Dotační příležitosti: Zavádění a rozšiřování informačních systémů
Rubrika: Zajímavosti
Nacházíme se v první třetině tzv. programového období Evropské unie (EU) 2007–2013, kdy má Česká republika prostřednictvím jednotlivých dotačních programů možnost čerpat dotace ze strukturálních fondů EU. Celkem je pro projekty k dispozici 26,69 mld. €. Jednotlivé programy jsou vyhlašovány průběžně a podle jejich aktuálnosti budou postupně představovány v časopise KONSTRUKCE a v dalších produktech vydavatelství Konstrukce Media, s. r. o.
Operační program podnikání a inovace (OPPI) je zaměřen např. na podporu a rozvoj informačních a komunikačních technologií, výstavbu a rekonstrukce zařízení na výrobu a rozvod elektrické a tepelné energie z obnovitelných zdrojů, ochranu práv průmyslového vlastnictví, posílení vývojové a inovační kapacity podniků, podporu podnikatelských inkubátorů, infrastrukturu pro rozvoj lidských zdrojů, přípravu projektů podnikatelských nemovitostí a regionální infrastruktury, dále pak podporu nabídky kvalitních poradenských služeb, marketingovou připravenost malých a středních podniků s cílem zvýšit jejich konkurenceschopnost na zahraničních trzích apod. Jedná se zejména o projekty investičního charakteru.
VÝZVA ŽÁDOSTI DO PROGRAMU ICT DO KONCE KVĚTNA
V současné době je otevřená výzva k předkládání projektových žádostí například do programu ICT v podnicích (příjem plných žádostí probíhá do 31. května 2009, plánovaná alokace pro tuto výzvu je 1 mld. Kč). Podporu bude možné získat zejména na návrh a implementaci informačních a komunikačních systémů, resp. vývoj software. Cílem programu ICT v podnicích je zvýšit konkurenceschopnost malých a středních podnikatelů pomocí efektivnějšího využívání moderních informačních technologií. „Na jeden projekt Evropská unie přispívá od 500 tisíc do dvaceti milionů korun. Předpokládáme, že rezort průmyslu a obchodu podpoří až dvě třetiny podaných projektů,“ říká Alexandra Rudyšarová, pověřená řízením agentury CzechInvest, která OPPI administruje.
PŘÍKLAD Z PRAXE
Mezi jinými byl v první výzvě programu podpořen také projekt společnosti Unipap, a. s. (zpracovatel papíru a výrobce průmyslových obalů), vůbec nejrozsáhlejší projekt svého druhu v Pardubickém kraji s dotací téměř 10 mil. Kč. Základním obsahem projektu je zavádění a následné rozšiřování informačního systému spolu s rozvojem a zdokonalováním technické infrastruktury a programového vybavení podniku. „V době podání projektové žádosti byly vnitropodnikové procesy a informační systémy značně nevyhovující, zastaralé, vzájemně neprovázané a nedostatečně zabezpečené proti úniku a ztrátě dat. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro nahrazení stávajícího systému plně integrovaným řešením, jenž propojí subjekty a pracoviště se zákazníky, dodavateli a partnery prostřednictvím internetu,“ uvádí k projektu Tomáš Marek, asistent generálního ředitele společnosti.
„Realizace projektového záměru významnou měrou přispěje ke zvýšení efektivity řízení podnikových zdrojů a řízení vztahů se zákazníky, což se v konečném důsledku projeví ve zvýšení výkonnosti společnosti.“ Stejně jako ve většině velkých organizací, i v Unipapu panovalo přesvědčení, že dotace z Evropské unie jsou určeny především malým podnikům a neziskovému sektoru. Navíc je s nimi spojena nadměrná administrativní zátěž a výsledek je nejistý. Samotný proces přípravy na realizaci projektu a vypracování žádosti je však při spolupráci odbornou agenturou, která se možnostmi čerpání dotací z EU zabývá, překvapivě jednoduchý. Více informací o právě probíhající výzvě je možné nalézt na stránkách agentury CzechInvest: http://www.czechinvest.org/ict-v-podnicich-vyzva-ii.