováno pouze administrativní funkci. Nad posledním podlažím jsou na střechách umístěné nezbytné technologie vizuálně kryté zástěnami.
Vstup do jednotlivých kancelářských křídel objektu vede přes zmíněné otevřené náměstí, z něhož jsou navrženy vstupy do třech hlavních a jedné podružné recepce. Vstupní recepce jsou dvoupatrové. Z důvodu kontroly pohybu osob jsou výtahy z garáží řešeny jako přestupní v hlavních recepcích. Pro orientaci uživatelů a návštěvníků budovy je v rámci náměstí vytvořen orientační systém.
K areálu přiléhá tzv. Desfourská zahrada, která je vybudovaná na místě původních garáží bývalé Typografie. Zahrada je přímo propojena s nově vytvořeným vnitro blokovým náměstím a slouží zejména nájemcům a návštěvníkům objektu, ale díky volnému přístupu poslouží i jako veřejná odpočinková zóna.
Parkovací kapacity jsou soustředěny do tří podzemních podlaží, která jsou přístupná rampou z ulice Na Florenci v rámci východní části uliční fasády. V podzemí se soustřeďuje veškeré parkování potřebné pro funkce centra včetně rekonstruované budovy A (historická budova Na Poříčí č.p. 1048). Zásobování obchodů probíhá rovněž přes podzemní podlaží centra. V podzemí objektu jsou rovněž lokalizována veškerá technická zařízení budovy a omezená kapacita skladovacích prostor pro nájemce.
Fasády jsou řešeny modulovou fasádní konstrukcí s předsazeným sklobetonovým obkladem světlé barvy v typových podlažích a tmavé barvy v parteru. Fasádní obklad nejvyšších ustupujících podlaží je vyroben z alucobondu černé barvy. Moduly pevného zasklení jsou doplněny o otvíravé moduly umožňující nájemcům přirozené větrání. Všechny fasádní moduly jsou vybavené vnitřním stíněním, které umožňuje individuálně nastavit světelnou pohodu v interiéru. Fasády exponované přímému slunečnímu svitu jsou navíc vybaveny vnějším stíněním – roletami, které napomáhají minimalizaci tepelných zisků uvnitř budovy.
INFORMACE O PROJEKTU: | |
Odpovědný architekt: | doc. Ing. arch. Jakub Cigler, AIA, Vincent Marani, AIA |
Technický ředitel: | Ing. Petr Kužela |
Hlavní inženýr projektu: | Ing. Vladimír Vacek |
Architekt projektu: | Ing. arch. Jan Šimek |
Celková plocha území: | 15 200 m2 |
Celková podlažní plocha: | 126 000 m2 |
Investor: | Penta Investment s. r. o. |
Technická specifikace:
- Flexibilní uspořádání s možností realizace otevřené dispozice a uzavřených kanceláří
- Velikost typického patra až 8 000 m2
- Nejmenší kancelářská jednotka od 200 m2
- Efektivní kancelářský modul 1,35 m – nejmenší kancelář 2,70 m × 5,40 m
- Světlá výška stropů 3 m
- 3 samostatné vstupy s reprezentativními recepcemi
- Kartový vstupní systém s turnikety – neomezený přístup 24/7/365
- 18 vysokorychlostních výtahů
- Snížené podhledy se zabudovaným osvětlením a sprinklerovým systémem hašení
- Zdvojené podlahy s podlahovými krabicemi – 1 krabice na každých 16 m2
- Kvalitní zátěžové koberce ve čtvercích
- Centrální ventilační systém – obměna čerstvého vzduchu 50 m3/trvalé pracovní místo
- Chladicí trámy v rámci sníženého podhledu
- Topné konvektory v rámci zdvojené podlahy
- Otevíratelná okna pro každou nejmenší kancelář
- Externí stínění jižní a západní fasády formou stahovacích rolet
- Samostatné kuchyňky pro každou jednotku
- Venkovní terasy
- Připojení k optickému kabelu
- Napojení na dvě nezávislé rozvodné stanice
- Dieselový záložní zdroj pro případ výpadku elektrického proudu
- Dostatek parkovacích stání v podzemních garážích – parkovací podíl 1 parking/80 m2
- Skladové prostory v suterénu budovy
- Kantýna přímo v budově
- Profesionální správa budovy
Florentium – Timeless Structure in the Centre of Prague
Florentium project is a fascinating opportunity for an architect, opportunity to execute bold construction that should be elegant and timeless. But for me the most significant moment is an opportunity to create two brand new urban areas in the centre of Prague, square and garden (thus public areas) in the places that were neglected for a long time and they will now positively influence image of the city.