ČK LOP - „Lehké obvodové pláště mají obrovský potenciál rozvoje,“
Rubrika: 2012
tvrdí nový výkonný ředitel České komory lehkých obvodových plášťů Ing. Jan Bedřich.
ČK LOP je od počátku svého vzniku organizací, jejímž smyslem je podpora kvality výrobků a vysoké odborné úrovně dodavatelů lehkých obvodových plášťů. Chce vhodnými metodami přispívat k rozvoji trhu. Spolupracuje s nejlepšími českými i zahraničními odborníky a zároveň sleduje úroveň navrhování a provádění konstrukcí členy ČK LOP. Spolupracuje s nimi při zajišťování opatření pro zvyšování jakosti, dbá na informovanost svých členů v oblasti předpisů, nařízení, norem a novinek v oboru. Vysoká znalost výroby, pravidelná informovanost, vzdělávání a kontrola ze strany komory se odrážejí nejenom ve způsobilosti členů realizovat náročné projekty, ale také v užitných vlastnostech, vzhledu a kvalitě jejich jednotlivých realizací. Důležitou činností komory je rovněž informovanost široké odborné veřejnosti, pomoc s nastavením jasných pravidel výběrových řízení a kontroly kvality dodávek. Jedním z cílů komory je usnadnit architektům, projektantům a investorům orientaci v široké škále výrobků a materiálů použitelných pro moderní realizace.
Jak byste charakterizoval aktuální situaci kolem lehkých obvodových plášťů v Česku?
Lehké obvodové pláště mají velký potenciál rozvoje. Obvodový plášť je stavební část objektu, která bude mít v budoucnu stále rostoucí význam. Bude stále pod větší kontrolou a dohledem s důrazem především na to, jakým způsobem bude realizována. Stane se tak ze dvou důvodů. Za prvé – plášť je ten, který významně ovlivňuje energetickou bilanci objektu. Nehledě na to, že od příštího roku má být energetický průkaz součásti nemovitosti, a proto budou tyto hodnoty známy. Důraz na kvalitu těchto technologií bude z pohledu energetiky rostoucí. Za druhé – jak poroste poptávka po úsporách, poroste rovněž poptávka po technologiích, které umožní energii vlastním způsobem vyrábět. Mám na mysli obnovitelné zdroje. Plyne z toho skutečnost, že lehký obvodový plášť zůstává jedním z mála míst na budově, kde je možné tyto technologie uplatnit. Jde zejména o střechu a obvodové pláště. Majitel budovy si tak může implementací těchto technologií výrazně snížit náklady na její provoz. Tato budoucnost je z mého pohledu jednoznačná. Mít vlastní elektrárnu na svém domu, bez zapojení do sítě, třeba pro ohřev vody. Plášť je místo, kde se dají tyto technologie uplatnit.
Jakým způsobem ČKLOP připravuje své členy například na platnost EPBD II nebo jiné legislativní novinky přicházející z EU?
Komora není sdružením, které by něco nějakým způsobem nějak tlačilo. Nejsme lobbystická organizace a nemáme k prosazování aktivní postoj. Komora plní úlohu stabilizace prostředí, ve kterém se lehké obvodové pláště projektují a vyrábějí. Usilujeme o viditelná a srozumitelná pravidla za jednoznačných podmínek. V takovém prostředí se otevírá prostor k tomu, aby někteří jedinci šli vlastní cestou a vytvářeli lehké obvodové pláště třeba z nových a netradičních materiálů nebo se orientovali na pasivní budovy. Chceme, aby v oboru byla pravidla, která jsou jednoduchá, čitelná a hlavně funkční. Situace ale taková zatím není.
Jakým překážkám výrobci lehkých obvodových plášťů v Česku aktuálně musí čelit?
Komora má 42 členů a ti mají na trhu více než poloviční obrat v tomto segmentu. Z této skutečnosti je třeba vycházet. Stavební zákony a normy, nařízení vlády, vyhlášky a směrnice vytvářejí prostředí, které je velmi komplikované a jsou i případy, kdy jsou i zcela protichůdné. Nejednoznačnost výkladu některých vyhlášek, směrnic a nařízení umožňuje například existenci tzv. „poradců“, kteří, aniž by přinášeli vyšší kvalitu té budově, čerpají prostředky ze stavby. Ve výsledku své práce neodhalí šokující zjištění, že celý dům obsahuje řadu závad, na což ve výsledku často doplácejí sami dodavatelé u soudních sporů. Snahou komory je zavést jednoznačnost výkladu některých pojmů a zabránění jejich zneužívání. Když někdo postaví dům a ví, že ho postavil správně a podle pravidel, tak aby mohl být v klidu na svou práci hrdý.
5th National Conference of the Czech Chamber of Light External Cladding
Representative environment of the Clarion Congress Hotel Prague hosted the fifth annual conference of the Czech Chamber of light external cladding on 29 March 2012. Three hundreds of professionals, architects, designers, suppliers and manufacturers of cladding and facade panels took part in the conference with its busy agenda.