Českým stavebním firmám se otevírá cesta do Ruska
Rubrika: Aktuality
Na 150 běloruských a 50 ruských podnikatelů se zúčastnilo česko-ruského fóra, které se uskutečnilo v rámci stavebních veletrhů. „Situace s trhem směrem do Ruska je z mého pohledu po období 90. let opět otevřená. Jako politik a předseda senátu tam jezdím a se mnou i čeští podnikatelé. Stejné podmínky jsou také v Kazachstánu a Kirgistánu. Pro naše podnikatele a businessmany je dobré, že ruští partneři přijeli do Brna,“ řekl předseda senátu Přemysl Sobotka.
Václav Petříček, předseda představenstva Komory SNS uvedl, že česká vláda a ministerstvo průmyslu připravuje na tento rok zasedání mezivládní rusko-české pracovní komise v Petrohradě. „Tato komise se už několik let věnuje přípravě konkrétních projektů. Například loni to bylo 17 projektů z průmyslové oblasti a nyní připravujeme dalších 42 v oblasti inovací a technické spolupráce. Letos bychom rádi zvýraznili obor stavebnictví,“ řekl Petříček. Podle něho ruský trh už není pouze prostor pro služby, přichází období, kdy lze spojovat kapitály a zakládat společné podniky. Proto komora v tomto roce zorganizuje řadu podnikatelských misí v čele s představiteli vlády a ministerstev.
„Dalším úkolem, který před námi stojí je, že můžeme na tuto spolupráci využít prostředky ze strukturálních fondů EU pro servis společných firem, které budou kooperovat na území ČR i Ruské federace. Také se naše komora dohodla se Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR na zainteresování členů svazu při pronikání na ruský trh,“ dodal Petříček. Ruský den se na brněnském výstavišti v rámci Stavebních veletrhů uskutečnil už podruhé a v této tradici se bude pokračovat.
„Jsem rád, že se tato setkání uskutečňují mezi podnikateli, rozvoj stavebnictví u nás výrazně předstihuje situaci v jiných oborech. Loni rozsah provedených stavebních prací dosáhl 130 miliard dolarů. Z budov, které byly loni postaveny, činil 90 % bytový fond,“ uvedl Aleksej L. Fedotov, velvyslanec RF v ČR. Podle něho bude vytvořen federální fond, který bude přispívat právě na bytovou výstavbu a zaměří se také na soukromé bydlení. Při realizaci projektů, jež budou schváleny v rámci této koncepce, se naskýtá prostor pro české firmy,“ uvedl velvyslanec. Podle statistiky vzájemná výměna zboží dosáhla za minulý rok 8,5 miliardy dolarů, český export do Ruska se zvýšil o 50 %.
„Je nutné využívat nové formy vzájemné spolupráce, vytvářet společné podniky, uzavírat výrobní kooperace, podílet se na investičních projektech a společně působit na trzích třetích zemí,“ doplnil velvyslanec.
Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš připomněl, že je třeba uchopit rostoucí poptávku ruských investorů, ale též vytvořit předpoklady českým stavebním firmám, aby se mohly efektivně na ruský trh vrátit. „České stavebnictví v minulosti zanechalo v Rusku dobrou stopu. Svaz připravil materiál pod názvem Vize českého stavebnictví do roku 2015, přičemž věnoval mimořádnou pozornost exportu. Zdá se, že země bývalé patnáctky EU jsou pro naše stavební firmy do roku 2011 uzavřeny. Obrovský ekonomický potenciál z tohoto hlediska je však v Rusku, kde je tedy velká příležitost pro zahraniční investory, tedy i pro české stavebnictví. Podstatné je, že na ruském trhu posiluje role ruských investorů, kteří vynakládají do tohoto oboru značné prostředky,“ uvedl Matyáš.
Podle něho nejde pouze o velké akce v dopravní infrastruktuře, ale především o občanskou výstavbu. „V Rusku hodláme vystupovat nejen účastí v projektech, ale zřizováním vlastních dceřiných společností, protože potenciál technický a ekonomický v našich firmách je na velmi dobré úrovni. Významná je v tomto směru podpora našich vládních, bankovních a svazových institucí.
Autor
Z podkladů BVV zpracoval (vit)