„Firmy musí být schopny splnit námi požadované termíny,“
Rubrika: Werk aréna Třinec
tvrdí Ing. Michal Twardzik, vedoucí projektu WERK ARENY ze společnosti Třinecký Inženýring, a. s.
Co vše má Třinecký inženýring, a. s. na stavbě WERK ARENY na starost?
Pro objednatele HC Oceláři Třinec zajištujeme technický dozor investora, tzn. vedeme pravidelné kontrolní dny, kontrolujeme dodržování harmonogramu prací, dodržování všech technologických postupů, kvalitu prováděného díla atd. V neposlední řadě zajišťujeme pro objednatele veškeré výběrové řízení na provozní soubory a vybavení haly, které nejsou součástí smlouvy o dílo s generálním zhotovitelem. Je to například horkovodní přípojka, výměníková stanice, audio-video technologie, vybavení prádelny, technologie gastroprovozů, vybavení interieru aj.
Jaká jsou kritéria pro výběr firem?
Kritéria pro výběr se skládají z více částí.
Cena, kvalita, reference a termíny realizace tak, aby hala byla dokončena kompletně v požadovaném termínu.
Jsou práce na aréně schopny zajistit regionální a české firmy, nebo jste museli poptávat i za hranicemi ČR?
Horkovodní přípojku a výměníkovou stanici bude provádět místní firma Energetika Třinec, a. s., Technologie gastroprovozu Třinecké gastroslužby, a. s., Audio-video technologii jsme poptávali v rámci České republiky a Slovenska.
Když jste poprvé viděl projekt WERK ARENY, co vás napadlo?
Jako fanouška hokeje mne napadlo, že novou halu náš tým určitě potřebuje. Profesně jsem samozřejmě chtěl být u této akce, což nakonec vyšlo, za což jsem moc rád.
Měl jste možnost pracovat na projektu podobného rozsahu?
Zatím největší akce, na které jsem se podílel, byla výstavba nové koksárenské baterie č. 12 v Třineckých železárnách, kde jsem nastoupil hned na začátku mého působení v Třineckém Inženýringu v roce 2009. Poté jsem pracoval v bohumínském Bonatrans Group, a. s. při výstavbě nové linky tepelného zpracování. WERK ARENA je moje třetí větší akce a vlastně i největší.
Investor a architekt jsou zatím s průběhem prací spokojeni. S čím jste ale na stavbě zatím nejvíc „bojovali“?
Stavba byla zahájena do zimního období v roce 2012, takže provádění zemních prací a zakládání v tomto období je u každé stavby nešťastné. Nakonec jsme se s touto situací vypořádali. Jinak stavba WERK ARENY závažnější problémy nemá.
Kolik lidí na stavbě momentálně pracuje?
Kromě pracovníků Třineckého inženýringu, a. s. na stavbě pracuje denně kolem 200 osob. Ten počet se navýší s nárůstem profesí ve druhé fázi výstavby.
Existují nějaké rozdíly mezi návrhem projektu a samotnou realizací?
Projekt se samozřejmě nějakým způsobem vyvíjí od stavebního povolení až po prováděcí dokumentaci. Drobné změny existují, avšak nemají zásadní vliv na průběh výstavby.