Budoucnost stavěná na nerezu
Rubrika: Materiály
Stále se zvyšující požadavky na ochranu životního prostředí a ekologii dělají z nerezových spojovacích materiálů jedno z řešení budoucnosti. Povrchová úprava kovů galvanickým pokovením (sloužící k prodloužení životnosti materiálů) patří z hlediska ekologie a vlivu na životní prostředí k velmi rizikovým odvětvím výroby. Důvodem je zejména produkce nebezpečných odpadních látek, které zvyšují riziko kontaminace životního prostředí.
NENÁROČNÉ NEREZOVÉ SPOJOVACÍ MATERIÁLY
V současné době jsou takto upravované spojovací materiály stále více nahrazovány materiály z ušlechtilých kovů, které uvedené úpravy nevyžadují. Všude, kde nejsou kladeny nároky na zvýšenou pevnost a povrchové úpravy, se prosazují spojovací materiály z nerezavějící oceli.
Další předností těchto materiálů jsou velmi nízké nároky na údržbu, která je v případě upravovaných materiálů v konečné fázi mnohem dražší než vstupní cena nerezových šroubů. Nerezové spojovací materiály mají téměř neomezenou životnost a rovněž vysokou estetickou hodnotu. V Německu například stavební zákon doporučuje používat na stavbách, kde se nevyžadují speciální pevnostní spoje, jen nerezové spojovací materiály.
NEREZ ZBLÍZKA
Nerez nekoroduje tak jednoduše ve srovnání s obyčejnou ocelí. Existuje okolo 150 různých stupňů a povrchových úprav nerezu vyhovujících prostředí, jemuž je materiál po dobu své životnosti vystaven.
Odolnost nerezu vůči korodování, jeho snadná údržba, relativní finanční nenáročnost a efektivní lesk jej činí ideálním základním materiálem pro velké množství komerčních využití. Nerezová ocel je navíc 100% recyklovatelná.
Slitiny jsou přetvářeny do cívek, plechů, tyčí, drátu a používány u nádob na vaření, železářského zboží, chirurgických nástrojů, průmyslového vybavení, strukturálních slitin v automobilovém a leteckém průmyslu a stavebním materiálu při stavbě mrakodrapů a ostatních velkých budov. Nerez se stala módní především v období art deco a i dnes zůstává oblíbeným materiálem architektů, stavitelů a designérů současnosti.
UNIVERZÁLNÍ POUŽITÍ NEREZU
Z hlediska využití vysoké životnosti se nerez používá při výrobě zařízení pro chemický průmysl či vodárenství a čištění odpadních vod, ale také při výrobě zařízení pro venkovní rozvody elektrické energie.
Z hlediska nároků na vysokou hygienickou čistotu je zapotřebí u strojů pro potravinářský průmysl, vybavení restauračních a stravovacích provozů a strojů pro výrobu léčiv. Nerezový spojovací materiál bezpochyby najde uplatnění i ve vybavení interiérů a v nábytkářském průmyslu, kde jsou kladeny nároky na estetiku výrobku, a ve stavebnictví.
Nerezová ocel je často hospodárnější řešení v dlouhodobé perspektivě než uhlíková ocel. I přes vyšší pořizovací náklady, které dle odhadu činí 10 – 15 % z celkové pořizovací ceny díla, je použití nerezového materiálu velmi výhodná investice do budoucna, zejména tam, kde je dílo vystaveno agresivnějšímu prostředí a jiným negativním vlivům.
Výhody
- Minimální údržba a tím odpadající náklady na opravy.
- Nejsou zapotřebí časté omezení kvůli opravám.
- Mnohonásobně vyšší životnost díla, bez potřeby velkých oprav.
- U ocelových spojů dochází ke korozi, oxidy železa jsou 4× objemnější než železo.
- Odolnost proti chloridům.
- Vysoký limit elasticity (vhodné pro anti-seizmické vlastnosti, odolnost proti požáru).
- Nemagnetické vlastnosti.
- Bezproblémová vazba mezi nerezovou a klasickou ocelí.
Z podkladů FASTENERS CZ, a. s.
Future Built on Stainless
Always increasing demands on environment protection and ecology make stainless jointing materials one of the solutions of the future. From the perspective of ecology and impact on environment, coating of metal by galvanic metallization (serves for extending lifespan of materials) is a highly hazardous branch of production. The main reason is the production of dangerous waste substances that increase risk of contamination of environment.