ČKLOP – Energetická bilance okna umožňuje zákazníkovi správnou volbu
Rubrika: Zajímavosti
Evropská směrnice pro energetickou náročnost budov požaduje, aby členské země stanovily minimální požadavky na základě ekonomicky optimální bilance. To stručně řečeno znamená, že zákonodárci musí vzít v potaz i náklady pro zákazníka. Ekonomicky optimální hodnocení bere v úvahu veškeré údaje o nákladech a úsporách energie po dobu 30 let. Do hodnocení jsou tedy započteny úspory za celé toto období. Z tohoto pohledu se ukazuje, že nejlépe si vedou ta okna, u kterých je vhodně vyvážena nízká hodnota UW a vysoká hodnota solárního faktoru g.
ENERGETICKÁ BILANCE OKEN
Skutečnou energetickou výkonnost oken během topné sezóny lze vyjádřit jako bilanci mezi energetickými ztrátami a ziskem; výsledný údaj se nazývá energetická bilance. Několik studií provedených po celé Evropě ukazuje, že právě energetická bilance vyjadřuje výkonnost oken nejlépe.
Následující graf ukazuje charakteristiky 5 různých oken s hodnotou U = 1,0 W/m2K až 1,4 W/m2K při hodnotě U pro stěnu ve výši 0,15 W/m2K. Na vodorovné ose je uvedena hodnota U okna, zatímco svislá osa ukazuje energetickou bilanci [kWh/m2/rok] pro topnou sezónu pro všech 5 oken i pro stěnu.
Graf ukazuje souvislost mezi hodnotou U a energetickou bilancí stejných výrobků; je zřejmé, že všechna okna mají lepší bilanci než zeď a dva z těchto výrobků přinášejí během topné sezóny kladnou energii, jeden dokonce ve výši téměř 5 kWh/m2/rok.
Zároveň se zde ale ukazuje, že okno s hodnotou U = 1,0 W/m2K – které by dnes bylo na základě nízké hodnoty U hodnoceno jako nejlepší – není z toho hlediska lepší než okno s hodnotou U = 1,3 W/m2K. To znamená, že hodnota U není jedinou vhodnou charakteristikou pro popis oken.