KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2015    „Chceme být první, koho přivoláte“

„Chceme být první, koho přivoláte“

Publikováno: 13.7.2015, Aktualizováno: 20.3.2019 10:51
Rubrika: 2015

Říká v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ján Fabián, generální ředitel společnosti Schindler pro ČR a SR, která je jedničkou na trhu s výtahy a eskalátory. „Musíme být schopni nabízet ty nejkvalitnější a nejbezpečnější zařízení, aby se k nám zákazníci rádi vraceli,“ zdůrazňuje Fabián, se kterým jsme se bavili i o budoucnosti celého oboru a potenciálu Schindlera na českém a slovenském trhu.

Vaší profesní kariérou se významně prolíná strategie. Ať už v dresu poradenské společnosti Roland Berger nebo v Ostravsko‑karvinských dolech (OKD). Jakou máte vizi při příchodu do společnosti Schindler?
Moje vize se musí potkat s možnostmi společnosti Schindler a odrážet podmínky na trhu s výtahy a eskalátory v České a Slovenské republice. Jinými slovy, strategie se odvíjí od produktů a trhů, konkurence a míry rizika. Pro Schindler neexistuje jiná možnost než růst a jako lídr na trhu musíme růst nad úrovní trhu a musíme být schopni nabízet ty nejkvalitnější a nejbezpečnější zařízení, aby se naši zákazníci k nám vraceli rádi.

Jaká bude vaše role v Schindleru?
Moje role je v podstatě jednoduchá. Vést tým velice kvalitních a schopných lidí v obou zemích a dodávat řízením těchto lidí potřebné impulzy, abychom byli rychlejší a kvalitnější než konkurence.

V čem jsou podle vás specifika řízení firem jako OKD a Schindler?
To je zajímavá paralela. Obě společnosti vychází z dlouhé a úspěšné tradice podnikání. U obou firem je základem všeho hrdost, erudovanost a obrovské zkušenosti pracovníků. A jelikož se jedná o velice specifické oblasti podnikání, je bezpečnost u obou na prvních místech! Ale jestli to měříte počtem lidí, tak jenom podotknu, že pracovat se stovkami lidí může být někdy podobně náročné jako s tisíci.

Co vám zkušenost v OKD přinesla do další profesní činnosti?
Že chléb je všude o dvou kůrkách, že není nic nad zdraví a bezpečnost a že cykličnost je jev, který tady byl a bude… A nejpodstatnější je v každém podnikání kvalita a flexibilita lidí.

Jak dnes vypadá trh s výtahy a eskalátory?
Odpověď by se měla dotýkat dvou rovin: globální trh se silně přesouvá do Asie a s urbanizací velkoměst v Asii dochází k obrovské poptávce po zařízeních na překonávání výšek. Zároveň se tam dohání obsazenost komerčních ploch kvalitními nájemci, kteří požadují již i nejvyšší kvalitu výtahů a zařízení. Na straně druhé, regionální resp. národní trh již dosáhl určité saturace komerčních projektů a velký boj se svádí u rezidenčních projektů, které jsou i díky plíživému ústupu krize stále jenom na pomalé cestě nahoru. A to především v maržích.

Jaký je tržní podíl Schindleru v ČR a SR a jak velký potenciál vidíte pro další rozšiřování tržního podílu?
Náš tržní podíl, bez konkrétní specifikace, jež se mění dle projektů v daném roce, odpovídá pozici dlouhodobé jedničky na trhu. To vnímáme jako obrovský závazek vůči našim zákazníkům, protože nechceme hrát prim jenom v prodeji nových zařízení, nebo se zaměřovat jen na určitý typ servisu. Schindler by měl být společností, která vás napadne jako první, když chcete přivolat pomoc a radu u výtahu nebo eskalátoru.

Dá se dnes ještě rozšiřovat skrze akvizice nebo je trh víceméně jasně rozdělený?
Stále se dá růst, nejenom v našem byznysu. Růst v počtu instalací, servisních techniků, kvalitě služeb a podpoře nejmodernějších technologií, ziskovosti nebo např. v zastoupení poboček po republice. Jelikož jsme ale téměř ve všech těchto ukazatelích na čele, jediná další cesta extenzivního růstu je přes akvizice. Nic konkrétního ale nechystáme.

Jaký je poměr českého a slovenského trhu a kde je v současné situaci větší hlad po výrobcích Schindleru?
Zájem o naše produkty je díkybohu na obou stranách řeky Moravy. Velikost trhu je jako v jiných oblastech srovnání – ČR je asi dvojnásobek SR.

Jaké velké investiční akce letos česko-slovenský Schindler čekají?
Největší a nejzajímavější investice jsou výhradně do lidí. Do výběru nových, školení stávajících nebo do dalšího zkvalitňování našich služeb. Protože tyto služby poskytují lidi a o ně jde v první řadě.

Investuje Schindler v ČR a na Slovensku do vývoje nebo se vše vyvíjí ve švýcarské centrále?
U všech společností, které fungují na bázi prodejních zastoupení je většina vývoje a často i výroby centralizována do vybraných nebo mateřských zemí a tudíž ty hlavní inovační podněty přicházejí z centrály. Ale i přesto nejsme u Schindlera ČR a SR pasivní, již nejeden výrobek nebo díly a zařízení našich výtahů byly vyvinuty buď kompletně, nebo zčásti našimi lidmi.

Na co se Schindler zaměřuje při investicích do technologií? Jak se dají z pohledu laika výtahy a eskalátory vylepšovat?
Kromě nezbytných prvků bezpečnosti a efektivity provozu (spotřeba elektr. energie, plynulost a nehlučnost provozu) se hodně vyvíjí a mění design a materiály. Zároveň se obrovsky inovuje propojení samotných výtahů a jiných elektronických zařízení. To je i cesta, kterou Schindler na globální úrovni dosahuje konkurenčních výhod. Jen ti, kteří kráčejí s dobou sdílením dat a výměnou informací, budou schopni obsluhovat efektivně zákazníky i za 30 a více let.

Kde se vlastně Schindler výtahy a eskalátory fyzicky vyrábějí?
Schindler se může pochlubit velice moderními závody na výtahy a eskalátory ve slovenské Dunajské Stredě. Zdejší závod na výrobu výtahů byl oceněn certifikátem zelené budovy BREEAM. Byla to vůbec jedna z prvních průmyslových budov v kontinentální Evropě s podobnou certifikací. Z evropských destinací můžeme ještě zmínit Švýcarsko, Španělsko. Další výrobny najdeme v Indii, Číně a Severní Americe.

Kde byste chtěl vidět Schindler za pět let?
Víte co bych si přál, aby bylo za maximálně 5 let? Aby se instalovaly jenom kvalitní zařízení pro všechny zákaznické skupiny bez ohledu na finanční možnosti. Aby to dělali vyškolení a kvalitní zaměstnanci, kteří se neučí na každé nové zakázce. Aby odezva na problémy zákazníků byla okamžitá a velice profesionálně zpracovaná. Aby servis zařízení obsahoval kompletní rozsah prací a byl pro zákazníka časově minimálně náročný. A v tom všem bych velice rád viděl Schindler na špici.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
Dr.- Ing. Ján FabiánEskalátory ve stanici metra Národní třídaVýtah v modernizovaném železničním uzlu Plzeň

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Unikátní vrtací stroj poprvé v ČRUnikátní vrtací stroj poprvé v ČR (37x)
Minulý čtvrtek byl veřejnosti prezentován unikátní stroj – lafeta k vrtání v těžko přístupných terénech. Toto unikátní z...
Lúčime sa s hosť. prof. Ing. Antonom Bezákom, PhD. (29x)
19. októbra 2015 vo veku 62 rokov nás navždy nečakane opustil hosť. prof. Ing. Anton Bezák, PhD. zakladateľ a generálny ...
Nový pětisettunový mostový jeřáb v ArcelorMittal Ostrava přesouvá pánve s tekutou ocelí o hmotnosti 330 tunNový pětisettunový mostový jeřáb v ArcelorMittal Ostrava přesouvá pánve s tekutou ocelí o hmotnosti 330 tun (29x)
V ocelárně huti ArcelorMittal Ostrava byl uveden do ostrého provozu nový mostový jeřáb. Kolos o hmotnosti 500 tun, šířce...

NEJlépe hodnocené související články

Nový pětisettunový mostový jeřáb v ArcelorMittal Ostrava přesouvá pánve s tekutou ocelí o hmotnosti 330 tunNový pětisettunový mostový jeřáb v ArcelorMittal Ostrava přesouvá pánve s tekutou ocelí o hmotnosti 330 tun (5 b.)
V ocelárně huti ArcelorMittal Ostrava byl uveden do ostrého provozu nový mostový jeřáb. Kolos o hmotnosti 500 tun, šířce...
Česká rodinná firma RWT expanduje na japonský trh, sází na pokročilé strojírenské technologieČeská rodinná firma RWT expanduje na japonský trh, sází na pokročilé strojírenské technologie (5 b.)
Česká rodinná firma RWT, přední evropský výrobce brousících strojů, rozšiřuje své exportní destinace a expanduje na vyso...
Regus otevírá páté business centrum v Praze, celkově sedmé v ČRRegus otevírá páté business centrum v Praze, celkově sedmé v ČR (5 b.)
Společnost Regus, největší globální poskytovatel flexibilních pracovišť, dnes oznámila otevření nového business centra P...

NEJdiskutovanější související články

Právě dokončovaná administrativní budova CRYSTAL směřuje k ocenění BREEAM ExcellentPrávě dokončovaná administrativní budova CRYSTAL směřuje k ocenění BREEAM Excellent (2x)
Certifikace BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) se pro nově stavěné kancelářské bud...
Pronájem průmyslových prostor a logistických center bude dražší (1x)
Jak potvrdilo 75 % ředitelů developerských společností,  firmy využívající  v Česku logistická a průmyslová centra potře...
Lindab dodá systém tlumičů hluku pro budoucí největší výletní loď na světěLindab dodá systém tlumičů hluku pro budoucí největší výletní loď na světě (1x)
Lindab, přední světový výrobce vzduchotechniky a systémů chlazení a vytápění, byl lodní společností Royal Caribbean Crui...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice